Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

Główne przesłanie

Cytując słowa Jezusa z Dziejów Apostolskich "... gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”, pierwszy biskup świdnicki przypomniał, że bycie świadkiem wiary wymaga od nas gotowości do świadczenia o Chrystusie nie tylko w naszym bezpośrednim otoczeniu, ale również wobec tych, którzy mogą być nam nieprzychylni, co doskonale ilustruje życie św. Wojciecha, który głosił Ewangelię, aż do swojej męczeńskiej śmierci wśród pogańskich Prusów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dalej biskup nawiązał do życia i posługi ks. kan. Stanisława Wójcika, opisując jego drogę kapłańską od Myślenic, gdzie się urodził 22 stycznia 1950 roku, poprzez Wrocław, gdzie przygotowywał się do kapłaństwa i został wyświęcony na prezbitera 25 maja 1974 roku przez bp. Wincentego Urbana, aż po misje w Zairze i Hiszpanii, podkreślając jego nieustanne świadczenie o Chrystusie. Z okazji jubileuszu hierarcha przypomniał, że ks. kan. Wójcik, podobnie jak św. Wojciech, nie tylko wierzył w Chrystusa, ale również cierpiał dla Niego, realizując posłannictwo kapłańskie w różnych częściach świata.

Wzór dla księdza jubilata

Reklama

W zakończeniu bp Dec zwrócił uwagę na metaforę ziarna pszenicy, które musi umrzeć, aby przynieść obfity plon, co jest symbolem życia poświęconego Bogu. Śmierć męczeńska św. Wojciecha i jego niezłomna wiara stały się fundamentem dla chrześcijaństwa w Polsce, podobnie jak posługa ks. Wójcika przyczynia się do wzrostu duchowego w parafii św. Wojciecha. - Przesłanie słowa Bożego jest trudne. Wijemy sobie gniazdko. Spodziewamy się pogodnej starości, szacunku ze strony młodszych, może także różnych życiowych wygód. A gdy patrzymy na finisz życia męczenników, to widzimy, że było inaczej. Na końcu przychodziło cierpienie i męczeństwo. Trudno nam to pojąć – podsumował bp Dec, który na zakończenie Mszy świętej wręczył dostojnemu jubilatowi okolicznościowy list gratulacyjny. Słowa życzeń wypowiedział także aktualny proboszcz miejscowej wspólnoty ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, a także dziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód ks. prał. Jan Gargasewicz.

Uroczystość jubileuszowa stała się przypomnieniem, że życie każdego chrześcijanina, a szczególnie kapłana, jest nieustannym świadectwem wiary, które często wymaga ofiar i cierpienia.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec - pierwszy biskup świdnicki (2004-2020)

Bp Ignacy Dec - pierwszy biskup świdnicki (2004-2020)

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

2024-04-23 20:30

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy jubileusz kapłaństwa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2021, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Archiwum parafii

Abp Andrzej Dzięga namaszcza dzwon – dar ks. kan. Kazimierz Podgórskiego

Abp Andrzej Dzięga namaszcza dzwon – dar ks. kan. Kazimierz Podgórskiego

W katedrze w Kamieniu Pomorskim w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, diamentowy jubileusz kapłaństwa obchodził ks. kan. Kazimierz Podgórski.

Święty Jan Maria Vianney powiedział: „Kapłaństwo jest naprawdę czymś bardzo wielkim”.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję