Reklama

Spotkanie doradców życia rodzinnego

Niedziela podlaska 22/2009

W Drohiczynie 25 kwietnia w Domu św. Antoniego odbyło się kolejne spotkanie doradców życia rodzinnego diecezji drohiczyńskiej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną przez diecezjalnego duszpasterza rodzin ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka. W słowie skierowanym do zebranych mówił on o odpowiedzialności i odwadze w dążeniu do obrony życia ludzkiego i rodziny.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie z gościem - znanym ginekologiem położnikiem dr. Tadeuszem Wasilewskim z Białegostoku. Jest on jedną z osób propagujących w Polsce nową metodę leczenia niepłodności - naprotechnologię. Gościa przywitała diecezjalny doradca życia rodzinnego Joanna Wilgodzka. Podczas tego spotkania dr Wasilewski opowiadał zebranym o swojej drodze do odkrycia na nowo wartości życia ludzkiego. Jako specjalista ginekolog położnik przez 15 lat pracował w klinice leczenia niepłodności w Białymstoku w programie in vitro. Świadomość jednak, że nowe życie nie może powstawać kosztem wielu istnień, tak jak to dzieje się przy tej metodzie, spowodowała, że zupełnie zerwał współpracę z programem in vitro. Od 2 lat rozwija swoją wiedzę i zdolności w kierunku leczenia niepłodności metodą naturalną niebudzącą wątpliwości etycznych, broniącą każde życie ludzkie od momentu poczęcia.
W dzisiejszych czasach obserwujemy na całym świecie zwrot w kierunku natury i ekologii. To nowe wyzwanie również dla ginekologii i etyki. Rozwiązania oparte na naturze i ekologii, jakie daje naprotechnologia - w momencie dyskusji toczącej się w Polsce wokół metody in vitro i jej ewentualnego refundowania - stają się alternatywą, mniej kosztowną i niebudzącą wątpliwości moralnych pomocą dla tych, którzy pragną mieć własne potomstwo. Dr Wasilewski przy wsparciu rodziny i z Bożą pomocą, widząc potrzeby innych, stworzył nowoczesny ośrodek w Białymstoku - NaProMedica. Pomaga on w leczeniu niepłodności, szanując człowieka, jego życie i zdrowie.
W dobie dążenia do przyjemności za wszelką cenę, dążenia do wolności bezwzględnej czy wręcz samowoli, dążenia do obrony swoich praw kosztem praw innych, nawet tych, którzy obronić się nie są w stanie, człowiek pragnie spokoju i godności życia. Gwarancje porządku i spokoju społecznego tworzone są m.in. przez normy moralne oraz przez normy prawne obowiązujące w danym kraju. Warunkiem niezbędnym tworzenia dobrego prawa, także w sferze przekazywania życia, jest oparcie go na prawie naturalnym, które jest przyrodzone każdemu człowiekowi i wynika z jego natury i godności. Dziecko poczęte, a nienarodzone, tzw. nasciturus, nawet w obowiązującym prawie cywilnym ma prawo do dziedziczenia, jeśli urodzi się żywe. Mimo to uznanie człowieka od poczęcia należy do podstawowych problemów moralnych współczesnego świata. Uznaje się niesłusznie w dzisiejszym świecie różnice między dzieckiem, które ma 3 dni, a dzieckiem 8-dniowym, które zagnieździło się w organizmie matki. Różnicowanie takie budzi zdziwienie i sprzeciw, bo życie przecież jest tylko jedno, niezależnie od stadium rozwoju i wyglądu. Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo zdecydowanie bronił każdego poczętego życia, uznając je za wielki dar i zadanie. Od początku swego pontyfikatu wspierał również rozwój naprotechnologii, leczenia w zgodzie z indywidualnym, naturalnym cyklem kobiety, metody szanującej życie.
Wszyscy uczestnicy spotkania w Drohiczynie byli mocno zbudowani postawą i osobowością dr. Tadeusza Wasilewskiego. Jego kompetencja, znajomość tematu, cierpliwość, odwaga i zrozumienie dla innych ludzi, szczególnie tych cierpiących, budzą nadzieję na poszanowanie życia ludzkiego i radość, że profesjonalne, etyczne leczenie niepłodności jest w Polsce faktem. Nasz gość z wielkim szacunkiem odniósł się do naszej pracy w katolickich poradniach rodzinnych. Wkład pracy doradców życia rodzinnego w naukę fizjologii płodności i naturalnego planowania rodziny jest nieoceniony w leczeniu niepłodności i chorób ginekologicznych.
Dr. Wasilewskiemu, który godność i wartość życia czuje i rozumie, dziękujemy za każde słowo, jakie wypowiedział na tym spotkaniu, i życzymy opieki Bożej dla niego i jego rodziny, zdrowia i siły do pracy na każdy dzień, aby doświadczenia i zainteresowania owocowały i umacniały. Aby w klinice, którą prowadzi, rodziło się wiele dzieci, które są darem i radością dla swoich rodziców, aby jak najwięcej żon i mężów mogło doświadczyć tego wspaniałego daru, jakim jest rodzicielstwo. Wszystkich ludzi dobrej woli serdecznie prosimy o modlitwę w jego intencji i dzieła, jakie zapoczątkował, wiedząc, że wyruszył mocno „pod prąd” i ta droga choć jak najbardziej słuszna - nie jest łatwa.

Czym jest NaProTECHNOLOGIA?

NaProTECHNOLOGY (Natural Procreative Technology - metoda naturalnej prokreacji) jest nowoczesną metodą leczenia niepłodności małżeńskiej, opartą na dokładnej obserwacji cyklu kobiety, z wykorzystaniem współczesnej wiedzy medycznej oraz najnowocześniejszych metod diagnostycznych. Naprotechnologia dąży do poczęcia dziecka na drodze naturalnej, ludzkiej, w otoczeniu intymności miłości małżonków. Nie przekracza granic moralnych, wychodzi naprzeciw głębokim pragnieniom posiadania dziecka.
Więcej informacjii na stronach internetowych: naprotechnologia.pl, napromedica.pl.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję