Reklama

Zmiany w diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 28/2009

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej miało miejsce spotkanie bp. Ignacego Deca z księżmi neoprezbiterami oraz ich nowymi i starymi księżmi proboszczami. Wszystko zaczęło się w kaplicy głównej, gdzie Pasterz diecezji świdnickiej wręczył najmłodszym kapłanom aplikaty, czyli skierowania do pracy duszpasterskiej na konkretne parafie. Od tej pory wiedzą oni oficjalnie, w jakich wspólnotach zostali wikariuszami. Bp Dec ogłosił też zmiany i nominacje personalne w parafiach diecezji świdnickiej.
Neoprezbiterzy ustanowieni wikariuszami: ks. Mateusz Hajder - Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach; ks. Wojciech Iwanicki - Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie; ks. Grzegorz Kwiatkowski - Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie; ks. Piotr Listwan - św. Doroty w Radkowie; ks. Paweł Łabuda - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie; ks. Piotr Michalski - św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju; ks. Paweł Miraszewski - Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju; ks. Arkadiusz Raczyński - Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku; ks. Paweł Reizer - św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej; ks. Maciej Sroczyński - św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu; ks. Krzysztof Szydełko - Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; ks. Wojciech Szymański - św. Marcina w Piławie Górnej; ks. Paweł Traczykowski - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
Zmiany proboszczów, z dotychczasowych parafii zostali odwołani i ustanowieni na nowych: ks. Cezary Ciupiak, par. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej, ust. prob. par. Bożego Ciała w Bielawie; ks. Stanisław Karawan, par. św. Marcina w Roztokach, ust. prob. par. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej; ks. Krzysztof Pełech, par. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli, ust. prob. par. Ducha Świętego w Bielawie.
Nominacje wikariuszy na proboszczów: ks. Sławomir Augustynowicz, wik. par. Chrystusa Króla w Głuszycy, ust. prob. par. Chrystusa Króla w Głuszycy; ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski, wik. par. św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju, ust. prob. par. św. Michała Archanioła w Milikowicach; ks. Wiesław Ignatowicz, wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu, ust. prob. par. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli; ks. Marek Hames, wik. par. św. Doroty w Radkowie, ust. prob. par. św. Marcina w Roztokach; ks. Jan Władysław Kwiatkowski, wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu, ust. prob. par. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach; ks. Krzysztof Krauzowicz, wik. par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, ust. prob. par. św. Wawrzyńca w Starym Waliszowie; ks. Roman Rak, wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach, ust. prob. par. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej; ks. Marek Wasztyl, wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, ust. prob. par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach.
Inne nominacje na proboszczów: ks. Grzegorz Ławniczak ust. prob. par. Wszystkich Świętych w Strzelcach; ks. Wiesław Mróz ust. prob. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy Górnej; ks. Julian Rafałko, prefekt WSD Diecezji Świdnickiej w Świdnicy, ust. prob. par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.
Proboszczowie odwołani z obowiązków i przeniesieni w stan spoczynku: ks. Ryszard Dominik, par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku; ks. Tadeusz Dudek, par. Wszystkich Świętych w Strzelcach; ks. Sylwester Irla, par. św. Wawrzyńca w Starym Waliszowie; ks. Stanisław Kościelny, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy Górnej; ks. Stanisław Mielnik, par. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach, zam. w Domu Księży Emerytów w Pieszycach; ks. Jan Miłoś, par. św. Michała Archanioła w Milikowicach; ks. Józef Molenda, par. Chrystusa Króla w Głuszycy; ks. Henryk Praga, par. Ducha Świętego w Bielawie; ks. Anatol Sahajdak, par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, zam. w domu rodzinnym; ks. Antoni Warzybok, par. św. Barbary w Stoszowicach, zam. w domu rodzinnym.
Inne zmiany proboszczowskie: ks. Władysław Wichrowicz został odwołany z obowiązków prob. par. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej i skierowany na urlop zdrowotny z zam. w domu parafialnym par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju.
Nowi administratorzy parafii: ks. Marian Maluk ust. administratorem par. św. Barbary w Stoszowicach.
Zmiany wikariuszowskie: ks. Wojciech Drab ust. wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu; ks. Grzegorz Góra ust. wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach; ks. Grzegorz Kucharski ust. wik. par. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu; ks. Krzysztof Krzak ust. wik. par. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy; ks. Janusz Krzeszowiec ust. wik. par. św. Jerzego w Dzierżoniowie; ks. Paweł Kuriata ust. wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu; ks. Tomasz Michalski ust. wik. par. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu; ks. Marcin Ogórek ust. wik. par. katedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy; ks. Jan Ordowski ust. wik. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju; ks. Radosław Stala ust. wik. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie; ks. Tomasz Świątek ust. wik. par. św. Jerzego w Dzierżoniowie; ks. Piotr Szajner ust. wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; ks. Piotr Szpiłyk ust. wik. par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach; ks. Paweł Zieliński ust. wik. par. św. Michała Archanioła w Dobromierzu; ks. Marek Zołoteńki ust. wik. par. św. Anny w Ząbkowicach Śl.
Inkardynacja: ks. Krzysztof Krauzowicz, Wrocław SDB.
Studia: ks. Jacek Czechowski, odwołany ze stan. wik. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu muzyki kościelnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; ks. Marcin Dolak, odwołany ze stan. wik. par. Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; ks. Piotr Gałdyn, odwołany ze stan. wik. par. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytet Navarry w Pampelunie; ks. Julian Nastałek, odwołany ze stan. wik. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu patrystyki na Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie.
Urlopy: ks. Tomasz Galik, odwołany ze stanowiska wikariusza, został skierowany na urlop zdrowotny na okres jednego roku.
Inne nominacje: ks. Ireneusz Kulig, Dysina, diecezja pilzneńska, ust. wik. par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu; ks. Ryszard Mucha, Lwówek Śląski, diecezja legnicka, ust. wik. par. św. Anny w Ząbkowicach Śl.; ks. Józef Edward Szkwarek, archidiecezja szczecińsko-kamieńska, ust. wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach.

2012-11-19 12:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Być odważnym jak św. Filomena

2020-08-09 23:19

Fot. Marek Zygmunt

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut.

Do jedynego w Polsce kościoła pod wezwaniem św. Filomeny w Gniechowicach przybyli licznie parafianie i pielgrzymi z całego kraju. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut, proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy.

Witając wszystkich gości, proboszcz i kustosz tego miejsca ks. Jarosław Wawak powiedział, że „podczas tej Eucharystii chcemy podziękować świętej Filomenie za opiekę nad nami, naszymi rodzinami, nad tymi, których Jej powierzamy”.

W homilii ks. prof. M. Kogut zauważył, że wspominamy młodą niewiastę o kochającym sercu, ale jednocześnie wspominamy kogoś, kto spotkał Pana Boga. Podkreślił, że święta Filomena, która w historii jakby zatarła swoje ślady, jest ciągle obecna duchem. Ona odkrywała swoim młodzieńczym sercem drogę do Boga. Pokazywała i odkrywała, że jest wśród nich ktoś bardzo wielki - jest Chrystus.

- Dla św. Filomeny najważniejszy był Chrystus. A mądrość oddawana czci Jezusowi stanowiła fundament jej ludzkiego życia. Dziś potrzeba nam ludzi pełnych odwagi, męstwa, którzy głoszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Tylko w oparciu o łaskę i ufność wobec Boga, możemy być mężnymi i odważnymi świadkami Chrystusa, gotowymi na wszystko ze względu na Niego. Wzrastajmy w ufności na modlitwie, w życiu codziennym, w radościach i w smutkach, w zdrowiu i w chorobie, w życiu osobistym i społecznym. Polegajmy na Panu Bogu, bo w Nim jest nasza jedyna nadzieja - nawoływał kończąc homilię ks. prof. Mieczysław Kogut.

Przed Eucharystią jej uczestnicy wysłuchali prelekcji Gabrieli Gajdy na temat „Filomena męczennica z czasów Dioklecjana”. Na zakończenie uroczystości wokół świątyni przeszła procesji z relikwiami i figurą św. Filomeny. Odpustowe obrzędy zakończyło specjalne nabożeństwo połączone z możliwością uczczenia relikwii i namaszczeniem Olejem Świętej Filomeny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję