Reklama

Metropolita Wrocławski laureatem nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego

Nagrodzony na Pomorzu

W sali obrad zabytkowego ratusza w Słupsku 6 maja odbyły się uroczystości związane z tegoroczną Jubileuszową XXV Edycją Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego. Jednym z laureatów tej szczególnej nagrody został abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Kapituła nagrody uhonorowała Księdza Arcybiskupa za umiejętne łączenie działalności naukowej i duszpasterstwa z wrażliwością na problemy społeczne.
- W bogatej działalności pasterskiej i naukowo-badawczej, a także charytatywnej Księdza Arcybiskupa, można by znaleźć wiele wątków, które wpisują się w ideały Patrona naszej nagrody, ks. Bolesława Domańskiego, niezłomnego proboszcza Zakrzewa. Tym wyzwaniom oraz ideałom wielkiego Patrona próbowała wyjść naprzeciw biskupia działalność naszego Laureata, rozciągając się także na pole charytatywne i ekumeniczne - mówił w laudacji Henryk Koch, przewodniczący Rady Okręgowej Stowarzyszenia we Wrocławiu. Ksiądz Arcybiskup, dziękując Kapitule nagrody za zaszczytne uhonorowanie, nawoływał:- Zachowajmy naszą tożsamość, zachowajmy naszą spójność myślenia. Nie rozmywajmy tych wszystkich pojęć, tylko je wypełniajmy naszym własnym życiem i przykładem. (...) Teraz cieszymy się, że mamy wolną, suwerenną Polskę, ale pamiętajmy o wszystkich. Żeby nam kariera, dobrobyt, czy wizja lepszej przyszłości, większego zysku nie przesłoniły oczu na te warstwy społeczeństwa, którym jeszcze trudno się żyje. To płynie z ducha Tego, który ożywiał księdza patrona Bolesława Domańskiego”.
Wraz z abp. Marianem Gołębiewskim laureatami tegorocznej Jubileuszowej XXV Edycji Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego zostali: prezydent Torunia Michał Zaleski, ks. Grzegorz Wejman ze Szczecina, małżeństwo Janina i Józef Cieplik ze Słupska, oraz pośmiertnie ks. prał. Tadeusz Demel z Żar.
Uroczystości w słupskim ratuszu poprzedziła Eucharystia w zabytkowej podominikańskiej świątyni św. Jacka, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.
Arcybiskup Marian Gołębiewski pytając jakie przesłanie pozostawił ks. Domański nam, mieszkańcom ziem zachodnich, północnych i południowo-zachodnich Polski, powiedział: - Chyba to, abyśmy życiem moralnym i pracą przyczyniali się do utrwalenia polskiej tożsamości na tych ziemiach na zawsze. Rola Kościoła jest tutaj niekwestionowana i niezastąpiona. Zwłaszcza, kiedy od pięciu lat należymy do Unii Europejskiej. W 70. rocznicę śmierci ks. Domańskiego chylimy dzisiaj nasze czoła przed wielkim Polakiem patriotą i kapłanem. I powtarzamy słowa jego testamentu duchowego. Odszedł z tego świata ze słowami na ustach: „Lud Polski nie da się”.

Nagroda im. ks. dr. Bolesława Domańskiego
istnieje od roku 1983 i jest przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Celem nagrody jest podkreślenie roli i wagi pracy społecznej akcentującej postawę chrześcijańską. Laureatami Nagrody są: kard. Ignacy Jeż, abp Marian Przykucki, gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, ks. prof. Władysław Zieliński, Róża Brzezińska, bp Józef Pazdur, bp Paweł Socha, bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga, i in.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję