Reklama

Kościół

Monte Cassino – rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

80 lat temu, 17 stycznia 1944 r. rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino. W największej batalii frontu włoskiego walczyli żołnierze dziesięciu narodowości. Rankiem, 15 lutego 1944 r. 255 „latających fortec” zrzuciło na Monte Cassino ponad 350 ton bomb burzących, które sprawiły, że klasztoru został zamieniony w ruinę. Po zniszczeniu klasztoru wojska alianckie próbowały zdobyć punkty oporu znajdujące się w mieście Cassino a następnie samo wzgórze Monte Cassino.

2024-05-14 10:27

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju zadanie zdobycia ruin klasztoru bronionego przez resztki sił niemieckich przypadło żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. „Czwarte natarcie na górę klasztorną – będzie polskim natarciem. Tam, gdzie padli Amerykanie, Anglicy, Nowozelandczycy, Francuzi, Hindusi” - napisał Melchior Wańkowicz w swoim reportażu o bitwie. Atak rozpoczął się w nocy z 11 na 12 maja. Generał Władysław Anders w rozkazie do swoich oddziałów napisał:

„Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”.

Podziel się cytatem

Niestety, pierwsze dni nie przyniosły decydujących rozstrzygnięć. 16 maja żołnierze generała Andersa otrzymali rozkaz szturmu na klasztor, który zaczął się z 17 na 18 maja. Rankiem zdziesiątkowani i wyczerpani niemieccy żołnierze wywiesili na ruinach klasztoru białą flagę. O godz. 9.50 jeden z polskich ułanów zawiesił na gruzach proporzec 12. Pułku Ułanów Podolskich, a następnie na Monte Cassino umieszczono polską flagę. Tak zakończył się największy bój żołnierzy generała Andersa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Walki o Monte Cassino trwały cztery miesiące, w czasie których zginęło 50 tysięcy żołnierzy alianckich; polskich żołnierzy zginęło 4 tysiące. Na przełomie 1944 i 1945 r. u podnóża klasztoru powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Pochowano na nim 1072 polskich żołnierzy. Na płycie cmentarza umieszczono symboliczny napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. 12 maja 1970 r. zmarł w Londynie generał Anders – pragnął być pochowany obok swoich żołnierzy, dlatego i on spoczywa na cmentarzu na Monte Cassino.

Włodzimierz Rędzioch

I w tym roku, jak co roku 12 maja na cmentarzu polskim na Monte Cassino odbyły się uroczystości rocznicowe związane z 80. rocznicą rozpoczęcia ostatniego natarcia na wzgórze oraz rocznicę śmierci gen. Andersa. Na grób Ojca przybyła córka generała, Ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, organizacji polonijnych z Włoch, pielgrzymka zorganizowana przez duszpasterstwo Polaków przy kościele św. Stanisława w Rzymie oraz zespół muzyczny Mała Armia Janosika. Na Monte Cassino przyjechali w ramach peregrynacji Patriotycznej Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej przedstawiciele Bractw z różnych miast kraju na czele z prezesem Zjednoczenia Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej, generałem bractwa Adamem Marianem Gołembowskim i Wielkim Kanclerzem, generałem bractwa Gniewomirem Rokoszem-Kuczyńskim.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch

Punktem centralnym obchodów była uroczysta Msza św. odprawiona przez ks. prał. Pawła Ptasznika, rektora kościoła św. Stanisława, homilię wygłosił ks. Tomasz Jarosz. W czasie uroczystości miała miejsce proklamacja ustanowienia przez Bractwo Kurkowe Orderu 80-lecia Bitwy pod Monte Cassino – odznaczenie to zostało wręczone pierwszym wyróżnionym począwszy od Ambasador Anders. Uroczystość stała się również okazją do poświęcenia nowego Sztandaru Bractwa Strzeleckiego im. Generała Władysława Andersa – poświęcenia dokonał ks. prał. Paweł Ptasznik.

Włodzimierz Rędzioch

W czasie Mszy św. na cmentarzu rozbrzmiewała muzyka i śpiew największej polskiej kapeli ludowej - Małej Armii Janosika.

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł płk Marian Tomaszewski - żołnierz Armii Andersa, zdobywca Monte Casino

[ TEMATY ]

zmarły

armia Andersa

Monte Cassino

żołnierz polski

Beudin/Wikipedia

Marian Bronislaw Tomaszewski; Monte Cassino 2011

Marian Bronislaw Tomaszewski; Monte Cassino 2011

W Wielkiej Brytanii na Wieczną Wartę odszedł płk Marian Tomaszewski, sybirak, żołnierz 2 Korpusu, waleczny pancerniak 6 Pułku Dzieci Lwowskich, zdobywca Monte Cassino, Piedimonte, Ankony i Bolonii - poinformował w piątek na Twitterze szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Płk Marian Tomaszewski urodził się w 1922 r. w Przemyślu. W listopadzie 1939 r. został aresztowany przez NKWD, następnie został zesłany do Kazachstanu. Po amnestii, w sierpniu 1941 r. wstąpił do Armii Andersa. Służył w 6. Pułku Pancernym "Dzieci Lwowskich". Walczył o Monte Cassino, Piedimonte San Germano, Ankonę i Bolonię.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11. w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

W obliczu współczesnych wyzwań i przemian, zarówno w Kościele, jak i w świecie, Synod ten ma szczególne znaczenie. Jak zauważył papież Franciszek, „nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki”. Widzimy, jak gwałtownie zmienia się nasz sposób życia, wzajemnego odnoszenia się do siebie i przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Te zmiany wpływają również na naszą wiarę i sposób jej przeżywania.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o żołnierzach walczących pod Monte Cassino: o Polskę walczyli i za Polskę ginęli

2024-05-18 19:16

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Władysława Andersa to bohaterzy, którzy walczyli o to, aby otworzyć drogę do wolności; oni o Polskę walczyli i za Polskę ginęli - mówił podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent Andrzej Duda.

Na słynnej polskiej nekropolii we Włoszech odbyły się główne uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję