Reklama

„Pod Twoją macierzyńską opiekę, Matko Kościoła!”

13 maja to data znacząca i ważna dla historii Kościoła powszechnego głównie ze względu na dwie rocznice - objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. i zamachu na Papieża Jana Pawła II w 1981 r. w sposób cudowny z tymi objawieniami związanego

Gorzowska wspólnota Kościoła lokalnego w tym też dniu już od 5 lat wyznacza sobie wieczorne modlitewne spotkania pod Białym Kościółkiem Ojców Kapucynów połączone z procesją maryjną i Mszą św. w intencji miasta oraz odnowieniem Aktu Zawierzenia Miasta Matce Bożej Fatimskiej.
Wśród wielu innych i to miejskie, modlitewne spotkanie łączy się z osobą Jana Pawła II, który w pamiętnym1997 r. odwiedził Gorzów, ale i poświęcił wotywną figurę Matki Bożej Fatimskiej przechowywaną właśnie w kapucyńskiej kapliczce. Wdzięczni gorzowianie modlący się o rychłą kanonizację Papieża Polaka właśnie tego dnia usłyszeli radosną informację w sprawie potwierdzenia heroiczności jego cnót przez watykańskich teologów.
W podniosłym nastroju więc zgromadzeni wokół klasztoru modlili się, prowadzeni przez ks. inf. Romana Harmacińskiego najpierw pod ową figurą Matki Bożej Fatimskiej słowami Litanii Loretańskiej. Następnie procesjonalnie, modląc się Różańcem, ze śpiewem maryjnym na ustach ponadtysięczna ich rzesza ruszyła do matki gorzowskich kościołów - katedry.
W procesji wyróżniały się poczty sztandarowe (m.in. policji, straży, „Solidarności”, Sybiraków, kombatantów i uczniów), feretrony parafialne i wspólnotowe, nade wszystko zaś pierwszokomunijne dzieci, nie zabrakło też sióstr zakonnych, delegacji wszystkich gorzowskich parafii z duszpasterzami, parlamentarzystów i świadomych swojej wyjątkowej w tym dniu roli gorzowskich radnych.
W katedrze uroczystej Mszy św. w koncelebrze kilkudziesięciu gorzowskich kapłanów przewodniczył ks. inf. Harmaciński, który w okolicznościowej homilii nakreślił istotę fatimskich objawień na tle historii świata i Europy. Odnosząc się do sytuacji współczesnej, podkreślił aktualność „modlitwy i pokuty w intencji pokoju” oraz „rolę Różańca św. jako wielkiego duchowego oręża” w konfrontacji z cywilizacją śmierci, a także ważność Wielkiej Nowenny Fatimskiej poprzedzającej 100-lecie objawień.
Zwieńczeniem uroczystości było, jak co roku, powtórzenie i odnowienie Aktu Zawierzenia Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Matce Bożej Fatimskiej dokonanego po raz pierwszy 13 lat temu przez gorzowskich radnych.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję