Reklama

I Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Niedziela legnicka 21/2009

W październiku ubiegłego roku miał miejsce w Rzymie Synod Biskupów, który obradował pod hasłem: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Ważnym owocem tego wydarzenia stał się Pierwszy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jest to dobra okazja do głębszej refleksji nad jednym z największych darów pozostawionych nam przez Boga, jakim jest Jego słowo zawarte w Biblii. Czy ta refleksja jest potrzebna? Przecież większość z nas zna na pamięć wiele fragmentów Ewangelii i wydaje się, że już nic nowego nie ma szans usłyszeć. Ale właśnie to, że te teksty są już nam tak dobrze znane, jest chyba jednym z powodów do refleksji. Chodzi o to, że nie wystarczy znać Pismo Święte tak, jak się zna np. „Pana Tadeusza”. Słowo Boże ma wielką moc, która jednak objawić się może tylko, gdy człowiek na to Słowo się otwiera, wsłuchuje się w Nie i pozostawia przestrzeń milczenia, aby Ono samo działało. Chyba większość czytelników zgodzi się, że bardzo trudno jest wsłuchiwać się w cokolwiek, a już tym bardziej w coś, co setki razy się słyszało, gdy tak wiele różnorakich informacji zewsząd nas atakuje we współczesnym świecie. Bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić, powoli tracąc sens życia i wiary. Tydzień Biblijny był zatem okazją do ponownej konfrontacji życia każdego z nas z orędziem zawartym w Piśmie Świętym, które jest zawsze aktualne, niezmienne i prawdziwe. „Dla mnie żyć - to Chrystus” (Flp 1, 21) - są to słowa stanowiące tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego. Żyć Chrystusem, to znaczy żyć tak jak On żył, tak jak On chce każdego z nas prowadzić, podpowiadać jak żyć piękniej i prawdziwiej. Jednak życie Chrystusem wymaga przede wszystkim Jego poznania i wsłuchiwania się w Jego głos. Bóg nas kocha! Nie bójmy się zatem słuchać Jego głosu i z ufnością Jego słów przyjmować.
Trzecią Niedzielę Wielkanocną wiele polskich diecezji obchodziło jako Niedzielę Biblijną. W kościele lokalnym czynimy to już od 2007 r. W tym roku także tą niedzielą rozpoczął się Pierwszy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W naszym Kościele legnickim również był to czas, w którym staraliśmy się lepiej poznać Słowo Boże zawarte w kanonicznych księgach Pisma Świętego. Szczególnym wydarzeniem związanym z obchodami tego tygodnia było nabożeństwo Słowa Bożego, które odbyło się w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 17.00 w katedrze legnickiej, pod przewodnictwem moderatora Dzieła Biblijnego w Diecezji Legnickiej ks. dr. Sławomira Stasiaka - wicerektora WSD w Legnicy. Na nabożeństwo składały się cztery czytania oraz litania wstawiennicza z Modlitwą Pańską. W homilii do Ewangelii według św. Jana (J 11, 17-27) ks. Stasiak przede wszystkim odwołał się do hasła obecnego roku liturgicznego - „Otoczmy troską życie”, mówiąc o potrzebie głębszej refleksji nad Pismem Świętym, lepszego poznania i otwarcia się na nie. Słowo Boże, jako Słowo Życia jest lekarstwem dla cywilizacji śmierci, która tak boleśnie każdego z nas we współczesnym świecie dotyka. W ramach Tygodnia Biblijnego w naszej diecezji odbył się również Maraton Biblijny w sobotę 2 maja w parafii pw. św. Jacka w Legnicy, w czasie którego trwało ciągłe czytanie Listów św. Pawła (o Maratonie Biblijnym więcej na str. II). Była to kolejna okazja do wsłuchiwania się w Boże Słowo. W diecezji legnickiej są to dopiero początki działania Dzieła Biblijnego, które jednak coraz bardziej się rozwija. Niech zatem te spotkania ze Słowem Bożym same przemieniają nasze życie i stają się pokarmem, który jest tak bardzo potrzebny, a zarazem coraz bardziej zapominany w dzisiejszym świecie

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

episkopat.pl

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję