Reklama

W obronie ludzkiego życia

W Brzezince, obok byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, 17 maja celebrowano 30. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II

Był to niezwykły dzień, zarówno dla Papieża i Kościoła, jak i dla Polski i świata - mówił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy podczas uroczystości rocznicowych pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
30. rocznicę papieskiej wizyty w Oświęcimiu-Brzezince celebrowano 17 maja podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Razem z nim przy ołtarzu stanęło ośmiu biskupów: nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, ordynariusz katowicki abp Damian Zimoń i jego biskup pomocniczy Józef Kupny, bp Tadeusz Rakoczy, bp Józef Guzdek, bp Tadeusz Pieronek oraz rzeszowski ordynariusz bp Kazimierz Górny - budowniczy kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu. W Eucharystii, razem z około 2 tys. wiernych, uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych z reprezentantami Prezydenta RP i władz samorządowych oraz delegacje wspólnot religijnych i organizacji społecznych ziemi oświęcimskiej i całej diecezji bielsko-żywieckiej.
W homilii bp Tadeusz Rakoczy nakreślił sytuację społeczno-polityczną poprzedzającą przyjazd Papieża Jana Pawła II do Oświęcimia. Przywołał podniosłe chwile obecności Następcy św. Piotra w byłym obozie Auschwitz-Birkenau oraz przesłanie papieskiego orędzia z 1979 r. Kaznodzieja wskazał także na przyczyny tragedii II wojny światowej i powstania obozów zagłady. - Wojna wybucha tam, gdzie brakuje miłości. Miłości brakuje tam, gdzie nie ma Boga. Bóg jest pokojem i zapewnia pokój. Tym samym wiara w Boga umacnia w ludziach dążenie do pokoju, a odwrócenie się od Boga prowadzi do niepokoju - mówił w homilii bp Rakoczy. - Ideologie nazistowska i komunistyczna systematycznie i kategorycznie odrzucały Boga i tym samym zbudowały podwaliny dla nienawiści i wojny. Wiara w Boga uczy miłości i szacunku do człowieka. Niewiara usypia ludzką wrażliwość na cierpienie i otwiera pole przemocy - tłumaczył. Ksiądz Biskup wezwał także wszystkich do poszanowania ludzkiego życia, szczególnie życia nienarodzonych. - W sposób jakże wymowny, stając na terenie obozu Auschwitz-Birkenau, przekonujemy się, że cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej, choćby miała wielkie osiągnięcia techniczne, artystyczne czy naukowe.
Podobnie, na niebezpieczeństwa cywilizacji współczesnej, budującej rzeczywistość bez Boga, wskazał na zakończenie Eucharystii nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Podkreślił on, że Auschwitz jest skutkiem filozofii, w której Dekalog zastępuje się nowoczesnymi prawami poniewierającymi godność człowieka. - Dziś po części wierzymy, że gospodarka rynkowa potrafi wszystko zbudować, zrewolucjonizować naszą mentalność i uczyni nas budowniczymi szczęśliwego świata. To są złudzenia, którym ulegli także ówcześni budowniczowie świata XX wieku. Doprowadziło to do tego, czego się dziś wszyscy wstydzimy - mówił abp Józef Kowalczyk.
Uroczystość 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Oświęcimiu zbiegła się z jubileuszem 25-lecia powstania parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince. Z tej okazji wydano okolicznościowy medal, a Cech Rzemiosł Różnych w Oświęcimiu przygotował tekst papieskiego przemówienia z 1979 r. w formie starodruku. Jeden z egzemplarzy ofiarowano Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za pośrednictwem Nuncjusza Apostolskiego.
Jan Paweł II złożył wizytę w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau 7 czerwca 1979 r. podczas I pielgrzymki do Ojczyzny. Wtedy to modlił się w celi śmierci o. Maksymiliana Kolbego, w Bloku nr 11 oraz pod Ścianą Straceń w Auschwitz, a na terenie obozu Birkenau odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych.
27 lat później, 28 maja 2006 r. były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau nawiedził Papież Benedykt XVI. Obie papieskie wizyty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów całego świata.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję