Reklama

Konsekracja kościoła w Strażowie

Niedziela rzeszowska 22/2009

Ad maiorem Dei gloriam” - na większą chwałę Boga - takie słowa pisano niegdyś w czasie konsekracji kościoła, a kiedy świątynia była poświęcona Matce Najświętszej, dodawano: i ku czci Maryi Najświętszej Dziewicy - powiedział bp Kazimierz Górny, który w święto św. Andrzeja Boboli, męczennika, dokonał konsekracji kolejnego kościoła w diecezji, tym razem w Strażowie.
Parafia w Strażowie istnieje tam od 60 lat, kiedy to w 1949 r. bp Wojciech Tomaka poświęcił kamień węgielny. W historię parafii i kościoła wpisało się sześciu proboszczów, z których dwóch odeszło już do wieczności. Najważniejsze momenty z życia parafii przypomniał Przewodniczący Rady Parafialnej i prosił Księdza Biskupa, by wyśpiewał wraz z parafianami dziękczynne „Te Deum” za 60 lat istnienia parafii, czego przypieczętowaniem jest konsekracja kościoła. Mówił: - Jakże dzisiaj nie dziękować Opatrzności Bożej, która stawia na drodze naszego życia tak oddanych Bożej sprawie wiernych świeckich i kapłanów, którzy jak św. Andrzej Bobola „płonęli wielkim umiłowaniem Boga i bliźnich”. Dzięki takim ludziom możemy, parafrazując słowa znanej pieśni, śpiewać „60 lat Maryjo z nami jesteś, na ziemi strażowskiej wiernie trzymasz straż, 60 lat już bronisz nas od nieszczęść”, a świątynia nosi tytuł Matki Bożej Królowej Polski i św. Antoniego. A młodzież z KSM dodała: - Od tej chwili ta świątynia stała się przestrzenią sakralną, a my sami - domownikami Boga. Młodzi zapewnili, że słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” realizują dzisiaj, bo otwierają szeroko, najszerzej jak potrafią drzwi swoich serc dla Chrystusa w dniu konsekracji. Parafianie radują się również obecnością w swojej świątyni relikwii św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny, patronów diecezji, które zostały umieszczone w nastawie ołtarza.
W kazaniu Ksiądz Biskup mówił, że poświęcenie świątyni i konsekracja ołtarza ukazuje, jak wierzący człowiek ceni sobie bliskość Boga. - Rodacy, gdziekolwiek udawali się za chlebem, zaczynali od budowania świątyni i szkoły. Zauważam potrzebę, byśmy zwrócili uwagę na jeden wymiar, byśmy cenili sobie obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - powiedział bp Górny.
W uroczystości uczestniczyli m.in. kapłani z diecezji przemyskiej, sandomierskiej i rzeszowskiej, reprezentowali oni Kurie Diecezjalne, Kapituły i inne środowiska duchowieństwa.
Proboszcz parafii ks. Jerzy Uchman na zakończenie zaznaczył, że bez wsparcia i życzliwości parafian nie byłoby możliwe przygotowanie tej świątyni do konsekracji. Wyraził wdzięczność wójtowi i jego współpracownikom, przedstawicielom władzy, na czele z posłem na Sejm i zarazem prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej Kazimierzem Gołojuchem. W ciepłych słowach zwrócił się do kapłanów obecnych na uroczystości, a zwłaszcza do swoich poprzedników.
Uroczystość konsekracji poprzedzona była misjami parafialnymi, prowadzonymi przez o. Misjonarza Zygmunta, któremu także wyraził wdzięczność za duchowe przygotowanie parafii. Z radością podkreślił obecność gości przybyłych na konsekrację świątyni i duchową łączność w uwielbieniu Pana Boga, Miłosiernego Ojca, za ten wielki dar dla parafii Strażów.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję