Reklama

„Parasol” otwarty!

W Zielonej Górze rozpoczął działalność Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Parasol” prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uroczystość otwarcia i poświęcenia placówki odbyła się 15 maja

Ośrodek Wsparcia „Parasol” powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” we współpracy z Powiatem Zielonogórskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze oraz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
- 80-100 mln osób w Europie dotyka niepełnosprawność. Jest to tak duży zastęp ludzi, że nie możemy obok nich przechodzić obojętnie - mówił bp Stefan Regmunt podczas Mszy św. w konkatedrze poprzedzającej oficjalne otwarcie ośrodka. Przypominając o obowiązku miłości bliźniego zadanym nam przez Jezusa, Ksiądz Biskup podkreślał, że wszyscy musimy uczyć się tej miłości. - Kiedyś zostaniemy rozliczeni z traktowania drugiego człowieka, a liczyć się będzie wtedy tylko postawa miłości. Im więcej będzie w nas miłości, tym bardziej będziemy mogli liczyć na przebywanie z Bogiem w pełni szczęścia.
Inicjatywa Stowarzyszenia „Tęcza” zainteresowała władze powiatu oraz powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. - Ten ośrodek jest pierwszą tego typu placówką na terenie powiatu zielonogórskiego ziemskiego, podobny działa tylko w Sulechowie, ale służy wyłącznie mieszkańcom tego miasta. Liczymy, że ten pomysł i ten przykład pozwolą nam na rozwinięcie sieci takich ośrodków, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo duże - mówi Anna Gołębska, dyrektor PCPR im. Jana Pawła II w Zielonej Górze.
Ośrodek Wsparcia „Parasol” jest placówką zapewniającą wsparcie ludziom dorosłym z zaburzeniami psychicznymi, mieszkającym na terenie powiatu zielonogórskiego. Na zajęcia przyjeżdżają osoby z Nowogrodu Bobrzańskiego, Raculi, Drzonkowa i Płotów. Ośrodek proponuje rehabilitację społeczną i ruchową. - Podopieczni mają do dyspozycji 25 miejsc. Przebywając w ośrodku przez 8 godzin, rozwijają umiejętności, które już posiadają, oraz uczą się samodzielności w życiu - mówi Maria Mikuła, wiceprezes stowarzyszenia.
Podopieczni mają do dyspozycji pracownie: artystyczną, komputerową i kulinarną. - Każda z tych pracowni wykorzystywana jest w zależności od potrzeb i możliwości uczestnika - tłumaczy Agnieszka Nowicka, kierownik ośrodka. - W pracowni komputerowej istnieje możliwość nauczenia się obsługi komputera. Przychodzą do nas osoby, które funkcjonują na tyle dobrze, że można je nauczyć podstawowych rzeczy. W pracowni kulinarnej uczymy przygotowywać posiłki, ale również dbania o porządek, organizowania sobie miejsca pracy, a co za tym idzie - uczymy samodzielności. Mamy również pracownię psychologiczną, nazywaną też pokojem ciszy, w której można odpocząć czy porozmawiać z psychologiem.
W grudniu ubiegłego roku Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej obchodziło 10-lecie swojej działalności. Ideą towarzyszącą działaniom stowarzyszenia jest służba osobom niepełnosprawnym. W ramach swojej działalności „Tęcza” prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, Ośrodek Wsparcia dla Osób Chorych Psychicznie i z Upośledzeniem Umysłowym oraz Świetlicę Rehabilitacyjno-Terapeutyczną dla Dzieci Niepełnosprawnych.
Nowo otwarty Ośrodek Wsparcia „Parasol” mieści się w budynku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przy ul. Kościelnej 6 w Zielonej Górze z wejściem od strony kościoła pw. św. Jadwigi.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję