Reklama

Matko Boża Trzebiatowska, módl się za nami!

W dniu 16 maja br. Kościół nad Odrą i Bałtykiem przeżywał 3. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Trzebiatowskiej. Uroczystości rozpoczęły się już 13 maja, gromadząc wiernych na nabożeństwach, prywatnych modlitwach oraz wspólnej Eucharystii. Świadectwo wielkiej wiary i czci do Niepokalanej wyraziły liczne parafie naszej archidiecezji, z których przybyły do sanktuarium pielgrzymki. W dniu obchodów rocznicy koronacji w pieszej pielgrzymce wyruszyli pątnicy z Cerkwicy, Gosławia, Konarzewa, Mrzeżyna, Niechorza, Rewala, Trzebusza; również w pielgrzymkach autokarowych przybyło wiele osób z innych parafii, aby przedstawiać Maryi swoje prośby i dziękczynienia.
O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, w koncelebrze: abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, bp. Stefana Regmunta, ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego, bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, bp. seniora Jana Gałeckiego oraz wielu księży z naszej archidiecezji.
Na początku Mszy słowo do wiernych skierował Ksiądz Arcybiskup, wprowadzając zebranych w tajemnicę tego doniosłego wydarzenia. Przedstawiając krótką historię rozwoju tej uroczystości, pragnął, byśmy w modlitwach pamiętali również o wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Mieli oni możliwość duchowej łączności z nami za pośrednictwem Radia Maryja. Bp Stefan Regmunt rozpoczął homilię od zacytowania ks. Włodzimierza Sedlaka: „Tak naprawdę to nie potrafię mówić pięknie o Matce Najświętszej i od razu się do tego przyznaję. A Matka Najświętsza na to zasługuje. Równocześnie chcę wam powiedzieć, że ile razy w swoim życiu zwróciłem się do Niej z jakąś prośbą, zawsze mnie wysłuchała”. Następnie Ksiądz Biskup wyznał, że te słowa odnosi również do siebie. Mówiąc o sanktuariach maryjnych i kulcie Matki Bożej, przedstawił wiele sytuacji, w których Maryja działa w naszym życiu, w których za każdym razem odkrywamy naszą Matkę. „Matka Najświętsza do nas przemawia. Ukazuje nam, co jest ważne dla życia chrześcijańskiego, w sposób szczególny nas wysłuchuje. Upływa kolejny rok od koronacji szczególnego obrazu. Stajemy przed tym Cudownym Wizerunkiem, wpatrujemy się w oblicze Matki Najświętszej i przypominamy sobie, że Bóg Ją wybrał, aby przez Nią dokonało się wielkie dzieło. Przyjście na świat Syna Bożego. Jest Ona bliska każdemu, kto pragnie być blisko Boga”.
Warunki atmosferyczne nie pozwoliły nam, niestety, na przeprowadzenie procesji ulicami miasta. Po Eucharystii abp Andrzej Dzięga zawierzył Matce Bożej archidiecezję oraz przewodniczył modlitwie w intencji ojczyzny. Przed zasłonięciem Cudownego Obrazu odśpiewaliśmy „Z dawna Polski Tyś Królową”. Wierzymy, że te chwile spędzone przed tronem Trzebiatowskiej Pani będą owocowały wieloma łaskami w naszym codziennym życiu.
16 maja był również świętem św. Andrzeja Boboli. Jest to patron naszego abp. Andrzeja Dzięgi. Dlatego jedną z intencji wypowiedzianych na rozpoczęcie Mszy św. była prośba o modlitwę w intencji Pasterza. Wielu wiernych - w modlitwach zanoszonych przez ręce Maryi Królowej Apostołów - pamiętało z pewnością o naszym Pasterzu, aby jego posługa na ziemiach Kościoła nad Odrą i Bałtykiem była ciągle gorliwa i przynosiła coraz to większe owoce świętości życia wśród wiernych. W imieniu całej wspólnoty zgromadzonej na Eucharystii oraz tych, którzy nie mogli w niej uczestniczyć, kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Dowal złożył życzenia Dostojnemu Solenizantowi. Redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem” wraz z wszystkimi wiernymi archidiecezji dołącza się do pięknych słów wypowiedzianych przez Księdza Kanonika i życzy opieki Matki Bożej w dalszym posługiwaniu na zachodniopomorskiej ziemi.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję