Reklama

Kultura

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 20 kwietnia, w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Rozpoczęło się od prawykonania utworu skomponowanego do wiersza Włodzimierza Pietrzaka przez kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza. Słowa wiersza „Tędy jutro odejdę” zaśpiewała Patrycja Kliber, przy fortepianie towarzyszył jej sam kompozytor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gwardian klasztoru franciszkanów w Kaliszu, ojciec Waldemar Ułanowicz, odmówił modlitwę w intencji pokoju na świecie, za zmarłych mecenasów oraz świętej pamięci Barbarę Kukułę i Antoninę Musialską, zmarłe sekretarki biura konkursu. Prowadzący galę, Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego teatru, odczytał list skierowany do prezes fundacji Pro Arte Christiana, dr Beaty Michalak-Koniecznej przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wasyla Zwarycza. Autorom najlepszych prac plastycznych i fotograficznych, a także najlepszym recytatorom wierszy Pietrzaka, nagrody wręczyli jurorzy i mecenasi. Goście i uczestnicy podsumowującej wydarzenie uroczystości mogli podziwiać i wysłuchać najlepszych recytatorów, którzy przedstawili własne interpretacje wierszy Włodzimierza Pietrzaka: Laurę Królak z Kalisza i Kalinę Rylską z Turku.

Reklama

Pióro wieczne z faksymile podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy otrzymała laureatka pierwszej nagrody w edycji recytatorskiej, Laura Królak. W jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Jana Koniecznego, nauczyciela, samorządowca, społecznika, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Turku. Nagrodę tę otrzymała Władysława Ostryńska z Ukrainy, która pracę konkursową namalowała w schronie podczas alarmów bombowych.

Prace plastyczne oceniło jury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM: prof. Monika Kostrzewa, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek i dr Beata Michalak-Konieczna. Do udziału w konkursie zgłoszono 586 prac od uczestników z Polski, Belgi, Holandii Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Jurorzy w edycji plastycznej postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia:

W kategorii: 3 – 6 lat

I nagroda – Pola Koszela z Kalisza za pracę „Mojarodzina”, II nagroda – Nadia Głowinkowska z Kalisza za pracę „ Mojarodzina”, III nagroda – Alexander Bartnik z Nowego Jorku – USA za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Filipczak z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, Hanna Gralak z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, Paula Gruszczyńska z Kalisza za pracę „Moja rodzina”.

W kategorii 7 – 11 lat:

I nagroda – Anastasia Plokarz z Garfield z USA za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – Kalina Szymańska z Rydzyny za pracę „Moja Rodzina”, III nagroda – Alisa Jakubauskaite z Rudamina – Litwa za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymali: Alan Mularek z Gąsina za pracę „Kapliczki maryjne”, Kalina Szewczyk z Cisewa za pracę „Kosmos”, Izabella Andreasik z Zbilitowskiej Góry za pracę „Kosmos”.

Reklama

W kategorii 12-15 lat:

I nagroda – Maja Sromicka z Nowej Soli za prace „Kosmos”, II nagroda – Patryk Nietupski Capała z Madrytu – Hiszpania za pracę „Kosmos”, III nagroda – Vesta Vitkunaite z Rudomina – Litwa zapracę „Sport”. Wyróżnienie otrzymała: Helena Grinienko z Nort Haledon z USA za pracę „Kapliczki maryjne”.

W kategorii 16-20 lat:

I nagroda – Kamila Alina Sawko z Wilna – Litwa za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – Władysława Ostryńska z Kijowa – Ukraina za pracę „Polska moja ojczyzna”, III nagroda – Pola Pietrzak z Włocławka za pracę „Kapliczki maryjne”. Wyróżnienie otrzymała: Beata Klimaszewskaja z Wilna – Litwa za prace „Kosmos”

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Do kategorii recytatorskiej zgłosiło się 18 uczestników z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jury edycji recytatorskiej pracowało w składzie: dr Małgorzata Ratajczyk i dr Beata Konieczna z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM oraz Wojciech May.

Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia:

W kategorii: 11 - 13 lat:

I nagroda - Kalina Rylska z Turku, II nagroda - Nadia Gościniak z Krakowa, III nagroda - Mateusz Leśniak z Koniecpola, Wyróżnienie otrzymał Dominik Gembalczyk z Kornowac.

W kategorii 14 -16 lat:

I nagroda - Laura Królak z Kalisza, II nagroda - Piotr Gil z Drezdenka, III nagroda - Zuzanna Kowalczyk z Krzepic. Nagrodę Prezesa Fundacji Pro Arte Christiana otrzymał Jan Karol Jankowski z Warszawy. W kategorii 17-20 lat jury nie przyznało nagród.

Prace fotograficzne wybrali profesorowie i adiunkci z Łódzkiej Szkoły filmowej: dr Bartłomiej Talaga, prof. Tomasz Komorowski i prof. Janusz Maria Tylman. Po obejrzeniu 69 prac fotograficznych z Hiszpanii, Mołdawii, Polski i Stanów Zjednoczonych, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia: W grupie wiekowej 17-20 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Filip Gierek z Mieszkowa za pracę „Polska Moja Ojczyzna”. W grupie wiekowej 14 -16 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie otrzymała Justyna Wysocka z Wołomina za pracę „Kosmos”, „Polska Moja Ojczyzna”. W grupie wiekowej 11 – 13 lat I nagrody jury nie przyznało, II nagroda - Magdalena Wnęk z Krakowa za cykl trzech zdjęć „Kosmos”, III nagroda - Angelika Pyc z Brooklynu – USA za temat „Kapliczki Maryjne”, Wyróżnienie otrzymała Milena Sitarz z Krakowa za pracę w temacie „Moja Rodzina i Polska Moja Ojczyzna”.

Reklama

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP1, TVP Poznań, Polska Agencja Prasowa, Tygodnik Idziemy, Tygodnik Katolicki Niedziela, Przewodnik Katolicki, Mały Gość Niedzielny, Radio Poznań, Radio Jasna Góra, Latarnik Kaliski, Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej Opiekun.

Wśród nagród znalazły się albumy książkowe z imienną dedykacją, tablety, srebrne monety i numizmaty kolekcjonerskie, banknoty kolekcjonerskie, pióra wieczne, drobny sprzęt elektroniczny, a także pobyty weekendowe w renomowanych hotelach dla laureata z opiekunem pięknych zakątkach Polski.

Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, opiekunom i rodzicom za przygotowanie uczestników do poszczególnych kategorii konkursu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję