Reklama

Niedziela Lubelska

"Przysięga Ireny". Prawdziwa historia

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie miała miejsce polska premiera filmu „Przysięga Ireny”, opowiadającego prawdziwą historię kobiety ratującej Żydów.

Film przenosi widza w nieludzkie czasy II wojny światowej. Główna bohaterka, młoda pielęgniarka Irena Gut (1922-2003), zostaje zmuszona przez Niemców do niewolniczej pracy w zakładzie amunicji. Zwraca na nią uwagę major Eduard Rugemer, który powierza jej nowe obowiązki, najpierw w kuchni i pralni, a w końcu w zajmowanej przez siebie willi. Wśród osób, z którymi przyszło jej dzielić trudny los, znajdowali się także Żydzi. Gdy okazało się, że Niemcy mają zlikwidować getto, Irena pomogła w ucieczce wielu z nich, a także podjęła odważną decyzję ukrycia aż 12 osób. Bezpiecznym schronieniem okazał się dom niemieckiego majora, jednak cena, jaką przyszło jej zapłacić za utrzymanie kryjówki, była wysoka. Gdy oficer otrzymał rozkaz opuszczenia Tarnopola, Irena zorganizowała przeniesienie Żydów do lasu, gdzie opiekę nad nimi przejęli żołnierze polskiego ruchu oporu. Wszyscy przeżyli. Irena po wojnie trafiała do obozu przejściowego, a ostatecznie do Stanów Zjednoczonych, gdzie poślubiła Williama Opdyke.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historia, która wobec okrucieństwa wojny nie miała szans na szczęśliwe zakończenie, ma jeszcze jeden wątek. Podczas ukrywania się jedno z małżeństw spodziewało się dziecka. Ze względów bezpieczeństwa Żydzi podjęli decyzję o aborcji; nie mogli jednak jej dokonać bez pomocy Ireny. Młoda kobieta stanowczo stanęła w obronie poczętego życia. Kilka miesięcy później na świat przyszedł Roman, syn Idy i Lazara Hallerów. Zrządzeniem losu, po wojnie żydowskie małżeństwo zaopiekowało się opuszczonym przez rodzinę Rugemerem, który dla ich syna stał się dziadkiem.

Reklama

Wśród gości uczestniczących w lubelskiej premierze filmu - aktorów i twórców - szczególne miejsce zajął Roman Haller. Ostatni z ocalałych podkreślił, że film o Irenie Gut jest niezwykle ważny. - Trzeba wiedzieć, co się stało. Jeśli znamy przeszłość, możemy mieć nadzieję na lepsze jutro - podkreślił. Dziękując za zaproszenie do Polski, powiedział, że tu są jego korzenie, bo ojciec pochodził z Tarnowa, matka z Tarnobrzega, a Irena, której zawdzięcza życie, była Polką. - Wszyscy Polacy możecie być dumni z takiej kobiety jak Irena. Ważne jest, żeby wiedzieć, że tacy ludzie jak ona istnieli w tamtych czasach i istnieją dzisiaj. Jestem szczęśliwy, że mogę być z wami. Chciałbym, żeby jak najwięcej osób poznało tę cudowną historię - powiedział Roman Haller.

Polsko-kanadyjska koprodukcja weszła do kin 19 kwietnia. Powstała na podstawie scenariusza Dana Gordona. Reżyserii podjęła się Louise Archambault, a za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. W głównych rolach występują gwiazdy światowego kina Sophie Nelisse i ougray Scott. W obsadzie znaleźli się także polscy aktorzy, m.in. Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel i Maciej Nawrocki. Część zdjęć do filmu została zrealizowana wiosną 2022 r. na ulicach Lublina oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej. Produkcję wsparł Lubelski Fundusz Filmowy.

2024-04-19 05:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję