Reklama

Święto służb mundurowych w Legnickim Polu

Rocznica bitwy pod Legnicą (9 IV 1241 r.) jest okazją do ogólnodiecezjalnej pielgrzymki służb mundurowych do sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu. Tegorocznej modlitwie o umocnienie wartości chrześcijańskich w narodzie przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W bieżącym roku rocznica bitwy przypadała w okresie Wielkiego Tygodnia, stąd przesunięto obchody na 17 maja br. Wziął w nich udział też pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, który zapoczątkował ten zwyczaj w diecezji, a także kapelani różnych służb mundurowych.

Niedziela legnicka 22/2009

Nie zabrakło przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, a przede wszystkim delegacji i pocztów sztandarowych straży pożarnych, policji, wojska, kombatantów, kolejarzy, służby więziennej i granicznej, leśników, myśliwych, bractwa rycerskiego, bractwa św. Józefa, bractwa Kopaczy Złota, harcerzy, a także przedstawicieli górniczych związków zawodowych „Solidarność”. Obecni byli także potomkowie rodów niemieckich, które brały udział w bitwie. Tych gości Biskup legnicki powitał w ich ojczystym języku. Uroczystość uświetniała orkiestra reprezentacyjna Policji z Wrocławia i chór im. Jana Pawła II z Krzeszowa.
Mszę św. dziękczynną poprzedziła procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej, która po bitwie pod Legnicą, szukała wraz z księżną Anną swojego poległego syna Henryka Pobożnego. Relikwie św. Jadwigi są darem dla diecezji z sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy i przechowywane na stałe w tutejszym barokowym kościele upamiętniającym bitwę.
W homilii bp Stefan Cichy zwrócił uwagę, że obecny rok pracy duszpasterskiej przeżywany jest pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Są różne możliwości okazania tej troski. Wyraża się ona np. w uroczystym obchodzie Dnia Świętości Życia, a co za tym idzie wstąpieniem do ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Miłość do bliźniego wyraża się także poprzez honorowe krwiodawstwo; poprzez przestrzeganie przepisów drogowych i zachowanie trzeźwości - o tym wiedzą najwięcej służby ratujące życie w wyniku wypadków. Także troska o chorych terminalnie, i podejmowana opieka paliatywna to szczególna forma troski o życie. Również każda działalność charytatywna, działalność Caritas, podjęcie uczestnictwa w ruchu Czystych Serc przez ludzi młodych, a także troska o ochronę środowiska naturalnego, jest wyrazem troski o nasze życie.
„Dziś, kiedy gromadzimy się tutaj w ramach pielgrzymki służb mundurowych, przypominam o tych dziedzinach naszego życia, które są tak ważną wartością, troski o życie wyrażającej się poprzez działania wynikające z miłości. Prośmy o to we wspólnej modlitwie, o potrzebne łaski, abyśmy zawsze mogli przychodzić do naszego Pana i na ołtarzu składać nasze wysiłki, zmierzające w tym kierunku, by najwyższa wartość - miłość, była coraz lepiej realizowana” - mówił do uczestników Biskup legnicki.
Całość wydarzenia dopełniły: musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu; turniej piłki nożnej halowej pomiędzy drużynami reprezentującymi poszczególne służby mundurowe; festyn połączony z piknikiem rodzinnym (przewidziano wiele zabaw dla dzieci: kręgle, łucznictwo, polowanie na kredki, „mały strong man”, rewia mody i in); koncert zespołu „Dzieci Dawida” i zabawa przy muzyce.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję