Reklama

Polska

Abp Gądecki: biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi

„Każdy biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi, przekazuje ludowi Boże błogosławieństwo, napomina niewdzięcznych, którzy zapomnieli o Bożym miłosierdziu, przypomina zatwardziałym nieuchronność Bożej sprawiedliwości” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. 20 kwietnia w Poznaniu. Metropolita poznański przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z okazji 22. rocznicy swojego ingresu do katedry poznańskiej.

2024-04-20 20:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz poznaniacy.

W imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej okolicznościowe życzenia księdzu arcybiskupowi złożyła jedna z młodych rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dziękujemy dziś Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi, za to co udało się wprowadzić w życie archidiecezji poznańskiej przez 22 lata mojego posługiwania i przeprosić za to, czego nie udało się uczynić” - powiedział na początku Eucharystii abp Gądecki.

W homilii metropolita poznański zauważył, że Niedziela Dobrego Pasterza przypomina nam o konieczności istnienia władzy pasterskiej w Kościele. Zaznaczył, że „jest ona okazją dla duszpasterzy do zastanowienia się nad więzią ze świeckimi, dla wiernych świeckich - do refleksji nad związkiem z następcą św. Piotra i z duszpasterzami”.

Abp Gądecki podkreślił, że pierwszym i najważniejszym pasterzem Ludu Bożego jest sam Pan Bóg. „To On poprzedza nas we wszystkim w myślach, słowach i czynach, On strzeże i troszczy się o bezbronne stado, stanowiąc gwarancję jego ocalenia” - zaznaczył.

Przypomniał, że to Bóg sprawuje swój urząd pasterski za pośrednictwem ludzi, których powołuje, a oni podejmują Jego zadania duszpasterskie.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że Chrystus zna swoje owce. „Nie jest to poznanie czysto intelektualne, ale to głęboka i czysta więź, poznanie sercem. Poznanie właściwe miłości” - stwierdził ks. arcybiskup. Podkreślił, że Chrystus przyszedł do owiec, które poginęły, by dać im życie i by miały je w obfitości.

Metropolita poznański zauważył, że pośród starożytnych rzeźb kościelnych wyróżnia się postać pasterza niosącego na swoich ramionach owcę. „Dla chrześcijan ta figura stała się całkowicie naturalnym obrazem Chrystusa, który wyruszył na poszukiwanie zagubionych owiec, czyli na poszukiwanie zagubionej ludzkości, towarzyszy nam na manowcach naszego życia, bierze na ramiona zagubioną owcę i niesie ją do domu” - mówił abp Gądecki.

Reklama

Przypomniał, że po zmartwychwstaniu Pan Jezus przekazał swoje zadania pasterskie św. Piotrowi, czyniąc go przewodnikiem Kościoła. „Chrystus postawił św. Piotra nad innymi apostołami i w nim ustanowił trwałą widzialną zasadę, fundament jedności i wspólnoty. Brak jedności z Piotrem jest brakiem jedności z Kościołem dlatego, że rzeczywistym fundamentem Kościoła pozostaje Chrystus” - przekonywał metropolita poznański.

Podkreślił, że prawo do posługiwania się tą prawdą przeszło na innych apostołów, a potem na innych pasterzy Kościoła, jednakże nie bez powodu jednemu zostało powierzone to co dotyczy wszystkich. „Ta władza została powierzona Piotrowi, bo przewyższa on godnością wszystkich pasterzy Kościoła” - stwierdził ks. arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że jedność z Piotrem przenosi się na jedność Kościoła z biskupem lokalnego Kościoła, czyli sługą miłości, czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej.

„Dla wiernych świeckich biskup, sprawując potrójny urząd nauczania, uświęcania i rządzenia, jest znakiem obecności Boga, która wzywa nas do nadziei” - zaznaczył abp Gądecki.

Podczas Mszy św. modlono się za abp. Gądeckiego, aby jak Dobry Pasterz prowadził ludzi do owczarni, głosił słowa prawdy i pocieszał przeżywających trudności.

Na zakończenie Mszy św. metropolita poznański podziękował wszystkim za modlitwę i obecność.

Abp Stanisław Gądecki został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim 28 marca 2002 r. Uroczysty ingres do katedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 r.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Duch Święty?

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Przytoczę historię o pewnym chłopcu – trudno powiedzieć, czy wydarzyła się ona naprawdę. Otóż ten chłopiec poszedł kiedyś do spowiedzi. Nie był jednak rozmowny podczas tej spowiedzi, powiedział tylko: „Niech ksiądz mi przebaczy, ponieważ zgrzeszyłem: obrzucałem błotem i kamieniami autobusy i pociągi oraz nie wierzę w Ducha Świętego”. Jak by nie patrzeć na tę historię, jedno wydaje mi się bardzo naiwne, a nawet wręcz głupie: nie wierzyć w Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję