Reklama

Złoty jubileusz kapłaństwa

W niedzielę 14 czerwca o godz. 12.30 w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu-Białym Kamieniu odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. Wojciecha Sękowskiego

Msza św. pod przewodnictwem ks. Juliana Źrałko koncelebrowana była przez kilkunastu kapłanów przybyłych nie tylko z Wałbrzycha, ale również z innych parafii diecezji świdnickiej i legnickiej. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Wenancjusz Róg z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu, który obok ks. Krzysztofa Moszumańskiego (również z tej parafii) i ks. Tadeusza Dańko (z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze) złożył życzenia Księdzu Jubilatowi w imieniu obecnych na Mszy św. kapłanów.
Był to bardzo uroczysty dzień dla wspólnoty parafialnej, a wierni licznie uczestniczący we Mszy św. składali życzenia Księdzu Wojciechowi z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa i bardzo mocno, i gorąco dziękowali za jego dotychczasową pracowitą i pokorną służbę na rzecz Kościoła i całej wspólnoty. Życzenia przeplatane były piosenkami. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Wojciech podziękował wszystkim za pamięć i życzenia, a ks. Julianowi Źrałko za gościnę i przygotowanie uroczystości.
Ks. Wojciech Józef Sękowski urodził się 3 lutego 1933 r. w Wesołej k. Dynowa w województwie podkarpackim. Jest jednym z trojga dzieci Stanisława i Wiktorii Sękowskich. Jego dwie siostry: Zofia i Katarzyna, są już babciami i mają wnuki. Powołanie do kapłaństwa rozpoznał po 7 klasie Szkoły Podstawowej, umocniło się ono podczas nauki w Gimnazjum w Sanoku. W roku 1954 przyjęty został do Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a 21 czerwca 1959 r. z rąk kard. Bolesława Kominka otrzymał święcenia kapłańskie.
Pierwszą parafią Księdza Wojciecha były Wabienice w dekanacie Oleśnica Śląska. Jako wikariusz pracował także w Ząbkowicach Śląskich i Bystrzycy Kłodzkiej. W latach 1966-78 był proboszczem w Cerekwicy w dekanacie Trzebnica, a w latach 1978-2002 w Starych Bogaczowicach (parafia obejmowała wówczas nie tylko Stare Bogaczowice i Chwaliszów jak jest obecnie, ale również Sady Górne i Dolne). Parafie te były jednoosobowe, tzn. Ksiądz Wojciech w swojej pracy duszpasterskiej nie miał do pomocy księży wikariuszy. Jedynie w latach 1966-82 pomagała Księdzu Wojciechowi gospodyni p. Janina Rynkiewicz.
Od 30 czerwca 2002 r. Ksiądz Wojciech jest rezydentem w parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, gdzie nadal wytrwale pracuje na rzecz wspólnoty kościelnej, nie szczędząc swych sił i czasu dla dobra Kościoła. Dzięki niemu w parafii pw. św. Jerzego można w trakcie każdej Mszy św. skorzystać z sakramentu pokuty, gdyż kapłan jest stale obecny w konfesjonale.
Ksiądz Wojciech to symbol mrówczej pracy dla Boga i ludzi, dlatego powinniśmy pamiętać o nim w modlitwie nie tylko z okazji jubileuszu, ale także każdego dnia.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży [galeria]

2020-07-09 10:21

[ TEMATY ]

prezydent

KSM

Andrzej Duda

para prezydencka

Agata Kornhauser‑Duda

Marcin Chmielnicki KSM

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi z Podlasia i Mazowsza przebywającymi na letnim obozie, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Małżonka Prezydenta RP przyjechała do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku, aby wziąć udział we wspólnych warsztatach i ognisku z uczestnikami wakacji.

Zobacz zdjęcia: Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Pierwsza Dama dołączyła do warsztatów artystycznych z decoupage’u oraz zajęć tanecznych. Następnie została zaproszona do rozmów przy ognisku ze wszystkimi uczestnikami obozu i kadrą pedagogiczną. Agata Kornhauser-Duda, pytała dzieci i młodzież o bezpieczne zachowania podczas letniego wypoczynku.

W trakcie spotkania wolontariusze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapoznali Pierwszą Damę z rezultatami II edycji akcji Polak z Sercem, w której 24 tony żywności i 35 tys. złotych trafiło już do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Małżonka Prezydenta miała okazję porozmawiać o sytuacji Polaków mieszkających na Białorusi i Ukrainie i przekazywanej im pomocy.

Pierwsza Dama została zapoznana również z planem uroczystości 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, które odbędą się 10 października w Warszawie. Inicjatorem reaktywacji w 1990 roku był św. Jan Paweł II.

W wizycie Pierwszej Damy uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski, a z ramienia KSM Asystent Generalny ks. Andrzej Lubowicki, Asystenci KSM Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotr Jarosiewicz i ks. Daniel Plewka oraz Przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

Nadbużański Ośrodek Edukacji w Broku to własność KSM Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwsza taka wizyta Małżonki Prezydenta w tym miejscu. Głównym celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję