Reklama

Oaza - sposobem na wakacje

2012-11-19 12:00

Weronika Różycka
Edycja sosnowiecka 28/2009

Oaza to dla strudzonego wędrowca upragniona przystań i schronienie, gdzie można ukryć się w cieniu drzew, napić się wody i odpocząć. Z tym budzącym jednoznaczne skojarzenia określeniem wiąże się także duchowe znaczenie. Oaza to rekolekcje wakacyjne, odbywające się w malowniczych zakątkach naszego kraju

Podczas tegorocznych wakacji na oazowe rekolekcje wakacyjne wyjedzie ok. 240 osób z naszej diecezji. Młodzież i dzieci będą w nich uczestniczyć w dwóch turnusach. Pierwszy z nich to Oaza Nowej Drogi w Pewli Małej, natomiast na Oazę Nowego Życia I stopnia uczestnicy wyjadą do Wapienicy k. Bielska. Na Oazę Dzieci Bożych w terminie 15-31 lipca najmłodsi udadzą się do Międzybrodzia Żywieckiego, a na Oazę Nowej Drogi do Pewli Małej. Oaza Nowego Życia I stopnia odbędzie się w Łapszach Niżnych. Młodzi wyjadą także na Oazę Nowego Życia (wędrowną) I stopnia i Oazę Nowego Życia II stopnia. Na Oazę Nowego Życia III stopnia część uczestników wyjedzie do Krakowa i 1 uczestnik do Rzymu. Prawie 20 uczestników wyjedzie na rekolekcje dla młodzieży z innymi diecezjami oraz na oazy dla dorosłych i studentów. Po raz drugi w naszej diecezji odbędzie się Oaza Nowego Życia I stopnia w formie obozu wędrownego. 16 uczestników rekolekcji wyruszy 15 lipca z Obidowej k. Rabki. W czasie wędrówki będą przeżywać rekolekcje oazowe zgodnie z charyzmatem Ruchu Światło-Życie. Oazowa wspólnota dorosłych organizuje także wyjazd w Tatry do Bukowiny Tatrzańskiej w terminie 23-27 sierpnia. Zgłoszenia przyjmuje ks. Wojciech Koryto, koryto@wp.pl.

Ruch oazowy

Na rekolekcje oazowe udają się dzieci i młodzież, studenci i dorośli, klerycy i kapłani, a także całe rodziny. Na rozśpiewane grupy można się natknąć w miesiącach letnich nie tylko w wysokich Tatrach, na Podhalu, w zalesionych Beskidach czy w okrzyczanych Pieninach, ale również w wielu innych uroczych ustroniach i urzekających zaciszach - aż po wybrzeże Bałtyku na północy. Oazy odbywają się także poza granicami naszego kraju.
Początki historii ruchu sięgają pierwszej oazy, czyli wyjazdu rekolekcyjnego o charakterze przeżyciowym, która odbyła się w roku 1954 z udziałem ministrantów. Przed rokiem 1976 ruch był znany pod nazwą ruch oazowy, Ruch Żywego Kościoła, Ruch Niepokalanej. Twórcą oazy, założycielem ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki. Nieodłącznie z tym ruchem wiąże się Krucjata Wyzwolenia Człowieka, polegająca na: powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, nieczęstowania alkoholem, niewydawania pieniędzy na alkohol, powstrzymywaniu się i przeciwdziałaniu wszystkiemu, co prowadzi do zniewolenia człowieka, a także na modlitwie za osoby uzależnione. Wszystko to należy rozumieć jako sposób walki z problemem alkoholowym w Polsce.

Reklama

Rozwój ruchu oazowego

Rozwijający się stale ruch oazowy nasuwa pytanie: czego szukają ci, którzy kolejny raz jadą na oazę? Nad fenomenem oazowym zastanawiano się już w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy ruch oazowy, zwany później Ruchem Żywego Kościoła, a następnie Ruchem Światło-Życie, rodził się i rozpoczął swój intensywny rozwój. Warto przypomnieć, że tamte lata były prawdziwym błogosławieństwem dla Kościoła. Zakończył się Sobór Watykański II, podjęto zamierzoną reformę liturgii, a soborowy powiew Ducha Świętego przekładał się na cenne inicjatywy teologiczno-naukowe i duszpasterskie. To sprawiało, że wielu ludzi jakby na nowo odkrywało Kościół jako wspólnotę wiary. Lgnęli do niego licznie ci, którzy czuli w sobie iskrę Bożą i cieszyli się posiadaniem rozmaitych uzdolnień i talentów. Do kipiącej nowością wspólnoty każdy z przybyłych wnosił coś oryginalnego. Dochodziło w niej do twórczych konfrontacji między silnymi i pociągającymi osobowościami, do manifestacji niezwykłej radości i głębokiej nadziei, żaru i zapału, do demonstracji imponującego potencjału duchowego. Podobnie jest i teraz. I dzięki temu każda wakacyjna oaza jest nieco inna, niemniej jednak żadna z nich przy tym nie traci charakteru swoistego rogu obfitości. Nowo przybyli radują się posiadaniem różnych przydatnych we wspólnocie umiejętności. Ujawniają się one bądź w pierwszym dniu pobytu, bądź w ciągu kilku następnych wspólnotowych zajęć.

Wzajemne ubogacanie

Oazę prowadzą moderatorzy i asystujący im animatorzy, na których spoczywa ewangeliczny obowiązek umiejętnego zagospodarowania ofiarowanego im bogactwa. Muszą być uwrażliwieni na to, co potrafią przyjezdni, wysuwać na pierwszy plan tych, którzy wywierają dobroczynny wpływ na innych, powinni odkrywać sprawności, wiedzieć, do czego i kto ma dryg i zacięcie, ujawniać pasje i talenty, a jeśli pozostają ukryte - odkryć je i pozwolić, by stały się darem dla pozostałych. W rezultacie korzystać z darów dzieci i młodzieży powinna cała wspólnota. Odsłoniętym na oazie duchowym kredytem młodzi i starsi mogą się nawzajem dzielić i służyć sobie z radością w tworzącej się rodzinie. Dopełniać się i ubogacać. Mówi się o niepowtarzalnym charyzmacie Ruchu Światło-Życie i metodzie pracy rekolekcyjnej, zwanej oazą. Kto z zaangażowaniem uczestniczy w tych rekolekcjach, obcując we wspólnocie z innymi, ma szansę dostrzeżenia na nowo samego siebie, właściwego oszacowania swojej kondycji duchowej. Wielu przyszłych kapłanów, braci i sióstr zakonnych, właśnie dzięki tej formie rekolekcji, usłyszało wezwanie Chrystusa. Bardzo liczni świeccy znaleźli swoje miejsce w Kościele i w świecie.

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: Radio Maryja ocala chrześcijańską tożsamość Polaków

2019-12-07 22:23

Ewa Melerska

Już po raz 28. świętowano w Toruniu urodziny Radia Maryja, które niesie przesłanie ewangeliczne Polakom w kraju i za granicą. Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CssR wielokrotnie wyrażał ogromną wdzięczność słuchaczom, za to, że od tak wielu lat wspierają to dzieło. Powitał również przybyłych gości, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, osoby duchowne oraz konsekrowane.

Ewa Melerska
Zobacz zdjęcia: 28. rocznica powstania Radia Maryja

Centralnym punktem rocznicowych obchodów była popołudniowa Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który także wygłosił homilię.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Swoje słowa pozdrowienia wygłosił prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel. Zwrócił uwagę na wszystkie dzieła, które powstały w czasie istnienia Radia Maryja, jak m. in. Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. - Takie inicjatywy edukują, kształtują patriotyzm, uczą wrażliwości społecznej i patriotycznej, ale również mają swoje zadanie ewangelizacyjne – mówił.

Bp Śmigiel dodał: „Dziękuję dziś Radiu Maryja za wszelkie dobre dzieła, które realizuje. Przede wszystkim jestem wdzięczny za konsekwentnie, cierpliwie i odważnie realizowane najważniejsze zadanie, a to jest zadanie, które jest hasłem tegorocznego spotkania: Radio Maryja głosi Chrystusa Pana z Maryją. Dziękuję za rzetelną informację i wielowymiarową formację”. Zwrócił uwagę na to, że działalność Radia Maryja opiera się na prawdzie, Ewangelii, Chrystusie, wzajemnej życzliwości i współpracy. Służy osobom samotnym, chorym, potrzebującym, ale także rodzinom, młodzieży i ludziom wszelkich stanów.

Abp Depo w homilii mówił o Radiu Maryja, które „rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie”. - Będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – dodał.

Hierarcha zauważył, że nie mamy się bać dążyć do prawdziwej wolności w świecie. Mamy jasno przeciwstawiać się złu, nieprawości, deprawacji sumień i wartości oraz szerzeniu zgorszenia. - Musimy pamiętać, że Ewangelia i Chrześcijaństwo nie są rodzajem ideologii narzuconej z zewnątrz człowiekowi. One są zaproszeniem do spotkania wiary z żywym Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie, który sam jest Prawdą, Drogą i Życiem, wyzwalającym człowieka od zła i bezsensu – zaznaczył.

W czasie trwania Adwentu abp Depo dał wskazówkę, jak dobrze przeżyć ten okres przygotowania do Bożego Narodzenia. - Mamy uczyć się wciąż na nowo spotkań z Bogiem, odkrywając Jego miłość, poprzez zwyczajność naszych powołań i życia – podkreślił.

Miejscem dziękczynienia była, jak w poprzednich latach, hala widowiskowo-sportowa „Arena Toruń”. Mszę św. poprzedziła medytacja pierwszosobotnia oraz różaniec odmówiony razem ze słuchaczami Radia Maryja. Następnie z koncertem wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej wraz z solistami i aktorami scen polskich. O godzinie 15:00 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, która była bezpośrednim przygotowaniem i wprowadzeniem do Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem