Reklama

Niedziela Wrocławska

Być oparciem dla innych

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

– Wszystkie zespoły presynodalne są duszą tego synodu. Dzięki wam ten synod jest żywy, dynamiczny, dzięki wam głos całej diecezji ma szansę zostać usłyszany – podkreślał Tomasz Żmuda, zapraszając na oficjalne otwarcie synodu diecezjalnego 19 maja w kościele NMP na Piasku i prosząc, by kontynuowali pracę także w ramach zespołów synodalnych.

Pochylając się nad Listem do Kościoła w Filadelfii wskazywał, że Jezus jest tym, który ma klucz do Królestwa Niebieskiego – Ojciec powierzył Mu władzę. Jest także filarem i głównym „kołkiem” namiotu. – Naród wybrany był plemieniem koczowniczym przenoszącym się z miejsca na miejsce. Kiedy przychodzili na nowy teren i decydowali się zostać, to ojciec rodu brał główny kołek namiotu i wbijał go w centralnym miejscu. Na kołku, który wbił, był zawieszony główny namiot spotkania, najważniejsze miejsce dla całej wspólnoty. I podobnie jest z naszym Panem – On jest kołkiem, na którym jesteśmy zawieszeni my wszyscy jako Kościół. On jest naszym namiotem, gdzie możemy się schronić i na Nim się oprzeć. Ale ta metafora nie dotyczy tylko Jezusa, ale także każdego z nas. Każdy z nas może być takim kołkiem, który jest oparciem dla innych. Możemy być kołkiem, o który inni mogą się oprzeć, wręcz uwiesić. Ja jako mąż mam nadzieję jestem takim kołkiem dla mojej żony, jako ojciec dla moich dzieci. Tak samo we wspólnotach możemy być takimi kołkami dla swoich braci i sióstr. Możemy być takim kołkiem dla swojej parafii, dla swojej diecezji. Bo do tego jesteśmy powołani, żeby być oparciem dla innych, żeby nosić swoje brzemiona – tłumaczył Tomasz Żmuda. I dodawał: – Na pewno nie będziemy z tego powodu sławni, bogaci i popularni. Jest to zadanie bardzo wymagające – wymaga dużo cierpliwości, dużo współczucia i miłosierdzia. Kołek się nie wymądrza , kołek nie daje dobrych rad, kołek nie ocenia, nie mówi jak masz żyć. Jego jedynym zadaniem jest być oparciem. I do tego zachęca nas dziś Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

[ TEMATY ]

migranci

imigranci

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Teraz słyszymy gremialne pocieszanie się i nas, że nowa polityka imigracyjna UE to nic złego,ba,wręcz przeciwnie. Po pierwsze: wejdzie w życie za dwa lata. Po drugie: dostaniemy z tego tytułu pieniądze, bo dadzą nam za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Po trzecie: opozycja straszy imigrantami.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję