Reklama

Ochotnicza Straż Pożarna w Boćkach ma 100 lat

Niedziela podlaska 28/2009

Ochotnicza Straż Ogniowa została założona w Boćkach jako agenda miejscowego Koła Łowieckiego 29 sierpnia 1909 r. i podlegała jego zarządowi. Powstała w takiej formie z powodu negatywnego stosunku władz carskich pamiętających o ciągle żywych echach powstania styczniowego. Boćki były w tym czasie pod zaborem rosyjskim i jakakolwiek działalność była źle widziana. Rejestracja sądowa nastąpiła w 1923 r., a już w następnym została wybudowana remiza strażacka, która służyła również społeczności jako miejsce zebrań, zabaw, a nawet sesji Sądu Powiatowego. Straż przed wojną wyposażona była w sikawkę ręczną z osprzętem, drabiny, beczki. Strażacy byli kompletnie umundurowani i posiadali swój sztandar. Przy straży działała drużyna samarytanek i kilkunastoosobowa orkiestra dęta.
Okres II wojny światowej był dla OSP czasem tragicznym. Już w pierwszych dniach wojny bombardowanie zniszczyło całkowicie remizę strażacką wraz z całym wyposażeniem i majątkiem straży. Najgorsze miało się jednak zdarzyć później. Już w grudniu 1939 r. na terenie Bociek powstała pierwsza organizacja niepodległościowa, którą kierował dh Bolesław Derehajło, w jej skład wchodziło wielu strażaków. Wiosną 1943 r. w wyniku zdrady wszyscy członkowie organizacji zostali aresztowani przez gestapo. W lipcu tegoż roku zostali rozstrzelani w Starosielcach k. Białegostoku, a wiele osób trafiło do więzień i obozów koncentracyjnych.
Po wojnie, w lutym 1946 r., sporządzono protokół strat wojennych, a w czerwcu tego samego roku odbyło się pierwsze powojenne zebranie straży, na którym wybrano nowy zarząd. Pierwsza po wojnie orkiestra dęta założona została w 1960 r., a rok później Ochotnicza Straż Pożarna w Boćkach została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku.
Obecnie OSP w Boćkach liczy 110 druhen i druhów skupionych w męskiej, żeńskiej i młodzieżowych drużynach pożarniczych, w orkiestrze dętej i zespole „Klekociaki”.
Urodzinowe uroczystości odbyły się w niedzielę 14 czerwca i pomyślane jako wielka parada strażackich orkiestr dętych. Z powodu deszczowej pogody pierwszą część uroczystości przeniesiono do szkolnej sali gimnastycznej. Przybyło wielu zaproszonych gości: przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, władz samorządowych, Straży Granicznej, kapelan strażaków ks. Ryszard Zalewski, księża katoliccy i prawosławni, mieszkańcy gminy Boćki i okolicznych miejscowości. Życzenia dostojnej jubilatce, w formie przesłanego listu gratulacyjnego, złożył prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak.
Wręczono nagrody zasłużonym strażakom boćkowskiej OSP, podziękowano organizacjom i osobom za pomoc i współpracę. Szczególne podziękowania złożono tym strażakom, którzy przepracowali w niej najwięcej lat. Część artystyczną uroczystości rozpoczął zespół „Klekociaki” barwną suitą podlaską. Następnie wszyscy przenieśli się na ulice Bociek i plac przed szkołą, gdzie maszerowały już strażackie orkiestry z Wasilkowa, Jasienówki, Zambrowa, Szepietowa, Hajnówki i Bociek. I zaczęła się kilkugodzinna parada orkiestr, wszyscy zebrani mogli wysłuchać muzyki rozrywkowej, poważnej, wojskowej, w ciekawych, często bardzo dowcipnych aranżacjach. Niewątpliwą ozdobą parady były trzy zespoły mażoretek, prezentujące piękne układy taneczno-marszowe, do muzyki macierzystych orkiestr.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Początki łacińskiej liturgii w diecezji. Powstaje Kronika

2020-07-10 21:06

[ TEMATY ]

kronika

łacińska liturgia

MJscreen, M. Procyk

Fragment kroniki w wersji elektronicznej.

Niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli” o jubileuszu 10-lecia celebracji Mszy Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały zwieńczone Mszą św. 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. A jak wyglądały początki? Zostały one przedstawione w wersji elektronicznej „Kroniki Duszpasterstwa’’, która wkrótce zostanie przeniesiona do wersji książkowej.

W Kronice zanotowano między innymi, że w kwietniu 2010 r. biskup Tadeusz Rakoczy – ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII. Długo wyczekiwane wydarzenie w diecezji – pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie obrządku rzymskiego odbyła się w niedzielę 20 czerwca w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach o godz. 15.15.

W ten sposób opisano tę pierwszą Mszę św: „Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr. Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

W Kronice zanotowano również, że przygotowanie wiernych do żywego uczestnictwa we Mszach św. odbywało się przez setki godzin wykładów. Zaprezentowano miejsca celebracji Mszy św. w NFRR w kolejnych latach. Pisano również o pielgrzymkach i wyjazdach duszpasterstwach oraz o innych zagadnieniach związanych z Mszą św. w NFRR.

Materiały i zdjęcia zebrane przez jedną z uczestniczek duszpasterstwa, Marię Procyk, będą wykorzystane do Wielkiej Księgi – Kroniki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję