Reklama

Polska

Co normy mówią o pomocy ofiarom przestępstw seksualnych

Podstawowym zadaniem Kościoła w przypadku nadużycia seksualnego jest wysłuchanie cierpienia ofiar – podkreśliła Ewa Kusz, psycholog podczas międzynarodowej konferencji, organizowanej przez Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Omówiła ona zasady dotyczące pomocy ofiarom zawarte w dokumencie KEP „Wytyczne i Aneksy regulujące postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom”.

[ TEMATY ]

przemoc

konferencja

BOŻENA SZTAJNER

Polska psycholog i terapeutka przypomniała, że przedstawiciele instytucji kościelnych powinni mieć świadomość, że „odpowiedź Kościoła na nadużycia nie zawsze i nie wszędzie była odpowiednia”. W kontekście wiary należy pamiętać, że wobec osoby zgłaszającej duchowny pracujący w kurii jest świadkiem Ewangelii, a nie obrońcą obwinionego lub instytucji. Zastrzegła, że niezależnie od tego, co mamy zapisane w dokumentach to i tak najważniejsze jest to, kto będzie ofiarom molestowania seksualnego pomagał i jakie będzie miał do nich nastawienie.

Ewa Kusz podkreśliła, że tak jak nadużycia seksualne dokonane na nieletnich w domach rodzinnych zostawiają najsilniejszy ślad, podobnie jest gdy sprawcą molestowania seksualnego jest osoba duchowna, gdyż w obu przypadkach został zaburzony najgłębszy poziom zaufania i zostaje naruszona cała płaszczyzna duchowa.

Kusz wskazała też na doświadczenia innych krajów, gdzie osobami przyjmującymi w imieniu instytucji kościelnej zgłoszenia o przestępstwach i prowadzącymi wstępne procedury nie są księża, ale np. osoba świecka lub siostra zakonna. Dla wielu ofiar bowiem spotkanie z kapłanem, po doświadczeniu traumy, jaką przeżyli jest niezwykle trudne.

Ewa Kusz zwróciła uwagę, że ofiarą nie jest tylko sam poszkodowany, ale również jego rodzina, grupa do której należał, oraz parafia czy diecezja, gdzie zdarzenie wykorzystania seksualnego dziecka lub nastolatka miało miejsce. Jej zdaniem, parafianie potrzebują informacji i to od oficjalnych przedstawicieli Kościoła i wskazała na przykładowe zachowanie bp, Józefa Guzdka, ordynariusza polowego WP.

Psycholog - odwołując się do aneksu - przypomniała o prawach ofiar jakie powinny być respektowane: przyjęcie zgłoszenia o przypadku molestowania, zapewnienie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa, życzliwe wysłuchanie osoby poszkodowanej, upewnić w przekonaniu, że osoby ujawniające swoje cierpienie pomagają Kościołowi w przywróceniu naruszonego ładu moralnego.

Reklama

Ewa Kusz przypomniała też, że osoba poszkodowana ma prawo złożyć doniesienie o przestępstwie do organów ścigania. Ma także prawo do informacji o tym, jakie środki zapobiegawcze podjęto wobec osoby oskarżonej.

Ponadto ofiara molestowania seksualnego ma prawo do pomocy duchowej i psychologicznej, konsultacji prawnej.

2014-06-21 19:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowa Konferencja Naukowa w 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza

Niedziela przemyska 50/2012, str. 3

[ TEMATY ]

konferencja

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Joanna Elżbieta Potaczek

Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z bł. ks. B. Markiewiczem

Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z bł. ks. B. Markiewiczem

W setną rocznicę śmierci patrona Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Wychowanie i Edukacja Wobec Współczesnych Problemów Społecznych z Perspektywy Regionu”, mająca na celu przybliżenie działalności wychowawczej powstałej na podbudowie idei markiewiczowskiej, a kultywowanej obecnie w instytucjach zarówno świeckich, jak i katolickich w kraju i za granicą.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję