Reklama

Jasna Góra

10 tys. dzieci na pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych

Z udziałem ok. 10 tys. dzieci na Jasnej Górze odbyła się 16. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych PKRD działających przy Radiu Maryja. Wspólnota istnieje w 33 krajach świata na wszystkich kontynentach. Skupia w większości dzieci, które z miłości do Matki Bożej podejmują zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca. Tegoroczne spotkanie było dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Antoni Długosz

Jolanta Kobojek

Mszy św. na szczycie Jasnej Góry przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Jak podkreślił na początku Eucharystii główną intencją wspólnej modlitwy była prośba za polskie rodziny, by „były Kościołem Pana Jezusa” a także o pokój na świecie i dostrzeżenie obecności dzieci.

W kazaniu bp Długosz mówił o św. Janie Pawle II, o jego dzieciństwie, dorastaniu, decyzji pójścia do seminarium i dalszej drodze kapłańskiej aż do zostania papieżem. Przypomniał także przesłanie Ojca Świętego skierowane do dzieci całego świata. „Jako pierwszy z papieży pisze list do dzieci, i w tym liście nazywa was, kochani, tęczą świata, gwiazdą rodziny i nadzieją rodziny, czy to nie pięknie? Podziękujmy za to, że jesteście gwiazdami, oklaskami. Bijemy brawo dziękując Ojcu Świętemu, że jesteście nadzieją, radością i gwiazdą waszych rodzin” – zachęcał częstochowski biskup.

Kaznodzieja za Janem Pawłem II zwrócił także uwagę dzieciom, jak ważne jest spotkanie z Jezusem w Komunii świętej. „Zamknijcie oczy i powiedźcie: Panie Jezu, będę jak najczęściej przyjmował Komunię świętą, abyś Ty zamieszkał we mnie. Kocham Cię, Jezu i chcę z Tobą, jak papież, iść przez życie”. Bp Długosz prosił, by „modlitwą różańcową wymadlać pokój i zgodę na świecie, żeby nie było biedy i nędzy, a szczególnie, żeby dzieci czuły się bezpiecznie, i te, które już są w brzuchu naszych mamuś, jeszcze się nie urodziły, i te, które już są na świecie, żeby dziecko było darem i skarbem, a nie zagrożeniem człowieka, bo dziecko jest prezentem od Pana Boga”.

Tegoroczna pielgrzymka była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II i przebiegała pod hasłem: „Totus Tuus – Maryjo jestem cały Twój”. Madzia Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, przypomniała, że świety papież był honorowym członkiem PKRD, nieraz błogosławił tej wspólnocie i zapewniał o swojej modlitwie. – Jan Paweł II jest dla nas wzorem całkowitego oddania się Matce Bożej, zawierzenia się Jej, jest wzorem umiłowania modlitwy różańcowej – podkreśliła Madzia Buczek. Wyraziła przekonanie, że teraz z nieba w szczególny sposób oręduje za dziećmi, które odmawiają modlitwę różańcową.

Reklama

Założycielka kółek przypomniała, że pielgrzymka na Jasną Górę jest kolejną okazją do oddania się Maryi, które trzeba nieustannie ponawiać. Zwróciła się z apelem do rodziców, by wzorem ojca Karola Wojtyły uczyli swoje dzieci zawierzenia i modlitwy różańcowej.

Także o. Piotr Dettlaff, opiekun PKRD podkreślał, że nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o uczenie dzieci modlitwy. – Najważniejsze w wychowaniu religijnym jest ukazanie dziecku radosnego spotkania z Bogiem, gdy nauczy się tego spotkania to nawet w chwilach zagubienia będzie miało do Kogo wrócić – zauważył redemptorysta. W przededniu Dnia Ojca pielgrzymka była szczególną modlitwą za wszystkich ojców.

Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci to czas wspólnego świętowania śpiewem i tańcem. W tym roku koncert zagrała „Armia dzieci” i bp Antoni Długosz, który udowadnia, że śpiew to szczególna forma modlitwy zbliżającej nas jeszcze bardziej do Boga. Zgromadzone przed jasnogórskim Szczytem dzieci wysłuchały świadectw wiary. Doświadczeniem spotkania z Bogiem podzieliła się m.in. Magdalena Buczek, która również poprowadziła modlitwę różańcową.

W pielgrzymce PKRD uczestniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja przy którym kółka działają. Na zakończenie Mszy św. o. Dyrektor podziękował wszystkim za obecność, a zwłaszcza tym, którzy pomogli dzieciom przyjechać do Matki Bożej.

Przed błogosławieństwem bp Długosz w imieniu wszystkich dzieci „od Matki Bożej Królowej Pokoju” wypuścił gołębie pokoju.

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci powstały w 1997 r. Obecnie istnieją w 33 krajach świata i na wszystkich kontynentach. Najmłodsze kółko powstało w maju w Los Angeles, wcześniej dzieci zgromadziły się na modlitwie w Ghanie. Podwórkowe kółka skupiają w większości dzieci, które z miłości do Matki Najświętszej podejmują zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca. Zadaniem członków wspólnoty jest również szerzenie modlitwy różańcowej w rodzinie, szkole, wśród koleżanek i kolegów.

Jak wyjaśnia Madzia Buczek, „pragniemy odpowiedzieć na orędzie, jakie Matka Boża skierowała w Fatimie za pośrednictwem trojga pastuszków, wzywając wszystkich ludzi do codziennego odmawiania różańca”. - To wezwanie Maryi jest aktualne także dzisiaj. Potrzeba naszej wytrwałej modlitwy, by na świecie mógł zapanować pokój i zwyciężyło dobro. Jedna dziesiątka różańca trwa tylko 5 minut. To tak niewiele, a jak wiele łask możemy wyprosić dla siebie, swoich najbliższych, dla Ojczyzny i całego świata – podkreśliła założycielka kółek.

2014-06-22 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W intencji kobiet ziemi wieluńskiej modlił się bp Antoni Długosz

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Wieluń

Zofia Białas

Uroczystość Wniebowzięcia NMP przypadająca w dniu 15 sierpnia zgromadziła w Dolinie Objawienia we wsi Kałuże w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach wielką liczbę czcicieli Matki Bożej Wniebowziętej. Na uroczystą Sumę zaprosili: Grażyna Ryczyńska, Anna Błach – radne Rady Powiatu, Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Przybyli na nią z pocztami sztandarowymi strażacy z jednostek OSP, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli i liczni wierni ziemi wieluńskiej.

Uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji kobiet ziemi wieluńskiej i ich rodzin oraz w intencji żołnierzy z racji ich święta przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, w koncelebrze ks. senior Marian Stochniałek. Słowo Boże nawiązujące do Ewangelii wg św. Łukasza wygłosił ks. bp Antoni Długosz. Motywem przewodnim rozważań była „Matka” - matka ziemska, Matka Boża, którą z wysokości krzyża Jezus uczynił Matką nas wszystkich, i matka Ojczyzna.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję