Reklama

Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego

Bł. o. Rafał Chyliński
Dewizą jego życia była pomoc drugiemu człowiekowi, szczególnie słabemu, biednemu, potrzebującemu wsparcia. W bliźnim widział on osobę stworzoną na obraz i podobieństwo Boga. Stąd też żaden człowiek nie był dla niego przedmiotem ani narzędziem, lecz posiadającym swą godność, umiłowanym dzieckiem Boga. Treścią życia bł. o. Rafała Chylińskiego było miłosierdzie. Jego przesłanie także dzisiaj nie straciło nic na aktualności. Jest bowiem wielu głodnych, bezdomnych, cierpiących niedostatek. Podając rękę człowiekowi będącemu w potrzebie, realizujemy przesłanie zawarte w słowach Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Mając za wzór bł. Rafała, nieśmy dobro i pokój oraz darzmy miłosierdziem ubogich, których spotykamy na naszej drodze.
Z homilii o. Pawła Warchoła

XVI Łódzkie Dni Rodziny zapoczątkowała piesza pielgrzymka z bazyliki archikatedralnej do sanktuarium Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie znajduje się grób bł. o. Rafała Chylińskiego. 9 maja na pątniczy szlak, biegnący łódzkimi ulicami: Piotrkowską, Zgierską, Łagiewnicką, Warszawską, Skrzydlatą, a następnie ścieżkami lasu łagiewnickiego, wyruszyły setki osób reprezentujących różne środowiska i różne grupy wiekowe. Obok kapłanów i sióstr zakonnych szli przedstawiciele Rady Miasta, młodzież z grup oazowych i duszpasterstwa akademickiego. Obok dzieci z Ochronki Bałuckiej Sióstr Salezjanek szły osoby dorosłe. Wszyscy pielgrzymowali w intencji trudnych problemów Łodzi i regionu, a zwłaszcza rodzin przeżywających kryzys, zmagających się z problemem alkoholizmu, który coraz częściej dotyka mieszkańców naszego miasta.
Tegorocznej pielgrzymce, której tradycyjnie przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, przyświecało hasło „Rodzina środowiskiem życia”. Jednym z jej organizatorów był ks. Piotr Pirek z Ruchu Światło-Życie. „Podczas drogi modlimy się za osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków oraz od innych destrukcyjnych wpływów współczesnego świata” - powiedział ks. Pirek.
Podczas marszu pielgrzymi śpiewali, modlili się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego i Litanii do Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po czterech godzinach dotarli do franciszkańskiego klasztoru. Tu abp Władysław Ziółek przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym. Homilię wygłosił przeor franciszkanów o. Paweł Warchoł.
Po Eucharystii wierni przeszli do świątyni, gdzie przy grobie bł. o. Rafała Chylińskiego uczestniczyli w modlitwie zawierzenia, którą poprowadził abp Władysław Ziółek.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję