Reklama

,,Święty Paweł jako głosiciel Dobrej Nowiny”

Niedziela toruńska 22/2009

Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie jest szkołą, w której są podejmowane różnorodne inicjatywy mające na celu aktywizację środowiska lokalnego i popularyzację edukacji regionalnej w aspekcie działań wychowawczych i wychowania. System i hierarchia wartości cechują każdą kulturę. Są one uzależnione od przeszłości historycznej, tradycji, będące spuścizną minionych pokoleń, warunków społeczno-ekonomicznych i stosunków społecznych. Przed kilkoma laty zauważyliśmy, że nikt nie podejmował działań, w których są zauważane wartości chrześcijańskie. Dlatego organizatorzy: ks. S. Kadziński, D. Traczykowska, E. Bartkowski, pod przewodnictwem dyrektora gimnazjum M. Gregorowicza, zaproponowali konkurs adresowany do szkół z regionu golubsko-dobrzyńskiego. Pomysł okazał się sukcesem. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
W tym roku szkolnym spotykamy się po raz 9. Stanowimy grupę zaprzyjaźnionych szkół, biorących udział w Regionalnym Konkursie Wiedzy Religijnej nt. „Święty Paweł jako głosiciel Dobrej Nowiny”. Zmagania dzieci i młodzieży odbyły się pod honorowym patronatem dziekana dekanatu Golub, proboszcza parafii Lipnica i wójta gminy Golub-Dobrzyń, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przychylności o. Andrzeja Malickiego, przeora klasztoru karmelitów i proboszcza parafii Obory.
Projekt do Urzędu Marszałkowskiego na zadanie dotyczące inicjatyw o szczególnym znaczeniu dla rozwoju edukacji w regionie obejmowało przedsięwzięcia oraz inicjatywy o charakterze lokalnym i regionalnym służące aktywizacji lokalnych środowisk, popularyzacji edukacji regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem działań wychowawczych obejmujących swym zakresem dzieci i młodzież. Projekt został napisany przez Danutę Traczykowską, nauczycielkę Gimnazjum w Gałczewie i zyskał akceptację komisji.
Finał konkursu odbył się 13 maja w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Poprzedziły go eliminacje w szkołach podstawowych we Wrockach, Lisewie, Nowogrodzie, Węgiersku, Ostrowitem, Miliszewach i Płonnem oraz w gimnazjach w Zbójnie, Nowej Wsi, Golubiu-Dobrzyniu, Radominie, Dębowej Łące i Gałczewie. Uczniowie reprezentowali diecezje: toruńską, płocką i włocławską. 14 finalistów szkół podstawowych i 15 gimnazjum prezentowało wysoki poziom wiedzy na temat zabytków naszego regionu i postaci św. Pawła Apostoła.
Najlepszymi w grupie gimnazjum byli: Agata Gurtowska - I miejsce, Marta Grotkowska - II, uczennice z Gałczewa, Łukasz Dembowski z Dębowej Łąki - III miejsce. W grupie szkół podstawowych I miejsce zdobyła Julia Jagielska z Lisewa, II - Magdalena Dąbrowska z Wrocek, III - Paweł Martewicz z Węgierska. W grupie laureatów znaleźli się także przedstawiciele gimnazjów z Nowej Wsi - Karolina Gąsiorowska, Radomia - Michał Wróblewski, Golubia-Dobrzynia - Paulina Podraza, Zbójna - Kamila Dębińska, Gałczewa - Marta Ryzner i Maciej Gutmański. Laureatami szkół podstawowych byli uczniowie z Lisewa - Marlena Łęgowska, Płonnego - Kamil Osiński, Węgierska - Paulina Stanewicz, Ostrowitego - Kamil Kotyl, Miliszew - Agata Chojnicka, Nowogrodu - Agata Jagielska. Uczniów przygotowali katecheci: M. Sempołowicz, H. Jaworska, A. Morawska, M. Wrzesińska, M. Fydryszewski, A. Kalinowski, B. Prądzyńska, A. Błaszkiewicz, R. Składanowski, ks. W. Jonik, ks. S. Kadziński.
Spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach rozpoczęła Msza św. z homilią sprawowana przez o. Adama Kotulę, karmelitę, oraz kapłanów poszczególnych parafii uczestniczących wraz z młodzieżą w finale. Następnie uczestnicy przeszli do zabytkowego refektarza, gdzie odbył się finał. Po jego zakończeniu zwiedzili kościół i klasztor, zapoznali się z jego architekturą barokowo-rokokową z XVII i XVIII wieku, zobaczyli cudowną figurę Matki Bożej Bolesnej. Oficjalną część uroczystości zakończyło nabożeństwo majowe odprawione przez ks. S. Kadzińskiego, proboszcza parafii w Lipnicy. Po rozdaniu dyplomów i nagród zakończyła się 9. edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy Religijnej, po czym uczestnicy udali się do herbaciarni na poczęstunek.

Jeżeli szukasz drogi swojego powołania…
Jeżeli interesujesz się formami służby w Kościele…
Jeżeli wybrałeś, ale napotkałeś trudności…
Skontaktuj się z nami:
Diecezjalne Dzieło Powołań i Diecezjalny Ośrodek Powołań im. sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego w Toruniu
ks. Rafał Bochen
ul. Rynek Staromiejski 30/4
87-100 Toruń
tel. 0-500-01-50-10
ddp@diecezja.torun.pl
www.powolania.diecezja.torun.pl

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję