Reklama

Wizytki jak na obrazie Canaletta

Nie w kolorze pomidorowym, jak obawiali się niektórzy warsawianiści, ale w barwach Canaletta - tak będzie wyglądała jeszcze w tym roku fasada kościoła Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Miasto przeznaczy na remont 3 mln zł

Niedziela warszawska 22/2009

Na zlecenie miasta przeprowadzaliśmy badania nad kolorem elewacji - opowiada prof. Wiesław Procyk z ASP. - Na początku rzeczywiście wyłaniały się barwy czerwonawe. Ale w sumie wszystkich było kilkanaście. Ostatecznie jednoznacznie oceniliśmy, że pierwotna elewacja z 1756 r., przedstawiona 25 lat później na obrazie Canaletta, była w kolorze kamienia, czyli szaro-piaskowym. W kolorze Canaletta będzie nie tylko sama fasada, ale i znajdujące się na niej rzeźby.
Profesor przypomina, że bulwersujący niektórych kolor fasady odnowionego kościoła Ojców Jezuitów na Starym Mieście był odtwarzany zupełnie inną metodą. - Tam nie można było przeprowadzić badań murów, bo kościół doszczętnie został zniszczony podczas wojny - tłumaczy Procyk. - Kolor ustalono w miejskich pracowniach konserwatorskich, w odniesieniu do podobnej świątyni jezuickiej. Były to więc badania historyczne, a nie konserwatorskie i plastyczne. Tam takich analiz, jak przy kościele Sióstr Wizytek nikt nie prowadził, bo nie było do tego materiału.
Miejskie pracownie konserwatorskie kończą właśnie projekt renowacji wizytkowej fasady. Prace rozpoczną się na początku czerwca od czyszczenia rzeźb laserem. - Duże są też ubytki kamienne, zwłaszcza w rzeźbach i górnych częściach fasady. Wszystkie będą uzupełnione. Ostatni etap to malowanie. Prace powinny być zakończone do końca roku.

Niezwykła fasada

Kościół Sióstr Wizytek projektu Karola Baya pochodzi z połowy XVIII wieku. Pieniądze na budowę wyłożyli Lubomirscy i Czartoryscy. Budowla, jako jedna z nielicznych w centrum miasta, ocalała podczas ostatniej wojny. Architekci twierdzą, że choć cały obiekt przedstawia duże walory artystyczne i historyczne, to najciekawsza jest właśnie fasada. Rozbudowany mur podzielony parami kolumn i wzbogacony łamanym gzymsem daje efekty samooświetlenia. Dlatego, jak twierdzą warsawianiści, ważne jest zachowanie oryginalnej, stonowanej kolorystyki murów.
- Dzięki wypukłościom i wklęsłościom załamuje się światło - tłumaczy warsawianista Jarosław Zieliński. - W zależności od pory dnia fasada ma nieco inną barwę i uwypuklone inne elementy elewacji. To unikatowy efekt.
Renowacji będzie podlegało także płaskie zwieńczenie fasady - herb zakonu Sióstr Wizytek, czyli serce przebite strzałami z krzyżem na górze.
Remont fasady to kolejny etap prac renowacyjnych w zgromadzeniu prowadzonych przez miasto. Wcześniej sfinansowało już rozległy remont dachu. Jest także szansa na remont organów. Pomoc w sfinansowaniu prac zapowiedziało Ministerstwo Kultury. Legenda głosi, że na instrumencie grał tu młodziutki Fryderyk Chopin.

Kalwaria za klauzurą

A miasto chce pójść dalej. - Planujemy poddać renowacji unikatową Kalwarię z początku XVIII wieku. Jeszcze w tym roku chcemy ocenić jej stan - mówi miejski konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.
Kalwaria, czyli drewniana kapliczka, znajduje się za murami klasztoru. Sceptycy twierdzą, że z jej remontem może być kłopot. - Znajduje się bowiem już za klauzurą. Mogą być kłopoty ze wstępem ekip renowacyjnych - mówi jeden z nich.
Miejski konserwator twierdzi jednak, że ekipy mają dobre doświadczenia z poprzednich prac. - Siostry są otwarte na pomoc miasta w ratowaniu swojej siedziby - mówi Nekanda-Trepka. - To tylko kwestia organizacji.
Konserwator nie ukrywa, że po remoncie Kalwarii miasto chciałoby ją udostępnić do zwiedzania warszawiakom. - Może uda się np. w takiej formule jak freski Pallotiego, dzieło Tylmana z Gameren, w seminarium duchownym - przypuszcza Ewa Nekanda-Trepka. - Mamy umowę z rektorem, że raz w roku otwiera wrota seminarium, by warszawiacy mogli obejrzeć freski oraz unikatowe tarasowe ogrody rozciągające się na tyłach budynku seminarium.
W tym roku podczas pierwszego dnia otwartego przez seminarium przewinęły się tłumy ludzi. Kolejki sięgały daleko w Krakowskie Przedmieście. - To była nie tylko okazja do zetknięcia się z pięknem i autentycznym dziełem sztuki, ale też promocja seminarium - przyznaje rektor ks. Krzysztof Pawlina.
I może to umocni miejską konserwator w jej pomyśle. - Planujemy przejrzeć pozostałe ogrody tarasowe znajdujące się w zasobach kościelnych - przyznaje Nekanda-Trepka. - To unikaty, których jest niewiele. Spotkamy je jeszcze u sióstr szarytek na Powiśłu i sióstr sakramentek na Nowym Mieście. No i u wizytek.
Konserwator mówi, że marzy jej się, by miasto mogło partycypować w uporządkowaniu tych ogrodów i udostępnić je, choć raz w roku, mieszkańcom.
- Spacerując Krakowskim Przemieściem i Nowym Miastem, nawet nie wiemy, jakie skarby są po drugiej stronie klasztornych murów - mówi pani konserwator.

Autorka jest dziennikarką „Rzeczpospolitej” i „Życia Warszawy”

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję