Reklama

Nauka papieska o rodzinie i twórczy „wiatr od morza”...

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2009

Ks. Grzegorz Wejman: - 11 czerwca 2009 r. minęła 22. rocznica pobytu Jana Pawła II w Szczecinie, jak Pan Prezydent - z perspektywy minionych lat - ocenia tę historyczną wizytę Papieża w naszym mieście?

Tomasz Jarmoliński: - W 1987 r. nie byłem jeszcze szczecinianinem, dlatego tę wizytę widzę w jej całym kontekście. Z Papieżem spotkałem się w Krakowie, Tarnowie i Gdyni. Potem była ta wspaniała Msza św. na gdańskiej Zaspie i pożegnanie w Warszawie. Pobyt Papieża w Szczecinie śledziłem poprzez telewizję. Pamiętam dwa istotne przesłania związane z pobytem Jana Pawła II w Szczecinie: papieską naukę o rodzinie, która stanowi fundament odrodzenia narodowego, i słynny „wiatr od morza”. Porównanie tego zjawiska przyrodniczego z metafizyką, z Duchem Świętym - miało przynieść coś nowego. Było to ważne, bo zaczęliśmy wtedy wątpić, czy ten komunizm i ta szarość życia się skończy.

- Czy zostawione tutaj papieskie przesłanie: troski o silną rodzinę i polskie morze oraz o szacunek dla siebie i pracy nad pracą - jest ciągle aktualne?

- Powiem więcej, papieskie przesłanie dotyczące rodziny, dobrze rozumiem teraz po 15 lat wspaniałego życia małżeńskiego. Troskę o rodzinę trzeba połączyć z pracą. Byłem lekarzem teraz jestem urzędnikiem samorządowym, są to odpowiedzialne zadania i wielka odpowiedzialność za innych. Jakże ważną w dobrym spełnianiu swoich obowiązków jest atmosfera rodzinna. Dom, z którego wychodzi się w spokoju do pracy i z radością do niego wraca, by spotkać się z domownikami, których się kocha, to wielkie szczęście. Papież celowo połączy te dwa momenty, by pokazać, że praca to coś więcej niż tylko zarobek, ale to wartość, formacja.

- A Polskie morze? Czy słowa Papieża o nim nie są dzisiaj jeszcze bardziej aktualne?

- Papież był mistrzem w lokalny wyczuwaniu specyfik. Bardzo szybko potrafił każdego osobiście poznać. Miał dar szybkiego i dobrego rozpoznawania indywidualizmów, miał jasną wizję przyszłości. Ojciec Święty dobrze się orientował w tym, co się dzieje w Szczecinie. Wiedział, że morze to coś więcej niż tylko byt materialny, ale pewna tożsamość bycia i pracy.
To co teraz przeżywamy ze stocznią i z morzem, musimy rozwiązać. Musimy szukać dróg wyjścia, pamiętając o znaczenia morza dla tych ludzi. Bo to nie tylko kwestia pracy, ale to pewien symbol - dla miasta, dla regionu. Ja wierzę, że uda się ten problemy w sposób najlepszy rozwiązać.

- 14 czerwca br. odwiedził Pan Prezydent Wadowice w związku z inicjatywą Rady Miasta i Burmistrza Wadowic. Na czym ona polega i jakie jest główne jej przesłanie?

- Papieskich miast w Polsce jest ponad 50. Pozostają one w takim nieformalny stowarzyszeniu. Wychodzą one od czasu do czasu z różnymi ciekawymi inicjatywami. Szczecin pozostawał do tej pory niejako na uboczu. Ale tegoroczna wadowicka inicjatywa zainteresowała nas. Rada Miasta Wadowic ustanowiła obecny rok - Rokiem Jana Pawła II Wielkiego. Taką decyzję podjęto z okazji przypadającej 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do rodzinnego miasta (7 czerwca 1979 r.) oraz 10. rocznicy ostatniego spotkania na rynku z wadowiczanami (16 czerwca 1999 r.). Pani Burmistrz chciała te wydarzenia upamiętnić poprzez wmurowanie na rynku miasta kamieni przywiezionych ze wszystkich miast papieskich. Przybyło 35 delegacji. Był przedstawiciel Sopotu, Suwałk, ale także zaprzyjaźnionych z Wadowicami miast partnerskich z Włoch, Niemiec i Węgier. Kamienie zostały poświęcone podczas uroczystej Mszy św., którą celebrował kard. Stanisław Dziwisz. Wcześniej spotkaliśmy się z ks. prał. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, który podzielił się z nami z aktualnymi pracami.
Dla mnie osobiście Wadowice są bardzo bliskie. Pamiętam rekolekcje, które przeżyłem tutaj u Ojców Karmelitów. Zresztą miasto to jest niezwykłe, żyje ono duchem Jana Pawła II. Tam człowiek dobrze się czuje. Nie tylko w domu - muzeum papieskim, ale też w każdym miejscu. Papież żyje w tych ludziach. Byliśmy tam jeden dzień, ale był on pełen głębokich przeżyć.

- Czy ta wadowicka inicjatywa niesie również i dla nas, dla naszej zachodniopomorskiej ziemi, jakieś szczególne wyzwanie?

- Nasze miasto dostąpiło ze strony Papieża wielkiego zaszczytu. Stąd też winniśmy czuć wobec niego zobowiązanie. Ja jestem przeciwny stawianiu Papieżowi pomników, czy też nazywania jego imieniem ulic. Przede wszystkim powinniśmy przenieść jego naukę przez teraźniejszości w przyszłość. To zobowiązanie spoczywa, może nie tyle na samorządowcach, co na wszystkich chrześcijanach, katolikach czy osobach poszukujących.
Najważniejsze są te inicjatywy, które rodzą się z papieskiej nauki. Z pewnością piękną inicjatywą jest budowa Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Tam będą realizowane różne projekty międzynarodowe, spotkania, sympozja...
Wszyscy czekamy na ogłoszenie Papieża błogosławionym. Co to znaczy dla nas? On żyje innym życiem i chyba przygląda się naszym inicjatywom. Potrzeba, aby odżyła w nas jego nauka i przesłanie. On marzył, marzył o szczęściu człowieka czy chociażby o wspólnocie europejskiej. Jego przesłania mają uniwersalny charakter i humanistyczne korzenie. Potrzeba nam, w myśl jego nauki, wrócić do chrześcijańskich korzeni, do tych wartość, które krzewił. Nawet gdybyśmy oddzielili elementy wiary od tego zadania, to pozostanie naturalne przesłanie pracy nad pracą - pracą jako wartością, i pracy nad rodziną - która sama w sobie jest wartością i stanowi fundament życia człowieka. W katedrze Papież mówił o fundamentalnym prymacie „być” nad „mieć”, a to stanowi o wartości człowieka. Realizacja nauczania papieskiego powinna się zacząć od dyskusji.
Kiedyś o przeszłość, o kierunku rozkwitu społeczeństw, decydowali filozofowie dziś zaś ekonomiści i politycy. Powinniśmy się zastanowić, czy nie warto wrócić to tej pierwotnej idei. Najpierw był problem filozoficzny, potem ekonomiczny. To powinniśmy sobie przypomnieć. Tak przecież było przy rodzeniu się wspólnoty europejskiej. A to jest odkrywanie swojej tożsamości. To chyba jest najważniejsze zadanie wynikające z nauki papieża - odkrywanie swoje tożsamości, tożsamości miejsca i odkrywanie patriotyzmu. Szczecinianie nie są pozbawieni korzeni. Są to inne korzenie, ale nie znaczy, że mniej wartościowe. Nad tym musimy popracować.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii

2020-08-10 20:37

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Katarzyna & Hakan Kaner

Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jest w gronie zakażonych. Dystans zachowywano również w pobliżu Hagii Sophii, ale z dala od kamer telewizyjnych ludzi tłoczyli się tłumie.

Profesor Sarp Üner z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze zaznaczył, że na modlitwę do Stambułu przybyło wielu ludzi z całego kraju i to oni przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – wskazał naukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Dublina o koronawirusie: odpowiedzialne zachowania tak samo ważne jak lekarstwa

2020-08-11 14:38

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock

Odpowiedzialne zachowania ludzi są w przypadku pandemii COVID-19 tak samo ważne jak wyszukane lekarstwa. Opinię taką wyraził metropolita Dublina abp Diarmuid Martin.

Zauważył, że do tej pory ludzie mieli poczucie, że „postęp współczesnej nauki i kultury prędko będzie w stanie zaradzić jakiemukolwiek kryzysowi zdrowotnemu poprzez szybkie wyprodukowanie lekarstwa albo szczepionki, które rozwiążą ten problem i pozwolą nam nadal żyć tak, jak dotychczas żyliśmy”. Obecnie „zdajemy sobie sprawę, że pandemia może pojawić się i rozszerzać, a nawet pojawić ponownie” i że „sama medycyna, leczenie i szczepionki” nie mogą rozwiązać naszych problemów.

Jego zdaniem „w ciągu najbliższych miesięcy i lat będziemy musieli stawiać czoła i żyć z wyzwaniami, jakie pandemia przyniosła i zostawiła nas z nimi”. – Ludzie ucierpią. We wszystkich grupach społecznych dojdzie do utraty miejsc pracy. Niepewność jutra naruszy wiele spraw, które w przeszłości dawały nam poczucie bezpieczeństwa – przewiduje abp Martin.

W takim scenariuszu Kościół „musi znaleźć sposoby dawania świadectwa”. Trzeba to będzie robić „nie słowami i polemikami, ale trwając przy tych, którzy będą mieli poczucie, że ich osobista wartość się nie liczy i mogą być nawet kuszeni przez rozpacz i pustkę”.

Zdaniem 75-hierarchy popandemiczny Kościół będzie musiał „bardzo różnić się” od tego, jaki znaliśmy w przeszłości, tym bardziej że „w dzisiejszej kulturze coraz większej liczbie naszych braci i sióstr trudno znaleźć Boga i coraz większej ich liczbie trudno znaleźć Boga w naszym Kościele”.

Jednocześnie arcybiskup Dublina przestrzegł przed „uciekaniem w fałszywe poczucie bezpieczeństwa i w tęsknotę za przeszłością”. – Wiara musi być dorosła – podkreślił abp Martin, przemawiając w dublińskiej prokatedrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję