Reklama

O Boże błogosławieństwo na polach i w sadach

Rolnicy, ogrodnicy i sadownicy wiedzą dobrze, że dni od 12 do 15 maja to czas „zimnych ogrodników i zimnej Zośki” - dni, które nieraz kapryśną aurą i mrozami mogą zniszczyć wiele owoców ich trudnej codziennej pracy. Właśnie 12 maja w Koprzywnicy licznie zgromadzeni mieszkańcy wraz z przedstawicielami „sandomierskiego zagłębia owocowo-warzywnego”, reprezentantami władz miejskich, samorządowych i wojewódzkich, kapłanami z dekanatu koprzywnickiego, sandomierskiego, klimontowskiego, zawichojskiego modlili się o Boże błogosławieństwo i opiekę w ich pracach na polach, w sadach.
Modlitwie Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski uroczyście witany przez księdza proboszcza Jerzego Burka i burmistrza Koprzywnicy Marka Jońcę. Na tle starego pocysterskiego klasztoru, któremu majowy patron św. Florian wezwaniem patronuje, zbudowano polowy ołtarz - miejsce błagalnej modlitwy otoczone przez zgromadzonych, którym Ksiądz Biskup przypomniał, że bez Bożego błogosławieństwa „na nic się przyda wstawać o północy”.
Słowa homilii Biskupa Edwarda, wygłoszonej z tego szczególnego miejsca, w którym przed wiekami mądrość cysterskiego zakonu uczyła ludzi sztuki sadownictwa, ogrodnictwa i kultury pracy na roli, wiązały się z trudną i niedocenianą pracą polskich rolników. „Nikt tak jak wy nie kocha tej ziemi, na której pracujecie i którą w chwilach zagrożenia potraficie bronić, nawet za cenę swojego życia. Wasze przywiązanie do tradycji i wasz patriotyzm są wartościami, jakie musicie ocalić i przekazać następnym pokoleniom”. Przywołując słowa polskich poetów, Biskup Edward podkreślał istotny rys pracy na roli, w którym działanie człowieka staje się „sięganiem jedną ręka do nieba, a drugą dobywaniem chleba” z ziemi, która dla wszystkich musi się „stawać matką, ojczyzną, wielkim dobrem, jakiego uszczuplać i marnować nie wolno, bo należy je pomnażać, ubogacać, rozwijać”.
Uroczystości koprzywnickie uświetniał swoją obecnością w regionalnych strojach i śpiewem zespół folklorystyczny „Powiślanie”. Po zakończeniu błagalnej modlitwy miało miejsce spotkanie z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim, o którym piszemy na str. II.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Łask: Z grzeszności podnosi nas lekarz, którym jest Jezus!

2021-09-24 09:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatni dzień rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” animowanych przez wspólnotę Ruchu Światło – Życie w kolegiacie łaskiej skupiony był wokół sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję