Reklama

O patrzeniu, zachwycie i wyłączaniu komórek

Niedziela wrocławska 22/2009

Ks. Stanisław Orzechowski: - Chcesz mieć z małżonkiem dobrą komunikację? Do roboty: rozmawiaj. Tylko tutaj trzeba by było podpowiedzieć małżonkom, że do tego należy się przygotować. Nie malować trawników, remonty też nie są konieczne, ale zadbać o miejsce, w którym to się ma odbywać. Dobrze, żeby w tym momencie nie było dzieci, które mogą zakłócić ten czas. Trzeba się zatrzymać, choćby trochę... Żeby ktoś nie był umówiony z wizytą, bo trzeba się śpieszyć, o takie rzeczy warto zadbać. Muszą być wyłączone komórki w tym czasie. Ja jestem na ogół zły na studentów, że z tymi komórkami cały czas latają, chwili wytchnienia od nich nie ma. Telefonik, esemesik, puść mi sygnał, ten zaraz oddzwania, ludzie! Kija bym wziął - jak tak można żyć, jak pies na smyczy, kiedy cię bez przerwy ktoś wywołuje. Ale ostatnio mnie rozbroili, kiedy powiedziałem: na czas rekolekcji trzeba byłoby komórki położyć pod ołtarzem. Położyli.

Violetta Nowakowska: - Wszyscy?

- Pewno wszyscy. Ale byłem miłosierny, powiedziałem: zanim to zrobicie, możecie ostatnie telefony wykonać. Powiedzcie: dajcie mi spokój, mam rekolekcje i już.

- Ile dni trwały rekolekcje? Trzy?

- Przeceniasz ich. To był dzień skupienia dla duszpasterstwa.

- Nie przeceniam. Na trzy dni też by położyli. Ale pomówmy o czymś innym, nawet nie o małżeństwie. Wiem, że ksiądz jest miłośnikiem ogrodu, więc nie będzie to strata czasu. A ponadto byłam świadkiem sytuacji, kiedy ksiądz diakon i Michał zrobili śliczny, botaniczny zakątek przed księdza oknem, a ksiądz się burzył dwa razy, raz (niesłusznie, moim zdaniem) - bo wymodelowali jałowiec i raz (słusznie) - bo wyrzucili azalię. A w moim ogrodzie azalie kwitną jak nigdy dotąd.

- Tak, a co zrobiłaś?

Reklama

- Myślę, że nie było zimy w tym roku więc pewnie dlatego… I szczególnie mnie to cieszy, bo prawie wszystkie z nich dostawałam przez lata od mojego męża na walentynki. A trzeba księdzu wiedzieć, że on nie znosi walentynek. Kiedyś zwierzyłam się naszej sąsiadce, celowo manierycznie, bo mi się ta forma wydaje bardzo archaiczna i śmieszna: „Mój mąż nie uważa walentynek”, a ona na to w odpowiedzi przytomnie i też z tą samą manierą: „Nie uważa? I co z tego? Ale ja uważam, żeby dostać ładny prezent”. Niby nic, ale bierze się z tego mądra nauka dla wszystkich mężów i żon na całym świecie. Że nie tak ważne jest to, co „my uważamy”, ale dużo bardziej to, co naszą połowę cieszy. Ale wracając do mojego męża i mojego ogrodu: on niebawem wraca z długiej podróży i bardzo się cieszę, że takie kwitnące podwórko zobaczy. W każdym kątku płoną azalie. Więc siedzę w ogrodzie i ciągle coś ulepszam, żeby było jeszcze piękniej.

- Myślisz, że on to zauważy?

- Szczerze? Nie wiem, może… On woli sad. To ja jestem ta niepraktyczna. Mnie obchodzi macierzanka, wiesiołek i orlik, a jego brzoskwinie, grusze i śliwka węgierka.

- Musisz go delikatnie naprowadzić, żeby zauważył.

- Robię to robię, nawet wcale niedelikatnie… Zabieram go do ogrodu i mówię: patrz! A potem on mnie do sadu i też mówi patrz! I cóż mamy robić… patrzymy. Czasami nawet obywamy się bez słów. Budzimy się rano w niedzielę i w piżamach idziemy patrzeć…

- I ty mówisz, że to nie będzie o małżeństwie?! To jest jak najbardziej o małżeństwie.

Oprac. AB

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję