Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: abp Józef Kupny spotkał się z dolnośląskimi artystami

Aktorzy, poeci, plastycy i muzycy - w sumie ponad stu twórców z całego Dolnego Śląska uczestniczyło w spotkaniu z metropolitą wrocławskim abp. Józefem Kupnym.

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Janusz Gajdamowicz

Abp Józef Kupny święci tablicę wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II

Abp Józef Kupny święci tablicę wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II

Po przywitaniu metropolity przez diecezjalnego duszpasterza środowisk twórczych ks. Zdzisława Madeja artyści zapoznali zebranych z historią i działalnością duszpasterstwa. - Dla wielu z nas powstanie duszpasterstwa było momentem umocnienia wiary, dla niektórych także odzyskiwania wiary i powrotu do Kościoła - mówili, wspominając rok 1983 i spontanicznie przygotowaną przez dolnośląskich plastyków wystawę na cześć wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu, która dała początek działalności duszpasterstwu. - W czasach komunistycznych przestrzeń Kościoła była jedyną przestrzenią wolności, jaka została nam ofiarowana i w której mogliśmy uprawiać swój zawód - zauważyli artyści, zapewniając, że we współczesnym świecie duszpasterstwo środowisk twórczych jest znakiem zaprzeczającym temu, iż twórcy odeszli spod krzyża.

Arcybiskup Kupny poprosił artystów, by przemyśleli w jaki sposób mogą włączyć się w inicjatywy związane z 2016 r. kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. - Możemy wiele dać mieszkańcom naszego miasta i turystom, którzy tu przyjadą - mówił hierarcha.

Poprosił także, by duszpasterstwo środowisk twórczych realizowało wizję Kościoła papieża Franciszka otwartego i gotowego przyjąć każdego. - To ma być przestrzeń, w której będziemy nabierać siły i zbliżać się do Boga, a tym, którzy tego potrzebują opatrzymy rany - zaznaczył metropolita, dodając: - Jestem odpowiedzialny za to, byśmy kiedyś wszyscy spotkali się w niebie i obiecuję że zrobię wszystko, by to zadanie wypełnić. - Artyści nagrodzili te słowa gromkimi oklaskami. Na zakończenie twórcy podziękowali arcybiskupowi Kupnemu za dotychczasowe wsparcie i ofiarowali obraz autorstwa Danuty Pałki-Szyszko pt. "Anioł Wrocław Ostrów Tumski".

2014-06-23 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: być kapłanem to być przyjacielem Jezusa

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Tomasz Lewandowski

Prawie 300 kapłanów odnowiło dziś w katedrze wrocławskiej przyrzeczenia, składane w dniu przyjęcia święceń prezbiteratu. W homilii abp Józef Kupny wezwał duchownych, by zawsze byli darem Boga dla wspólnot, w których posługują.

Wszyscy jesteśmy ciałem Chrystusa, dlatego mamy żyć w jedności i troszczyć jeden o drugiego – mówił abp Józef Kupny. Wyjaśnił, że kapłańskie życie ma być świadectwem komunii. – Grzeszymy, kiedy niszczymy jedność i z powodu naszego egoizmu osłabiana jest jedność Kościoła – zaznaczył hierarcha. – Musimy na nowo podjąć się budowania komunii, a w tym procesie ważne jest świadczenie miłosierdzia - dodał.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję