Reklama

Polska

Abp Gądecki: biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi

„Każdy biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi, przekazuje ludowi Boże błogosławieństwo, napomina niewdzięcznych, którzy zapomnieli o Bożym miłosierdziu, przypomina zatwardziałym nieuchronność Bożej sprawiedliwości” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. 20 kwietnia w Poznaniu. Metropolita poznański przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z okazji 22. rocznicy swojego ingresu do katedry poznańskiej.

2024-04-20 20:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz poznaniacy.

W imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej okolicznościowe życzenia księdzu arcybiskupowi złożyła jedna z młodych rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dziękujemy dziś Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi, za to co udało się wprowadzić w życie archidiecezji poznańskiej przez 22 lata mojego posługiwania i przeprosić za to, czego nie udało się uczynić” - powiedział na początku Eucharystii abp Gądecki.

W homilii metropolita poznański zauważył, że Niedziela Dobrego Pasterza przypomina nam o konieczności istnienia władzy pasterskiej w Kościele. Zaznaczył, że „jest ona okazją dla duszpasterzy do zastanowienia się nad więzią ze świeckimi, dla wiernych świeckich - do refleksji nad związkiem z następcą św. Piotra i z duszpasterzami”.

Abp Gądecki podkreślił, że pierwszym i najważniejszym pasterzem Ludu Bożego jest sam Pan Bóg. „To On poprzedza nas we wszystkim w myślach, słowach i czynach, On strzeże i troszczy się o bezbronne stado, stanowiąc gwarancję jego ocalenia” - zaznaczył.

Przypomniał, że to Bóg sprawuje swój urząd pasterski za pośrednictwem ludzi, których powołuje, a oni podejmują Jego zadania duszpasterskie.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że Chrystus zna swoje owce. „Nie jest to poznanie czysto intelektualne, ale to głęboka i czysta więź, poznanie sercem. Poznanie właściwe miłości” - stwierdził ks. arcybiskup. Podkreślił, że Chrystus przyszedł do owiec, które poginęły, by dać im życie i by miały je w obfitości.

Metropolita poznański zauważył, że pośród starożytnych rzeźb kościelnych wyróżnia się postać pasterza niosącego na swoich ramionach owcę. „Dla chrześcijan ta figura stała się całkowicie naturalnym obrazem Chrystusa, który wyruszył na poszukiwanie zagubionych owiec, czyli na poszukiwanie zagubionej ludzkości, towarzyszy nam na manowcach naszego życia, bierze na ramiona zagubioną owcę i niesie ją do domu” - mówił abp Gądecki.

Reklama

Przypomniał, że po zmartwychwstaniu Pan Jezus przekazał swoje zadania pasterskie św. Piotrowi, czyniąc go przewodnikiem Kościoła. „Chrystus postawił św. Piotra nad innymi apostołami i w nim ustanowił trwałą widzialną zasadę, fundament jedności i wspólnoty. Brak jedności z Piotrem jest brakiem jedności z Kościołem dlatego, że rzeczywistym fundamentem Kościoła pozostaje Chrystus” - przekonywał metropolita poznański.

Podkreślił, że prawo do posługiwania się tą prawdą przeszło na innych apostołów, a potem na innych pasterzy Kościoła, jednakże nie bez powodu jednemu zostało powierzone to co dotyczy wszystkich. „Ta władza została powierzona Piotrowi, bo przewyższa on godnością wszystkich pasterzy Kościoła” - stwierdził ks. arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że jedność z Piotrem przenosi się na jedność Kościoła z biskupem lokalnego Kościoła, czyli sługą miłości, czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej.

„Dla wiernych świeckich biskup, sprawując potrójny urząd nauczania, uświęcania i rządzenia, jest znakiem obecności Boga, która wzywa nas do nadziei” - zaznaczył abp Gądecki.

Podczas Mszy św. modlono się za abp. Gądeckiego, aby jak Dobry Pasterz prowadził ludzi do owczarni, głosił słowa prawdy i pocieszał przeżywających trudności.

Na zakończenie Mszy św. metropolita poznański podziękował wszystkim za modlitwę i obecność.

Abp Stanisław Gądecki został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim 28 marca 2002 r. Uroczysty ingres do katedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 r.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Zmartwychwstały Chrystus początkiem nowego życia

[ TEMATY ]

Wielkanoc

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

Zmartwychwstały Chrystus jest początkiem i źródłem nowego życia dla wszystkich ludzi. Jezus nie tylko obejmuje modlitwą swoich uczniów, ale ponadto obiecuje im: Ja żyję i wy żyć będziecie – mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Msza św. rezurekcyjna była transmitowana przez Telewizję Polską. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił sakramentu chrztu św. siedmiu osobom dorosłych. Podkreślił, że przygotowywali się oni do duchowego zmartwychwstania, do przebudzenia duchowego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Zanim rozpoczęła się Msza święta poświęcony został sztandar jednej z kopalń bazaltu. Wprowadzając w Liturgię, ks. Krzysztof Hajdun, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy zaznaczył, że pielgrzymka rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy to wyruszyła piesza pielgrzymka do Henrykowa. Rozpoczęła się o godz. 7:00 Mszą świętą w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, a następnie uczestnicy udali się do Borowa i stamtąd pieszo przeszli ponad 30 km do Henrykowa. - Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też podczas tej Mszy świętej prosimy, aby Duch Święty uświęcał nasze serca, umysły, pracę, rodziny i naszą Ojczyznę - zaznaczył ks. Hajdun, zachęcając do wspólnej modlitwy za ludzi pracy oraz witając wszystkich przybyłych gości oraz poczty sztandarowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję