Reklama

W Roku św. Pawła

Konsekracja świątyni wśród jezior

Sobotni dzień 9 maja br. stał się historyczny dla położonej na południowym brzegu Czarnej Okszy, przy drodze łączącej Kłobuck z Wręczycą Wielką, niewielkiej miejscowości Grodzisko (ok. 650 mieszkańców). Tego dnia do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przybył abp Stanisław Nowak, by dokonać uroczystej konsekracji nowego kościoła. Wraz z ks. proboszczem Adamem Koszutem oraz licznie zgromadzonymi parafianami Metropolita Częstochowski dziękował Bogu za tę nową świątynię, usytuowaną malowniczo na wzgórzu i otoczoną jeziorami dębowego rezerwatu „Zamczysko”

Niedziela częstochowska 22/2009

Poprzez wieki Grodzisko przynależało jako filia do parafii pw. św. Marcina w Kłobucku i było otaczane duszpasterską opieką przez dojeżdżających stamtąd kapłanów. Obecny proboszcz kłobucki ks. płk Wiesław Korpeta rozpoczął w roku 1985 budowę salki katechetycznej, którą wykończono w stanie surowym; znajdowały się tam również pomieszczenia dla księdza. Idea zbudowania w Grodzisku własnego kościoła zrodziła się w 1996 r. Wówczas rozpoczęto starania o plan budowy i projekt świątyni. W to dzieło zaangażował się osobiście ks. prał. Kazimierz Troczyński, ówczesny proboszcz w Kłobucku, obecnie już emerytowany. Wikariuszem w parafi pw. św. Marcina był wtedy ks. Adam, który dojeżdżał do Grodziska odprawiać Msze św. i spowiadać. Budowa nowej świątyni rozpoczęła się w roku 1998. W fundamenty został wmurowany kamień węgielny pochodzący z wulkanu Etna. Już w roku 2001 kościół został oddany w stanie surowym i były w nim odprawiane Msze św. Oficjalny dekret erygujący parafię w Grodzisku został wydany przez metropolitę abp. St. Nowaka w maju 2001 r., a pierwszym proboszczem został ustanowiony ks. Adam Koszut, który początkowo rezydował jeszcze w Kłobucku, zaś w 2002 r. zamieszkał już pośród grodziszczan w nowo urządzonej plebanii, połączonej z kościołem. Stopniowo były podejmowane dalsze prace budowlano-wykończeniowe. W roku 2003 rozpoczęto budowę wieży kościelnej, następnie zaczęto wykańczać zewnętrzną elewację, położono kostkę brukową wokół kościoła oraz posadzkę marmurową w kościele, zakupiono nowe ławki i meble do zakrystii, sukcesywnie zakładano nowe witraże (witraż za głównym ołtarzem jest „naturalny”, stanowi go widok na piękną przyrodę), zamontowano dzwon z napędem elektrycznym, zadedykowany Janowi Pawłowi II.
Zwieńczeniem tych dzieł materialnych była uroczystość konsekracji nowej świątyni, czyli zanurzenia jej w sferę sacrum i powierzenia „sprawom świętym”. Jednak wymiar materialno-instytucjonalny nie oddaje jeszcze w pełni rzeczywistości Kościoła jako parafii, jako wspólnoty Mistycznego Ciała, którego Głową jest sam Jezus Chrystus. Najistotniejszy jest ten wymiar duchowy, bosko-ludzki. Stąd też bezpośrednim przygotowaniem duchowym do uroczystości konsekracyjnej były misje parafialne, które przeprowadził w Grodzisku ks. dr Arkadiusz Olczyk, opierając się na słowach św. Cypriana z III wieku: „Nie może mieć Boga za Ojca, kto nie ma Kościoła za Matkę”. Aby umiłować Kościół oraz rozbudzić życie sakramentalne w parafii Rekolekcjonista ukazywał dzieciom, młodzieży oraz dorosłym Matkę-Kościół, która rodzi (chrzest św.), karmi (Eucharystia), umacnia (bierzmowanie), leczy i daje nadzieję (namaszczenie chorych i spowiedź św.) oraz posyła (małżeństwo, kapłaństwo).
Przekazując klucze do nowej świątyni i witając Arcypasterza ks. prob. A. Koszut przypomniał z wdzięcznością ogromne zaangażowanie parafian z Grodziska, którzy swoim „wdowim groszem” oraz pracą społeczną doprowadzili do wybudowania „swojego” kościoła. Ksiądz Proboszcz podziękował ks. W. Korpecie oraz ks. K. Troczyńskiemu za ich osobisty wkład w podwaliny grodziskiej parafii. Ze szczególną podzięką zwrócił się do Koła Gospodyń Wiejskich, miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, 2 Róż Żywego Różańca oraz wielu indywidualnych sponsorów, pomagających zebrać odpowiednie środki materialne na budowę, m.in. przez organizowanie loterii fantowych i festynów.
Wyraźnie wzruszony i uradowany kolejną nową świątynią w archidiecezji Częstochowskiej Ksiądz Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę na wymowę „znaków czasu”, w jakie wpisała się ta uroczystość konsekracji. Ma ona miejsce w Roku Pawłowym, czyli w jakiś szczególny sposób jest ona dziękczynnym wotum wobec Patrona parafii, św. Pawła Apostoła. Dalej, dokonuje się ona w momencie, gdy Benedykt XVI pielgrzymuje i stąpa po Ziemi Świętej (8-15 maja 2009). Tak, jak Ojciec Święty staje nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, gdzie niegdyś Jezus powoływał swoich uczniów, tak konsekrowana nowa świątynia wyrosła nad brzegami grodziskich jezior, by stać się dla wiernych miejscem powołania do prawdziwie chrześcijańskiego, godnego i świętego życia.
Uroczystość konsekracji, nad którą liturgicznie czuwał ks. Janusz Wojtyla, była ubogacona obecnością chóru kościelnego z parafii pw. św. Marcina w Kłobucku wraz z Organistą, chórku młodzieżowego z Grodziska i Wręczycy Wlk., góralskiej reprezentacji z rodzinnych stron ks. Adama oraz pocztów sztandarowych. Za dokonanie konsekracji nowego kościoła podziękowali Księdzu Arcybiskupowi: Ksiądz Proboszcz, Roksana Pasieka (reprezentująca dzieci i młodzież) oraz były konsul w Lyonie, Roman Wyborski. Przed błogosławieństwem miał miejsce wzruszający moment, gdy Ksiądz Arcybiskup ogłosił, iż ks. proboszcz Adam Koszut jest kanonikiem, czyli został odznaczony przywilejem noszenia rokiety i mantoletu.
Najserdeczniejsze gratulacje proboszczowi ks. kan. Adamowi oraz wiernym parafianom z Grodziska. Bądźcie dumni ze swojej nowo konsekrowanej świątyni.

2012-11-19 12:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

MŚ piłkarzy ręcznych: Dania pokonała w finale Francję

2023-01-30 08:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/Adam Warżawa

Obrońcy tytułu piłkarze ręczni Danii zdobyli złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. W finale w Sztokholmie pokonali Francję 34:29 (16:15). Wcześniej w meczu o brąz Hiszpania wygrała ze Szwecją 39:36 (18:22).

Polacy, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 15. miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję