Reklama

Niedziela Małopolska

Sromowce Wyżne

Rozpoczęcie sezonu flisackiego

    - Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy potwierdzać wyznanie św. Piotra. Potwierdzać je w majestacie piękna tego świata, w majestacie gór: Trzech Koron, Dunajca, i widzieć w tym świecie owoc stwórczych rąk Pana Boga - mówił abp Marek Jędraszewski.

Biuro Prasowe AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. odprawionej w sobotę 20 kwietnia na rozpoczęcie sezonu flisackiego w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

    Na początku proboszcz parafii, ks. Rafał Jurczasiak, przypomniał, że wspólnotę flisaków tworzą mieszkańcy parafii Szczawnica, Krościenko, Czorsztyn, Sromowce Niżne oraz Sromowce Wyżne. Powitał zebranych oraz poprosił arcybiskupa o przewodniczenie Mszy Świętej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Nawiązując do Ewangelii, arcybiskup zauważył, że pierwsze wyznanie wiary Piotra miało miejsce u samych źródeł Jordanu, gdzie znajdowały się ruiny pogańskiej świątyni. „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, a na tej skale zbuduję mój Kościół a bramy piekieł go nie przemogą” – powiedział Zbawiciel. W Synagodze w Kafarnaum słuchacze odstąpili od Jezusa. „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” – wyznał wtedy Piotr. – Gromadząc się na Eucharystii zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy potwierdzać wyznanie św. Piotra. Potwierdzać je w majestacie piękna tego świata, w majestacie gór: Trzech Koron, Dunajca, i widzieć w tym świecie owoc stwórczych rąk Pana Boga. Wyznawać wiarę w Chrystusa, by dostrzegać wszędzie Jego stwórczą obecność – powiedział metropolita. Stwierdził, że wiarą należy się zachwycić i dzielić z innymi. – Umieć tak pięknie patrzeć na świat. Umieć dostrzec w tym cudownym świecie godność człowieka, który nie jest wiele mniejszy od aniołów, a który może świadomie, z miłością wielbić Boga – wskazał.

            Zauważył, że należy prosić Ojca o mądrość i odwagę wyznawania Chrystusa nie tylko wobec piękna stworzenia, ale także pośród współczesnego zamieszania i odrzucania Boga. Przypomniał, że św. Jan Paweł II, a także jego następca papież Benedykt XVI ubolewali and tym, że dewizą życia wielu współczesnych Europejczyków jest „żyć tak, jakby Boga nie było”. – Stąd obojętność na Niego, na Jego Ewangelię i życie po swojemu, według własnych reguł i widzenia świata, najczęściej bardzo egoistycznego. Życie, które sprawia, że poświęca się dla sukcesu, przyjemności i wygody osobistej, nawet życie innych ludzi. Stąd programy aborcji i eutanazji, bo po co robić sobie problemy z życia innego człowieka, gdy trzeba żyć za wszelką cenę, osiągając przyjemność? To istota obecnej kontrowersji, która nas wszystkich dotyka – przyznał i dodał, że te kontrowersje i podziały dotykają każdego, kto jest zanurzony w tym świecie. – Wiedząc że taki jest świat, tym bardziej musimy zdawać sobie sprawę jak ważną rzeczą jest mieć odwagę za św. Piotrem Opoką mówić do Chrystusa osobiście, a także wobec innych, również Jego przeciwników: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” – podkreślił. Przypominał dzieje Piotra, który po zesłaniu Ducha Świętego odważnie głosił Ewangelię i dokonywał wielu cudów w imię Zbawiciela, a ostatecznie w imię miłości dla Niego oddał swe życie.

Reklama

    – Prosimy Boga o błogosławieństwo na rozpoczynający się sezon flisacki. Prosimy o pogodę, o turystów, ale przede wszystkim o moc wiary dla tych, którzy będą wprowadzali ludzi w piękno tego świata – mówił metropolita.

    Ks. Rafał Jurczasiak na zakończenie podziękował arcybiskupowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszone słowo oraz zaprosił zebranych na dalszą część uroczystości. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fliskaów, Jerzy Regiec, przypomniał, że w tym roku przypada 90. rocznica powołania organizacji. Podziękował arcybiskupowi za obecność i poprosił o poświęcenie łodzi oraz udzielenie błogosławieństwa zebranym. Metropolita otrzymał flisacką kamizelkę, która ma przypominać o wdzięcznych flisakach pienińskich. – To piękne i wspaniałe rzeczy, oddające szczególną wrażliwość na piękno ludzi mieszających w tej części naszej Ojczyzny, co widać w śpiewach, poezji, malarstwie, ale także w pięknych strojach – powiedział arcybiskup.

2024-04-20 16:45

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk/ Zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Nergala

2024-05-22 13:40

[ TEMATY ]

znieważanie

Adobe Stock

Uniewinnienie od dwóch zarzutów i warunkowe umorzenie od trzeciego – taki wyrok zapadł w środę w procesie lidera zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Wyrok jest nieprawomocny.

W środę w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez lidera deathmetalowego zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego (zgodził się na podanie danych osobowych – PAP).

CZYTAJ DALEJ

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

[ TEMATY ]

święto

Adobe Stock

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 do 11 czerwca 2010 r. Jest to odpowiedź papieża na potrzebę obchodzenia takiego święta. (Do tej pory w Mszale Rzymskim jest tylko Msza wotywna, którą często kapłani sprawują z okazji pierwszego czwartku miesiąca, gdy w sposób szczególny modlimy się o powołania kapłańskie i dziękujemy Chrystusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

[ TEMATY ]

relikwie

św. Wojciech

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładowi własnemu archidiecezji. Przewiduje się, że prace potrwają do końca października br. Nie przeszkodzą one w sprawowaniu liturgii i zwiedzaniu Bazyliki Prymasowskiej. Konserwacja i restauracja konfesji i relikwiarza św. Wojciecha wpisuje się w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, 1000. rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej, 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej. W czasie prowadzonych prac pielgrzymi przybywający do grobu Patrona Polski będą mogli modlić się również przy jego relikwiach. W kaplicy św. Stanisława, w nawie południowej archikatedry, został wystawiony relikwiarz św. Wojciecha - trumienka, która współcześnie m.in. używana jest w procesjach w czasie uroczystości świętowojciechowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję