Reklama

Ks. prof. Roman Dzwonkowski gościem Klubu Historycznego

Polskie straty na Wschodzie

Gościem Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego w Łodzi był niedawno ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wygłaszając odczyt „O stratach osobowych Kościoła katolickiego w Polsce w czasie okupacji sowieckiej lat 1939-41 i 1944-45”.
Po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. pod okupacją sowiecką znalazło się ponad 52 procent obszaru Polski. Na tym obszarze znajdowało się 6 diecezji, ponad 1000 parafii z 2,5 tysiącami księży katolickich, służących 4 milionom obywateli II Rzeczpospolitej, zamieszkującym te tereny, wiernym obrządkowi rzymskokatolickiemu.
Od początku swej okupacji Sowieci realizowali bezwzględną walkę z religią, zapoczątkowaną zaraz po zwycięstwie rewolucji socjalistycznej w Rosji, która sprawiła, że w 1939 r., w Sowietach, Kościół widzialny przestał istnieć, schodząc niemal zupełnie do podziemia. Świątynie katolickie zachowano tylko w Moskwie i Leningradzie.
Na okupowanych po 17 września 1939 r. ziemiach polskich władza radziecka natychmiast przystąpiła do walki z Kościołem katolickim i religią chrześcijańską. Sowieckie służby specjalne zaprowadziły ewidencję księży katolickich (zakładając im teczki personalne), rozpoczęły werbunek szpicli donoszących na duchownych; władze sowieckie zlikwidowały święta kościelne i polskie święta państwowe (były także zakusy na...zlikwidowanie niedziel jako dni świątecznych!), rozpoczęto także brutalną, ordynarną propagandę antyreligijną pośród słabo wykształconej ludności, prowadzoną przez nasyłanych, płatnych agitatorów.
Zaraz po wkroczeniu Armii Czerwonej 9 duchownych katolickich zamordowały powołane tzw. komitety rewolucyjne i Armia Czerwona (jednego z księży ukrzyżowano...). 44 kapłanów zamordowano po 22 czerwca 1941 r., podczas ucieczki Armii Czerwonej przed armią niemiecką; udokumentowano 8 zabójstw księży katolickich, przebywających w domach prywatnych. Poza zasięgiem działań wojskowych zamordowano 40 duchownych, w tym ponad 20 na podstawie kapturowych komunistycznych „wyroków”. W Starobielsku, Ostaszkowie i Katyniu zamordowano 27 z 29 schwytanych kapelanów wojskowych. Udokumentowano, że w latach 1939-1941 na terenach okupowanych przez sowiecką armię zamordowano ponad 120 księży katolickich; deportowano w głąb Rosji, do łagrów ok.100 księży i 30 kleryków. Zabito 2 księży z Jedwabnego.
Podczas „drugiej” sowieckiej okupacji, już w styczniu 1944 r. aresztowano 30 księży, później zamordowano 130. Największe straty poniosła diecezja lwowska, gdzie zabito 75 kapłanów katolickich.
Podczas „pierwszej” okupacji sowieckiej, w latach 1939-41, obok księży uderzono przede wszystkim w elity społeczne tych ziem: w ziemiaństwo. Zaraz po „pierwszym” wejściu Sowietów zamordowano 200 ziemian, rozpoczynając zarazem masowe deportacje w głąb Rosji. Mordowano i deportowano także uciekinierów z Polski centralnej przed armią niemiecką, których nie obejmowała bezprawna, przymusowa sowiecka „paszportyzacja”. W miarę posuwania się Armii Czerwonej na zachód, po wkroczeniu na ziemie Polski centralnej, okupowane przez Niemców - mordowanie ziemiaństwa i deportacje do Rosji prowadzone były konsekwentnie. Wg. prof. Jacka Trznadla - deportacjami w głąb Rosji, na zsyłkę lub do obozów koncentracyjnych i przymusowej pracy niewolniczej, objęto około miliona Polaków.
Podczas „pierwszej” i „drugiej” okupacji sowieckiej, wskutek prześladowań, deportacji i przesiedleń ludności, z terenów polskich ziem wschodnich ubyło ok.2 milionów wiernych Kościoła katolickiego (w stosunku do okresu sprzed 17 września 1939 r.) i 11 procent katolickiego duchowieństwa.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję