Reklama

Niedziela Wrocławska

Szczęśliwa, która uwierzyła

W ramach przygotowań do synodu odbył się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. W czasie jego trwania kobiety rozważały słowo Boże, adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, słuchały konferencji, uczestniczyły w grupkach dzielenia. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

2024-04-20 22:21

Marzena Cyfert

Eucharystia na zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

Eucharystia na zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do czytań z liturgii słowa i zauważył, że dużo jest ludzi pozornie religijnych. Podkreślił, że istotą wiary jest bezwzględne zaufanie Bogu. Przykładem takiego zaufania jest dla nas Maryja.

– I dlatego możemy ją nazwać szczęśliwą. „Szczęśliwa, która uwierzyła”. Od niej chcemy się uczyć otwartości na słowo Boże, zaufania Bogu, wierności i miłości. Pragniemy również uważnie wsłuchiwać się w Jej macierzyńskie słowa. Jednak przy odkrywaniu tego, co chce nam przekazać Maryja musimy być pokorni i dać się prowadzić Duchowi Świętemu – mówił abp Kupny, zauważając, że to Duch Święty zna wewnętrzne piękno Maryi i to za Jego sprawą Maryja stała się Matką Boga i została napełniona pełnią łaski Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz arcybiskup nawiązał do św. Grzegorza Wielkiego, który mówił, że czytając Biblię, doświadczamy dotyku Ducha. On sprawia, że nasza dusza żyje w świętym słowie. Jest to słowo żyjące, ponieważ pochodzi od Ducha życia i pozwala czerpać z samego źródła życia Bożego. Z tego samego, z którego czerpała Maryja.

– W ten sposób między Maryją a nami wytwarza się głęboka komunia, rodzi się wspaniała duchowa wspólnota. Ale pod warunkiem, że podobnie jak ona czytamy i interpretujemy Pismo Święte w tym samym Duchu, w jakim zostało napisane – tłumaczył hierarcha. Przekonywał, że bez Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie zobaczyć całego piękna Maryi. Możemy się wpatrywać w Jej oblicze i podziwiać, ale bez pomocy Ducha nie odczytamy właściwie przesłania, jakie do nas kieruje.

Zauważył, że wiele medytacji nad słowem Bożym miało miejsce w okresie przygotowań do synodu. Nawiązał do ksiąg mądrościowych Starego Testamentu, w których mądrość porównywana jest do matki troszczącej się o swoje dzieci. Matki, która udziela pożywienia, dba o wychowanie i rozwój duchowy dzieci.

– Ta personifikacja mądrości jako doskonałej niewiasty znalazła odniesienie do Maryi. My dzisiaj nazywamy ją Stolicą mądrości i chcemy od niej uczyć się mądrości. Mądrość Boża ma oblicze Maryi, w Niej się objawia i dlatego czyni Ją dla nas wzorem macierzyńskiej miłości, troski o dom, wychowanie dzieci, kształtowania właściwej atmosfery życia małżeńskiego i rodzinnego – nauczał pasterz Kościoła wrocławskiego.

Reklama

Zauważył, że rodzi się jednak pytanie, czy ten wzór małżonki i matki nie stracił na aktualności. Często bowiem nawet katoliccy publicyści kwestionują ten model i pytają co Maryja ma do zaoferowania współczesnej kobiecie. A współczesne kobiety mają dużo większe aspiracje niż bycie „tylko” strażniczkami ogniska domowego; chcą pełnić ważne role społeczne, polityczne, gospodarcze, podejmować większą aktywność w Kościele.

– Potwierdzają to dyskusje synodalne. Coraz głośniej stawiane są pytania, czy przykład i wzór Maryi żyjącej w tak odległej czasowo epoce, w zupełnie innych warunkach społecznych, może jeszcze być punktem odniesienia dla współczesnej kobiety. A jeśli tak, to w jakiej mierze – pytał abp Kupny.

– Maryja i każda ziemska matka cieszy się twoim wykształceniem, zdobytą ciężką pracą pozycją społeczną, twoimi osiągnięciami; cieszy się z tego, że jesteś kreatywna, wysoce kompetentna w zawodzie, który wykonujesz, że piastujesz coraz wyższe stanowiska w samorządzie, władzy państwowej, że masz coraz większy wpływ na kształtowanie życia społeczno-politycznego i gospodarczego naszego kraju. Z miłością patrzy na twoje zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej, udział w ruchach, stowarzyszeniach religijnych, na twoją troskę o Kościół, aktywne uczestnictwo w liturgii, w procesie ewangelizacji. Jest w pełni zadowolona z twojego świadectwa wiary, nadziei i miłości. Bo taka jest Matka, cieszy ją każdy sukces dziecka – podkreślał metropolita wrocławski.

Reklama

Zauważył, że zdarza się jednak, że poszerzający się obszar tej kobiecej aktywności prowadzi do zakwestionowania tego, co łączy się z kobiecością – otwarcia na dar życia, obdarowania miłością, czynienia ze swojego życia pięknego daru, przede wszystkim dla dziecka, osób sobie bliskich. Podobnie może być i w życiu mężczyzny, który karierę stawia ponad wszystko inne. Dla takich osób przykład życia Świętej Rodziny przestaje być punktem odniesienia i nie stanowi inspiracji do kształtowania swojego życia.

– Spójrzcie na swoje życie oczyma Boga, szukajcie rozwiązania waszych problemów w świetle słowa Bożego, zaufajcie Bogu, dajcie się ogarnąć Jego miłości. Nigdy nie powinnyście wątpić w Boże miłosierdzie – mówił ksiądz arcybiskup i zachęcał, by uwierzyć, że zło może być pokonane siłą dobra i miłości; prosił, by zabiegać o pokój w rodzinach i sąsiedztwie i pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu.

– Wiemy z kart Ewangelii, że najważniejszym pouczeniem Maryi jest zachęta, by uczynić wszystko, cokolwiek nam powie Jezus, Jej Syn. Te słowa Maryja skierowała do sług w czasie wesela w Kanie Galilejskiej. I ciągle je powtarza kolejnym pokoleniom wiernych. Warto postawić sobie pytanie: Czy staramy się słuchać głosu Chrystusa? W jakim stopniu jesteśmy wierni Jego Ewangelii? Maryja, kiedy nie do końca rozumiała wielkie wydarzenia zbawcze, w których uczestniczyła, rozważała je w swoim sercu. My także za Jej przykładem powinniśmy patrzeć na swoje życie w świetle Ewangelii Chrystusa – nauczał ksiądz arcybiskup, podkreślając, że nie należy kwestionować i odrzucać tego, co wydaje się dla nas trudnym. Trzeba to rozważać w sercu i czekać na dar Bożej mądrości.

– Maryja widzi, co dzieje się w sercach Jej dzieci, widzi, co dzieje się w sercach Jej córek, widzi wszystkie wasze kłopoty, zmartwienia, troski, wasze codzienne zmaganie się o dobro dzieci, męża, całej rodziny i modli się za Was. Wie, że Jej Syn może i chce Wam pomóc i o to Go prosi – mówił abp Kupny i w imieniu Kościoła wrocławskiego, słowami Jana Pawła II z listu „Mulieris dignitatem”, podziękował za wszystkie kobiety.

Reklama

– Tak, Kościół wrocławski dziękuje i przeze mnie prosi, by uczynić wszystko, aby za przykładem Matki Najświętszej mocno trwać w wierze i aby więcej miejsca przygotować w sercach na przyjęcie daru Bożej miłości, która zbawia, leczy i napełnia prawdziwą radością – zakończył hierarcha.

Podczas Eucharystii wiele kobiet złożyło deklaracje codziennej modlitwy za kapłanów naszej archidiecezji a na zakończenie abp Józef Kupny uhonorował s. Marię Czepiel i Adrianę Kwiatkowską, główne organizatorki dnia skupienia, specjalnym numizmatem. Podziękował im również za pomoc w pracach związanych z synodem.

– To piękny czas takiego zatrzymania się w codziennej pogoni i duchowego umocnienia, potrzebujemy takich spotkań – mówi Joanna, jedna z uczestniczek i dodaje: – Bardzo ważne były dla mnie też rozmowy i dzielenie się z innymi kobietami, które podobnie myślą i borykają się na co dzień z podobnymi problemami.

Pierwsza część spotkania: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/100997/Maryja-ekspert-od-szczescia

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

19 maja 2024, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że od kilku lat słowo Paraklet, jedno z imion Ducha Świętego, nie może się „zadomowić w Ewangelii”. Często tłumaczone jest jako „Pocieszyciel”, ale ten przekład zawęża znaczenie słowa „Paraklet", które „ma w sobie jeszcze odcień mówienia o Obrońcy i o tym, który jest Rzecznikiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję