Reklama

Zmiany w diecezji świdnickiej

2012-11-19 12:00

Przemysław Awdankiewicz
Edycja świdnicka 28/2009

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej miało miejsce spotkanie bp. Ignacego Deca z księżmi neoprezbiterami oraz ich nowymi i starymi księżmi proboszczami. Wszystko zaczęło się w kaplicy głównej, gdzie Pasterz diecezji świdnickiej wręczył najmłodszym kapłanom aplikaty, czyli skierowania do pracy duszpasterskiej na konkretne parafie. Od tej pory wiedzą oni oficjalnie, w jakich wspólnotach zostali wikariuszami. Bp Dec ogłosił też zmiany i nominacje personalne w parafiach diecezji świdnickiej.
Neoprezbiterzy ustanowieni wikariuszami: ks. Mateusz Hajder - Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach; ks. Wojciech Iwanicki - Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie; ks. Grzegorz Kwiatkowski - Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie; ks. Piotr Listwan - św. Doroty w Radkowie; ks. Paweł Łabuda - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie; ks. Piotr Michalski - św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju; ks. Paweł Miraszewski - Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju; ks. Arkadiusz Raczyński - Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku; ks. Paweł Reizer - św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej; ks. Maciej Sroczyński - św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu; ks. Krzysztof Szydełko - Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; ks. Wojciech Szymański - św. Marcina w Piławie Górnej; ks. Paweł Traczykowski - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
Zmiany proboszczów, z dotychczasowych parafii zostali odwołani i ustanowieni na nowych: ks. Cezary Ciupiak, par. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej, ust. prob. par. Bożego Ciała w Bielawie; ks. Stanisław Karawan, par. św. Marcina w Roztokach, ust. prob. par. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej; ks. Krzysztof Pełech, par. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli, ust. prob. par. Ducha Świętego w Bielawie.
Nominacje wikariuszy na proboszczów: ks. Sławomir Augustynowicz, wik. par. Chrystusa Króla w Głuszycy, ust. prob. par. Chrystusa Króla w Głuszycy; ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski, wik. par. św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju, ust. prob. par. św. Michała Archanioła w Milikowicach; ks. Wiesław Ignatowicz, wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu, ust. prob. par. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli; ks. Marek Hames, wik. par. św. Doroty w Radkowie, ust. prob. par. św. Marcina w Roztokach; ks. Jan Władysław Kwiatkowski, wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu, ust. prob. par. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach; ks. Krzysztof Krauzowicz, wik. par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, ust. prob. par. św. Wawrzyńca w Starym Waliszowie; ks. Roman Rak, wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach, ust. prob. par. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej; ks. Marek Wasztyl, wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, ust. prob. par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach.
Inne nominacje na proboszczów: ks. Grzegorz Ławniczak ust. prob. par. Wszystkich Świętych w Strzelcach; ks. Wiesław Mróz ust. prob. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy Górnej; ks. Julian Rafałko, prefekt WSD Diecezji Świdnickiej w Świdnicy, ust. prob. par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.
Proboszczowie odwołani z obowiązków i przeniesieni w stan spoczynku: ks. Ryszard Dominik, par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku; ks. Tadeusz Dudek, par. Wszystkich Świętych w Strzelcach; ks. Sylwester Irla, par. św. Wawrzyńca w Starym Waliszowie; ks. Stanisław Kościelny, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy Górnej; ks. Stanisław Mielnik, par. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach, zam. w Domu Księży Emerytów w Pieszycach; ks. Jan Miłoś, par. św. Michała Archanioła w Milikowicach; ks. Józef Molenda, par. Chrystusa Króla w Głuszycy; ks. Henryk Praga, par. Ducha Świętego w Bielawie; ks. Anatol Sahajdak, par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, zam. w domu rodzinnym; ks. Antoni Warzybok, par. św. Barbary w Stoszowicach, zam. w domu rodzinnym.
Inne zmiany proboszczowskie: ks. Władysław Wichrowicz został odwołany z obowiązków prob. par. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej i skierowany na urlop zdrowotny z zam. w domu parafialnym par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju.
Nowi administratorzy parafii: ks. Marian Maluk ust. administratorem par. św. Barbary w Stoszowicach.
Zmiany wikariuszowskie: ks. Wojciech Drab ust. wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu; ks. Grzegorz Góra ust. wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach; ks. Grzegorz Kucharski ust. wik. par. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu; ks. Krzysztof Krzak ust. wik. par. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy; ks. Janusz Krzeszowiec ust. wik. par. św. Jerzego w Dzierżoniowie; ks. Paweł Kuriata ust. wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu; ks. Tomasz Michalski ust. wik. par. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu; ks. Marcin Ogórek ust. wik. par. katedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy; ks. Jan Ordowski ust. wik. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju; ks. Radosław Stala ust. wik. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie; ks. Tomasz Świątek ust. wik. par. św. Jerzego w Dzierżoniowie; ks. Piotr Szajner ust. wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; ks. Piotr Szpiłyk ust. wik. par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach; ks. Paweł Zieliński ust. wik. par. św. Michała Archanioła w Dobromierzu; ks. Marek Zołoteńki ust. wik. par. św. Anny w Ząbkowicach Śl.
Inkardynacja: ks. Krzysztof Krauzowicz, Wrocław SDB.
Studia: ks. Jacek Czechowski, odwołany ze stan. wik. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu muzyki kościelnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; ks. Marcin Dolak, odwołany ze stan. wik. par. Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; ks. Piotr Gałdyn, odwołany ze stan. wik. par. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytet Navarry w Pampelunie; ks. Julian Nastałek, odwołany ze stan. wik. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu patrystyki na Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie.
Urlopy: ks. Tomasz Galik, odwołany ze stanowiska wikariusza, został skierowany na urlop zdrowotny na okres jednego roku.
Inne nominacje: ks. Ireneusz Kulig, Dysina, diecezja pilzneńska, ust. wik. par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu; ks. Ryszard Mucha, Lwówek Śląski, diecezja legnicka, ust. wik. par. św. Anny w Ząbkowicach Śl.; ks. Józef Edward Szkwarek, archidiecezja szczecińsko-kamieńska, ust. wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach.

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem