Reklama

4. rocznica śmierci sługi Bożego Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjednoczony z Chrystusem

Potoczek
To już kolejna, 4. rocznica śmierci Jana Pawła II. Emocje związane z jego odejściem w ciągu tych czterech lat znacznie ostygły, ale pamięć o naszym Wielkim Rodaku nadal trwa. My, jako szkoła papieska w szczególny sposób dbamy o przybliżanie i wcielanie w życie jego nauk.
Tak jak w piosence, śpiewanej przez najmłodsze dzieci „Znowu Cię spotykam...”, znaleźliśmy się bliżej patrona naszej szkoły. Ze łzą wzruszenia śledziliśmy multimedialne prezentacje z życia Jana Pawła II, zaglądając we własne sumienia. Ponownie poczuliśmy się pocieszeni, pokrzepieni i zmotywowani do dalszej pracy.
Wiemy, że Jan Paweł II codziennie - jeszcze od czasów krakowskich odprawiał Drogę Krzyżową. Dyrektor szkoły Jan Brzozowski, nauczyciele, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Potoczku przygotowali i poprowadzili Drogę Krzyżową, jak również oprawę liturgii Mszy św. w kościele parafialnym w Potoku Wielkim pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Piaseckiego.
Nabożeństwa Drogi Krzyżowej przygotowywały Ojca Świętego na inną drogę - drogę dźwigania krzyża w całej posłudze papieskiej. Widzieliśmy tę drogę cierpienia, nie zapominajmy o niej! Tak jak na Placu św. Piotra, w dniu pogrzebu Jana Pawła II tak i w naszej świątyni zabrzmiały słowa „Santo subito”.

Wiesława Grzybowska

Pamiątki po Janie Pawle II

Sandomierz
W Dniu Papieskim, w czwartą rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca, otwarta została wystawa pamiątek po Słudze Bożym w Muzeum Diecezjalnym - Dom Jana Długosza. Wśród pamiątek znajduje się kielich mszalny ofiarowany Ojcu Świętemu przez kapłanów diecezji sandomierskiej podczas Mszy św. odprawionej przez Papieża w Sandomierzu na nadwiślańskiej skarpie 12 czerwca 1999 r., który Jan Paweł II pozostawił Kościołowi sandomierskiemu na pamiątkę. Wydarzenie to utrwalił w polichromowanej płaskorzeźbie dziewięćdziesięciosześcioletni obecnie artysta sandomierski Andrzej Tkacz. Jest też ornat, w którym Jan Paweł II sprawował liturgię, bielizna kielichowa, srebrny znaczek, wydany z okazji 25-lecia Pontyfikatu Papieża Polaka przez Pocztę Polską oraz upamiętniający ten fakt pięćdziesięciozłotowy banknot z Mennicy Polskiej. Warto również zwrócić uwagę na bullę papieską z nominacją biskupią dla śp. bp. Mariana Zimałka czy zdjęcia ze zbiorów księdza biskupa z uroczystości pobytu Ojca Świętego w Sandomierzu. Darem od sandomierskiej społeczności jest dzieło artysty Andrzeja Karwata, ukazujące sandomierskich świętych i błogosławionych na tle panoramy prastarego grodu.
Jak powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum, prezentacja zbioru pamiątek związanych z Janem Pawłem II jest przyczynkiem do planowanej wraz z Biurem Wystaw Artystycznych i Urzędem Miasta Sandomierza wystawy na czas 10. rocznicy pobytu w naszym mieście Sługi Bożego 12 czerwca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Alicja Trześniowska

Serce za serce

Staszów
2 kwietnia tłumy staszowian zgromadziły się w kościele Świętego Ducha, aby uczcić 4. rocznicę odejścia sługi Bożego Jana Pawła II do domu Ojca.
Uroczystości miały tu jak zwykle charakter szczególny, to w Staszowie bowiem ustanowione zostało pierwsze bodaj w Polsce Sanktuarium Modlitwy Ojca Świętego. Jest nim właśnie monumentalny kościół Świętego Ducha, wybudowany przez mieszkańców miasta, jako wotum wdzięczności za uratowanie Jana Pawła II po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Pieczę nad wszystkim pracami przy wznoszeniu świątyni sprawował od samego początku ks. Henryk Kozakiewicz - wówczas młody wikary, dziś proboszcz i zarazem dziekan dekanatu staszowskiego. Ksiądz Henryk podczas prywatnej audiencji w 1989 r. pokazywał Papieżowi plany kościoła, a także kronikę budowy. Ojciec Święty zainteresowany był szczegółami, a na koniec udzielił błogosławieństwa twórcom dzieła.
Plany świątyni opracował miejscowy architekt inż. Jerzy Wójcik. Z wielkim uznaniem wypowiadał się o nich podziwiający postępy prac budowlanych prof. Wiktor Zin. Już w 1983 r., mimo że stały dopiero zręby ścian, odbyła się tu pierwsza Pasterka. Gotowy kościół Świętego Ducha poświęcił w roku 1996 ówczesny ordynariusz sandomierski bp Wacław Świerzawski.
Dziś w świątyni znajduje się specjalna kaplica, gdzie gromadzone są pamiątki po Janie Pawle II. Ustawiono tam również naturalnej wielkości figurę modlącego się Papieża. Podczas rocznicowych uroczystości delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, kombatantów, szkół, zakładów pracy, instytucji publicznych i społecznych, złożyły w kaplicy wiązanki kwiatów. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Henryk Kozakiewicz, który sprawował ją w ornacie, używanym niegdyś przez Jana Pawła II.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie. Po zakończeniu Mszy, wierni zgromadzili się na staszowskim rynku, gdzie zapalono znicze i lampiony, z których ułożono serce. O godzinie 21 rozpoczął się Apel, natomiast o 21.37 staszowianie modlili się w intencji beatyfikacji Jana Pawła II oraz zaśpiewali „Barkę”.

Reklama

Rafał Staszewski

Rajd rowerowy

Klimontów
Kilkudziesięciu rowerzystów w różnym wieku wystartowało w Rajdzie Rowerowym im. Jana Pawła II, który odbył się 2 kwietnia. Do pokonania była trasa długości ok. 40 kilometrów. Uczestnicy Rajdu przed wyruszeniem w drogę wzięli udział w Mszy św., którą w klimontowskim kościele pw. św. Józefa sprawował ks. Michał Majecki.
Trasę przejazdu rowerzystów zabezpieczali strażacy z jednostki OSP Klimontów, która obok wójta gminy Ryszarda Bienia, parafii i Uczniowskiego Klubu Sportowego „Topór” była jednym z organizatorów całego przedsięwzięcia. Uczestnicy rajdu zapewnioną mieli opiekę medyczną, posiłki i napoje.
Rajd nie miał formy wyścigu. Chodziło bardziej o promocję aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Wystartować mógł każdy, kto posiadał jednoślad i czuł się na siłach. Rowerzyści wyruszyli z placu im. Jana Pawła II w kierunku Olbierzowic. Potem na trasie przejazdu były jeszcze m.in. Nawodzice i Sulisławice, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne Ziemi Sandomierskiej. Wieczorem odbył się spektakl „Regina Poloniae” przygotowany i wyreżyserowany przez ks. Wojciecha Zasadę i jego grupę teatralną „Apostolos”.

Reklama

Rafał Staszewski

Pamiętali o swoim Papieżu

Tarnobrzeg
Łącząc się ze wszystkimi wiernymi, 2 kwietnia, w czwartą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, tarnobrzeskie parafie we współpracy z Urzędem Miasta zorganizowały uroczystości upamiętniające Papieża Polaka. Obchody rocznicy rozpoczęły się w poszczególnych parafiach, gdzie odprawiono Msze św. w intencji kanonizacji Jana Pawła II.
Przed godz. 20 na pl. Bartosza Głowackiego zgromadziła się rzesza mieszkańców miasta, aby uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających tamte chwile. Na miejskim rynku wystawione zostały fragmenty sztuki Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”, przygotowanej i wyreżyserowanej przez Wawrzyńca Ciesielskiego z jego grupą teatralną. Po występach i modlitewnym wprowadzeniu ks. Stanisława Bara - proboszcza parafii św. Barbary i dziekana dekanatu Tarnobrzeg-Północ z rynku wyruszyła Droga Krzyżowa ze zniczami, której ostatnią stacją był pomnik papieski przy ul. Kazimierza Wielkiego. W trakcie trwania nabożeństwa przyłączały się coraz to większe rzesze wiernych. Rozważania Drogi Krzyżowej prowadzili przedstawiciele różnych wspólnot z tarnobrzeskich parafii. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło księży z tutejszych świątyń i przedstawicieli władz miasta. Pod papieskim monumentem odśpiewano Apel Jasnogórski i wznoszono modły o rychłe wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem oraz wspólnym odśpiewaniem ukochanej pieśni Papieża Polaka - „Barki”.

Reklama

Rafał Tracz

Koncert pieśni pasyjnych

Stalowa Wola
Z rewelacyjnym koncertem pieśni pasyjnych wystąpił w kaplicy akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli chór z Poznania pod dyrekcją Agaty Steczkowskiej. Wśród śpiewających byli jej bracia - Paweł i Marcin. Wśród oklaskujących była matka - Danuta. Agata Steczkowska jest najstarszą z muzykalnego rodzeństwa Steczkowskich. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. W Stalowej Woli po śmierci ojca Stanisława prowadziła Chór Chłopięcy „Cantus”. Jest dyrygentem i pedagogiem chóralnym w Poznaniu. Ma tytuł Ambasadora Stalowej Woli.
Koncert, dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II w 4. rocznicę śmieci, był wielkim przeżyciem dla tych, którzy w nim uczestniczyli na progu Wielkiego Tygodnia.

Czesław Hałaj

Młodzież Ojcu Świętemu

Opatów
W czwartą rocznicę śmierci Karola Wojtyły, wieczorem 2 kwietnia w kolegiacie opatowskiej grupa teatralna „W drodze do Emaus”, prowadzona przez ks. Mariana Bolestę i Annę Kotkowską, przedstawiła społeczności lokalnej spektakl poświęcony pamięci Jana Pawła II. Młodzi artyści usiłowali odpowiedzieć na pytanie: Kim był Jan Paweł II? Kim był ten człowiek, któremu cały świat towarzyszył modlitwą „w drodze do domu Ojca”, a smutek i żal po jego śmierci wyrażali ludzie prości, znani politycy i przywódcy religijni? Uczynili to przez przypomnienie fragmentu poematu Juliusza Słowackiego, który dziś brzmi jak proroctwo o słowiańskim papieżu. Zmierzyli się z trudną poezją Ojca Świętego w „Tryptyku Rzymskim”. Przypomnieli wspomnienia najbliższych przyjaciół Karola-Lolka, anegdoty, fragmenty homilii, przemówień okolicznościowych. Program artystyczny uświetniony został komputerową wizualizacją, która licznie zgromadzonym widzom unaoczniła pamiątkowe zdjęcia Papieża, jego pielgrzymki do ojczyzny i spotkania z rodakami. Spektakl zakończył Apel Jasnogórski. Następnie wierni pod przewodnictwem księdza dziekana Michała Spocińskiego, z zapalonymi zniczami i modlitwą udali się na Rynek opatowski, by ustawić tam symboliczny krzyż.

Anna Kotkowska, ks. Marian Bolesta

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję