Reklama

Ochotnicza Straż Pożarna w Boćkach ma 100 lat

Niedziela podlaska 28/2009

Ochotnicza Straż Ogniowa została założona w Boćkach jako agenda miejscowego Koła Łowieckiego 29 sierpnia 1909 r. i podlegała jego zarządowi. Powstała w takiej formie z powodu negatywnego stosunku władz carskich pamiętających o ciągle żywych echach powstania styczniowego. Boćki były w tym czasie pod zaborem rosyjskim i jakakolwiek działalność była źle widziana. Rejestracja sądowa nastąpiła w 1923 r., a już w następnym została wybudowana remiza strażacka, która służyła również społeczności jako miejsce zebrań, zabaw, a nawet sesji Sądu Powiatowego. Straż przed wojną wyposażona była w sikawkę ręczną z osprzętem, drabiny, beczki. Strażacy byli kompletnie umundurowani i posiadali swój sztandar. Przy straży działała drużyna samarytanek i kilkunastoosobowa orkiestra dęta.
Okres II wojny światowej był dla OSP czasem tragicznym. Już w pierwszych dniach wojny bombardowanie zniszczyło całkowicie remizę strażacką wraz z całym wyposażeniem i majątkiem straży. Najgorsze miało się jednak zdarzyć później. Już w grudniu 1939 r. na terenie Bociek powstała pierwsza organizacja niepodległościowa, którą kierował dh Bolesław Derehajło, w jej skład wchodziło wielu strażaków. Wiosną 1943 r. w wyniku zdrady wszyscy członkowie organizacji zostali aresztowani przez gestapo. W lipcu tegoż roku zostali rozstrzelani w Starosielcach k. Białegostoku, a wiele osób trafiło do więzień i obozów koncentracyjnych.
Po wojnie, w lutym 1946 r., sporządzono protokół strat wojennych, a w czerwcu tego samego roku odbyło się pierwsze powojenne zebranie straży, na którym wybrano nowy zarząd. Pierwsza po wojnie orkiestra dęta założona została w 1960 r., a rok później Ochotnicza Straż Pożarna w Boćkach została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku.
Obecnie OSP w Boćkach liczy 110 druhen i druhów skupionych w męskiej, żeńskiej i młodzieżowych drużynach pożarniczych, w orkiestrze dętej i zespole „Klekociaki”.
Urodzinowe uroczystości odbyły się w niedzielę 14 czerwca i pomyślane jako wielka parada strażackich orkiestr dętych. Z powodu deszczowej pogody pierwszą część uroczystości przeniesiono do szkolnej sali gimnastycznej. Przybyło wielu zaproszonych gości: przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, władz samorządowych, Straży Granicznej, kapelan strażaków ks. Ryszard Zalewski, księża katoliccy i prawosławni, mieszkańcy gminy Boćki i okolicznych miejscowości. Życzenia dostojnej jubilatce, w formie przesłanego listu gratulacyjnego, złożył prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak.
Wręczono nagrody zasłużonym strażakom boćkowskiej OSP, podziękowano organizacjom i osobom za pomoc i współpracę. Szczególne podziękowania złożono tym strażakom, którzy przepracowali w niej najwięcej lat. Część artystyczną uroczystości rozpoczął zespół „Klekociaki” barwną suitą podlaską. Następnie wszyscy przenieśli się na ulice Bociek i plac przed szkołą, gdzie maszerowały już strażackie orkiestry z Wasilkowa, Jasienówki, Zambrowa, Szepietowa, Hajnówki i Bociek. I zaczęła się kilkugodzinna parada orkiestr, wszyscy zebrani mogli wysłuchać muzyki rozrywkowej, poważnej, wojskowej, w ciekawych, często bardzo dowcipnych aranżacjach. Niewątpliwą ozdobą parady były trzy zespoły mażoretek, prezentujące piękne układy taneczno-marszowe, do muzyki macierzystych orkiestr.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

[ TEMATY ]

koncert

Zdjęcia: EastNews/SIPA/Galazka

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą Piotra Rubika wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów np. „Pielgrzymkowe Despacito - Nie tak szybko”. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”
„Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

14 sierpnia 2020 r (piątek) - wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP
godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie


WYSTĘPUJĄCY:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik
Soliści:
Rafał Brzozowski
Katarzyna Cerekwicka
Sargis Davtyan
Darek Malejonek
Halina Mlynkova
Aleksandra Nykiel
Filip Lato
Pectus
Anna Wyszkoni
Łukasz Zagrobelny

Emisja: TVP 1 na żywo
WSTĘP WOLNY


Organizator: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski


Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"
 

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.

CZYTAJ DALEJ

Tour de Pologne - Groenewegen: ciąglę myślę o Fabio

2020-08-06 15:51

[ TEMATY ]

Tour de Pologne

PAP/Andrzej Grygiel

Sprawca makabrycznego wypadku na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne Holender Dylan Groenewegen napisał na Twitterze, że ciągle myśli o najbardziej poszkodowanym Fabio Jakobsenie. W emocjonalnym wpisie przeprasza także innych rannych.

"W tej chwili zdrowie Fabio jest najważniejsze. Ciągle o nim myślę" - przyznał Groenewegen.

Tuż przed metą w Katowicach Holender Jakobsen, spychany przez swojego rodaka Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w metalowe barierki i wyłamał je, zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę.

Groenewegen został wykluczony z wyścigu i grożą mu dodatkowe sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Decyzją sędziów etap wygrał Jakobsen.

W nocy ze środy na czwartek Jakobsen przeszedł pięciogodzinną operację w Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. Na razie 24-latek jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej i prawdopodobnie w piątek rano zostanie wybudzony.

"Nienawidzę tego, co stało się wczoraj. Nie mogę znaleźć słów, żeby opisać, jak mi przykro z powodu Fabia i innych, którzy upadli lub zostali ranni. W tej chwili zdrowie Fabio jest najważniejsze. Ciągle o nim myślę" - napisał na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Jakobsen doznał poważnych urazów twarzoczaszki - okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. Wcześniejsze badanie tomograficzne nie wskazywało także na potencjalne uszkodzenia mózgu. Zawodnik ma również stłuczenia klatki piersiowej, ale nie doznał urazów kręgosłupa, co jest – zdaniem lekarzy – pochodną tego, że jest młody i wysportowany. Oprócz niego w szpitalach przebywa jeszcze trzech innych zawodników oraz sędzia. (PAP)

mar/ krys/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję