Reklama

W trosce o wzrastanie Kościoła

Profesorowie z katolickich ośrodków naukowych w Polsce, goście z zagranicy, absolwenci i studenci uczestniczyli w sympozjum nt. „Teologia pastoralna nauką w służbie ewangelizacji”, jakie odbyło się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obrady zorganizowano z okazji złotego jubileuszu Instytutu Teologii Pastoralnej KUL. Ponadto z racji jubileuszu przygotowano publikację pt. „50 lat Teologii Pastoralnej na KUL-u Jana Pawła II”, która - jak zaznacza ks. prof. Czesław Krakowiak - „jest wkładem w obchody 90. rocznicy istnienia KUL, na którym istnieje i działa Instytut Teologii Pastoralnej”.
W czasie jubileuszowym powracano do początków i dokonań Instytutu, z zamiarem dostrzeżenia ogromu dziedzictwa, z którego warto czerpać w służbie skutecznego dzieła ewangelizacji. Rozważaniu problemów związanych ze współczesną katechizacją, towarzyszyła refleksja nad warunkami społeczno-kulturowymi, w jakich odbywa się misja ewangelizacyjna Kościoła i możliwościami prowadzenia współczesnych ludzi do pogłębionego życia chrześcijańskiego. „Trzeba przypominać, że Kościół jest stróżem wymiaru etycznego i moralności. Do jego zadań, poza głoszeniem Ewangelii, należy wypowiadanie się także w sprawach gospodarczych, politycznych, ekonomicznych, społecznych” - podkreślano.
Szczytem przepowiadania ewangelicznego jest homilia, z założenia kierowana podczas Mszy św. do osób wierzących. Współczesne warunki - obojętność religijna, kryzys etyczny, dziecinna wiara u dorosłych - zlecają homilii nowe zadania. Ma ona odzwierciedlać wiarę kaznodziei, przygotować zlaicyzowanych słuchaczy do otwarcia na misterium Boga i wskazać, że wybór życia bez Chrystusa to w rezultacie skazanie siebie na egzystencjalną pustkę. Wobec sekularyzacji i dechrystianizacji potrzeba w parafiach duszpasterstwa opartego o małe wspólnoty, które uczą, czym jest jedność i miłość braterska oraz religijnie ożywają miejsca i środowiska. Nieoceniony wkład w rozpoznanie potrzeb duszpasterstwa ewangelizacji poprzez małe wspólnoty ma właśnie Instytut Teologii Pastoralnej KUL.
Spojrzenie na formy pastoralnego działania praktycznego, wskazuje na ich bogactwo oraz miłosierdzie Boga, który doprowadza ludzi do siebie różnymi drogami. Od świeckich oczekuje się podjęcia roli ewangelizatorów, a od mediów „ubrania” treści przepowiadania wiary w atrakcyjną formę. Program duszpasterski na trzecie tysiąclecie stawia szerokie wyzwania przed Kościołem i wierzącymi - konieczność praktycznego działania w służbie ewangelizacji. Nakazuje być też w służbie wszystkich zepchniętych na margines, którzy cierpią niedostatek, nie tylko materialnie. To ważne zadanie, ponieważ „Boga możemy dosięgnąć tylko przez ludzi” - jak pisał o. Wrzesiński, twórca Ruchu ATD „Czwarty Świat”. Przychodząc z Dobrą Nowiną jednocześnie trzeba wyjść z chęcią wysłuchania człowieka, zaradzenia jego samotności, która jak wynika z doświadczeń duszpasterzy, może dotyczyć młodzieży, osób konsekrowanych i małżonków. Na sukces ewangelizacyjny może liczyć ktoś, kto pamięta, że ludzie słuchają prawdziwych świadków wiary. Niezastąpionym i pierwszym miejscem ewangelizacji wciąż pozostaje rodzina, rozumiana jako Kościół domowy, wymagając jednak wsparcia Kościoła powszechnego. Ponadto, istnieje potrzeba powołania ośrodków, szkół nowej ewangelizacji, formacji dla liderów wspólnot oraz rozwój duszpasterstwa powołań.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję