Reklama

Cud Nawiedzenia

Niedziela sandomierska 22/2009

Ks. Krzysztof Sudoł: - Księże Dziekanie, powoli czas Nawiedzenia staje się historią rudnickiego dekanatu. Ważną historią, w której wczorajsze spotkania z Matką w poszczególnych parafiach będą odbijać się w swoistym „dzisiaj i jutro” każdej wspólnoty. Jak Ksiądz Dziekan określiłby najkrócej te dni?

Ks. kan. Krzysztof Pałac: - Przyznaję szczerze, że jedyne słowo, opisujące najbardziej ten czas to „wielkie zaskoczenie”. Od szesnastu lat jestem w Jeżowem i takich kolejek do spowiedzi w całym dekanacie, takiego rozmodlenia, takiej frekwencji nie przeżyłem tutaj dawno. A poza tym nie nazywałbym czasu Nawiedzenia „historią”, bo ta kojarzyć się może jakoś z zamierzchłą przeszłością - my żyjemy Nawiedzeniem! Matka Boża jest z nami. Dzień Nawiedzenia otwiera w każdej parafii coś niezwykle nowego, coś niesamowicie ważnego i nie boję się użyć tego słowa - jest to cud! Cud nawiedzenia! Jestem przekonany głęboko, że dokonuje się po cichu jakaś głębsza przemiana w sercach tych wszystkich, którzy do Matki Bożej przychodzili. Patrząc z nieco szerszej perspektywy - nie tylko z perspektywy naszej parafii - widzę ogromny potencjał dobra, wiary, rozbudzony przez Matkę Bożą. Prognozy, jakimi często nas straszą o zmierzchu wiary, pobożności, o umieraniu Kościoła, widać, że są nieprawdziwe. I widać też prawdziwość słów kard. Hlonda, że „zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” - czas Nawiedzenia pokazuje, jak potrafi zwyciężać.

- Optymizm to jeden z elementów wiary, która każe człowiekowi powtarzać „amen” nawet w sytuacjach po ludzku beznadziejnych. Matka Boża jest namacalnym przykładem takiej wiary, która wie, że po Wielkim Piątku przychodzi niedziela Zmartwychwstania.

- Właśnie! I dlatego Jej obecność w naszej niełatwej sytuacji, jaką odczuwamy na co dzień wszyscy, jest szczególnym wyrazem Bożego błogosławieństwa. Optymizm, o którym Ksiądz mówi, wymaga pewnej pracy, żeby go ocalić, zwłaszcza na chwile trudne, na momenty przysłowiowych „czarnych chmur”, jakie nieraz rozpościerają się na niebie.

- A czy posiada Ksiądz Dziekan pomysł na ocalanie optymizmu w ludziach?

- Dla wierzących źródłem codziennego optymizmu jest Boża Opatrzność. Właśnie o niej przypominała nam Matka Boża. Że to Bóg prowadzi wszystko, że to On jest - jak śpiewamy w Jej hymnie uwielbienia „Magnificat” - Twórcą rzeczy niemożliwych, bo jest Wszechmocny i „święte jest Imię Jego”. Dlatego wierzę, że te dni po Nawiedzeniu, dzięki dalszej peregrynacji poświęconych obrazów Matki Bożej, jaka dokonywać się będzie już bardzo indywidualnie w każdym domu, w każdej rodzinie przyniosą ludziom właśnie więcej optymizmu. Trwamy dalej na modlitwie, trwamy dalej w klimacie Nawiedzenia i moc tej modlitwy musi przynosić wielkie i błogosławione owoce. O tym jestem święcie i głęboko przekonany. Cały dekanat, jak i parafia, w której pracuję, pokazały, jak wielka jest siła wiary w ludziach i jak ogromna jest w nich miłość do Matki, do Pana Boga - ona właśnie wygra i z kryzysami i z trudnymi sytuacjami, z tym wszystkim, co nieraz może przestraszyć, gdy obserwuje się świat i jego przemiany. Proszę zauważyć, że Maryja przynosi nam Syna - Zbawiciela świata i człowieka. A Jezus powiedział „Jam zwyciężył świat”, jak więc nie być optymistą? To nawet niemożliwe! Czas Nawiedzenia otwiera nam nową drogę, więc będziemy nią podążać - nie sami, z Matką!

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję