Reklama

Rajd rowerowy śladami bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego

W przeddzień 10. rocznicy beatyfikacji ks. Frelichowskiego 6 czerwca odbyła się 3. edycja Rajdu rowerowego śladami bł. ks. S. W. Frelichowskiego. Trasa prowadziła przez: Toruń-Chełmżę-Olek-Barbarkę-Toruń (67 km). Komitet honorowy objął biskup toruński Andrzej Suski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który przyjął patronat finansowy, dzięki czemu można było zapewnić uczestnikom wiele ciekawych atrakcji i nagród. W organizację projektu włączyły się: Samorząd Szkolny Gimnazjum nr 11 w Toruniu (Piotr Biegalski, ks. Grzegorz Malinowski), Zespół Szkół Mechanicznych i XIII LO w Toruniu (Arkadiusz Piwoński) oraz Oddział Miejski PTTK w Toruniu im. Mariana Sydowa. Współorganizatorami przedsięwzięcia zostały konkatedra pw. Trójcy Świętej w Chełmży, Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu oraz Szkoła Leśna na Barbarce, którym pragniemy podziękować.
W 3. edycji rajdu wzięło udział 105 osób, tj. o 53 osoby więcej niż w 1. edycji. Najmłodszym rowerzystą był 9-letni Łukasz Piwoński, najstarszym zaś 69-letni Bolesław Moskała. Każdy z uczestników otrzymał m.in. plakietkę oraz folder z planem trasy i życiorysem Patrona.
Rajd rozpoczął się ok. godz. 7.30 zbiórką na terenie Seminarium Duchownego w Toruniu. Po raz pierwszy byli z nami dziennikarze radiowi i telewizyjni. Następnie udaliśmy się na Mszę św., która została odprawiona w kaplicy im. bł. ks. Frelichowskiego. Po Eucharystii, którą odprawił wicerektor WSD w Toruniu ks. dr Marcin Staniszewski wraz z ks. Grzegorzem Malinowskim, zebrani oddali cześć relikwiom Błogosławionego. W czasie ogłoszeń Piotr Biegalski przedstawił historię poprzednich edycji. Przy pomniku bł. ks. Frelichowskiego słowo do uczestników wygłosił ks. Grzegorz Malinowski oraz w imieniu przewodników PTTK-u Ignacy Worejko.
Po złożeniu kwiatów ruszyliśmy w kierunku Chełmży - miasta, w którym urodził się i wychował Błogosławiony. Pogoda była znakomita. Sławomir Beszczyński, kierowca samochodu dostawczego, przewoził dla nas prowiant i wodę, towarzyszyła mu pielęgniarka Danuta Kamycka.
Po krótkich postojach w Papowie Toruńskim, Zakrzewku i Zalesiu wjechaliśmy do Chełmży. Po raz pierwszy w historii rajdu - dzięki burmistrzowi miasta Jerzemu Czerwińskiemu - skorzystaliśmy z obstawy chełmżyńskiej Straży Miejskiej. W tym miejscu pragniemy im podziękować. Pobyt w Chełmży rozpoczął się od multimedialnej prezentacji o bł. ks. Frelichowskim, przeprowadzonej przez Roberta Zadurę, a zakończył się słodkim poczęstunkiem.
Udając się na Barbarkę, przejechaliśmy przez Olek, gdzie zapaliliśmy znicze na mogile harcerzy. W Szkole Leśnej na Barbarce urządziliśmy ognisko oraz liczne konkury zręcznościowe z nagrodami, prowadzone przez Arkadiusza Piwońskiego. Wszyscy - pod opieką przewodników trasy z PTTK - pełni wrażeń powróciliśmy do Torunia.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję