Reklama

Przez sztukę do krasnobrodzkich gwiazd

W dniach 21-27 czerwca br. w Krasnobrodzie odbywał się III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Arte ad Astra”.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2009

Dr Jarosław Wróblewski: - Festiwal został zainaugurowany przez dyr. Elżbietę Ostrowską, z Fundacji Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento”. Ona znalazła to miejsce, z tej racji, że jest zamościanką i pewien sentyment do tej ziemi pozostał w niej do dzisiaj. Postanowiliśmy zorganizować imprezę, która skupiłaby adeptów sztuki organowej. Krasnobród dał znakomite możliwości. Ks. prał. Roman Marszalec udostępnił nam sanktuarium w Krasnobrodzie i instrument firmy Kamińskich. Festiwal w Krasnobrodzie to impreza wielotorowa. Staramy się wpisać w życie kulturalne tego miasta, organizując także projekcje filmów, wernisaże czy wystawy fotografii. W tym roku udało się nam zorganizować po raz wtóry konkurs organowy dla młodzieży. Cieszymy się, że spotkało się to z dużym odzewem różnych ośrodków muzycznych w Polsce. Muzycy, którzy wzięli udział w konkursie, pochodzą z Bydgoszczy, Katowic, Warszawy i Rzeszowa. Poziom tegorocznego festiwalu i konkursu był wysoki. Jury, którego przewodniczącym był prof. Józef Serafin, miało duży problem z wyłonieniem najlepszych wykonawców. Przyznano trzy równorzędne wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Emilia Pycińska, Marek Przywarty i Joanna Szlachta. Pierwszą nagrodę w tegorocznym konkursie organowym otrzymał Szymon Olszański z Bydgoszczy, drugą - Piotr Bukowski ze Szkoły Muzycznej przy ul. Miodowej w Warszawie, trzecią - Maria Sokołowska z tejże szkoły.

- Tegoroczny festiwal otworzył koncert inauguracyjny z udziałem Radosława Marca i Marka Vrăbla.

- Marek Vrăbel, pochodzący ze Słowacji, zaprezentował twórczość czeską i słowacką. Podczas koncertu Radosław Marzec z Bydgoszczy zagrał utwory Adama z Wągrowca (muzyk dokonał w 2006 r. światowej rejestracji całej tabulatury). Ponadto zostały zaprezentowane utwory Petra Ebena i Jozefa Gresăka. Peter Eben to autor granych na całym świecie cykli organowych, takich jak „Faust”, „Hiob”, „Muzyka niedzielna” czy „Lauder”. Wspaniała muzyka o wielkim przesłaniu humanistycznym, również religijnym.

- „Per Arte ad Astra” wzbogaciły też imprezy towarzyszące, m.in. wystawa zdjęć Grzegorza Ostrowskiego „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Ostatnie pożegnanie - Warszawa 1984”.

- Udało nam się sprowadzić do Krasnobrodu kopię filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Film ten został poprzedzony otwarciem wspomnianej wystawy zdjęć. Obie te prezentacje stanowiły homogeniczną całość i spotkały się z dużym zainteresowaniem. W Krasnobrodzie nie ma kina, więc umożliwienie obejrzenia takich filmów jak „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, czy w ubiegłym roku filmu o życiu Jana Pawła II, z pewnością może wzbogacić duchowe życie mieszkańców. Kolejną imprezą w tym samym nurcie był wieczór autorski Stanisława Markowskiego „Bądź wierny, idź”. To spotkanie zostało żywo przyjęte przez publiczność.

- Festiwal „Per Arte ad Astra” zwieńczył koncert laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, ale nie tylko…

- O godz. 18 odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna, celebrowana przez bp. Wacława Depo. Bp Depo objął festiwal honorowym patronatem. Zaszczycił nas swoją obecnością także w ubiegłym roku i jest to dla nas naprawdę duże wsparcie moralne. O godz. 20 odbył się koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, ale został poprzedzony uroczystością rozdania nagród I, II i III miejsca oraz wyróżnień ufundowanych przez organizatorów. Potem rozpoczął się koncert, w którym oprócz laureatów konkursu wzięła udział orkiestra festiwalowa. Jak wspominałem na początku inicjatorką festiwalu jest pani Elżbieta Ostrowska, która już od 12 lat kieruje orkiestrą „Divertimento”. Wykonała ona podczas tego koncertu dwie sonaty Arcangelo Corellego B-dur i a-moll. Na organach zagrał Krzysztof Ostrowski.

- Czy może nam Pan Dyrektor zdradzić jakie są plany co do IV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej tutaj, w Krasnobrodzie?

- Kończąc jeden festiwal, myślimy o następnych inicjatywach. Chcielibyśmy się skoncentrować ponownie na konkursie organowym. Tego typu imprezy wymagają czasu, aby okrzepnąć, aby zdefiniować ostatecznie swoją formułę i muszą być przede wszystkim znane na terenie Polski. To wymaga czasu, tego się nie buduje w ciągu roku czy dwóch lat. Bardzo chcielibyśmy, aby przyszły konkurs odbył się również w podobnym terminie, czyli z końcem czerwca, kiedy rok szkolny dobiega końca, a uczniowie mają w swoim repertuarze bardzo dobrze przygotowane utwory. Będziemy się starali, żeby festiwal miał interesującą formułę, a imprezy towarzyszące mogły cieszyłć się dużym zainteresowaniem tutejszych mieszkańców i żeby to spotykało się z szerokim oddźwiękiem.
Organizator spotkań z muzyką organową był Krasnobrodzki Dom Kultury oraz Fundacja Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Divertimento”. Patronat nad III Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Arte ad Astra” objęli: Janusz Oś, burmistrz Krasnobrodu oraz Katedra Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. Patronat medialny: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, TVP Lublin, Katolickie Radio Zamość, Gazeta Krasnobrodzka, Tygodnik „Idziemy”, TV Krasnobród

Dr Jarosław Wróblewski - dyrektor artystyczny III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Arte ad Astra” w Krasnobrodzie. Urodzony 1967 r. w Białymstoku; podstawowe wykształcenie muzyczne uzyskał w Zespole Placówek Kształcenia Artystycznego w Białymstoku, w klasie akordeonu (1987) i organów (1988); 1988-93 studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie koncertowej organów prof. Józefa Serafina; 1992 ukończył Studium Pedagogiczne przy AMiFC w Warszawie, 1993-2002 studiował w Hochschule fŭr Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu na wydziale koncertowym, w klasie prof. Heriberta Metzgera, (nagroda Ministra Republiki Austrii), oraz od 1995 na Wydziale Katolickiej Muzyki Kościelnej, zamkniętym dyplomem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.
Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Austrii i Niemczech, Szwajcarii; bierze udział w prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud); współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, przygotowując liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych J. Alaina).

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór Uwielbienia z zespołem Vox Cordis

2020-09-27 20:42

[ TEMATY ]

jubileusz

Świebodzin

Figura Jezusa Chrystusa

Karolina Krasowska

Wieczór Uwielbienia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Wieczór Uwielbienia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z okazji 10-lecia powstania Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zorganizowało wiele wydarzeń i inicjatyw. Jednym z nich jest dzisiejszy Wieczór Uwielbienia z zespołem Vox Cordis.

– Wieczór Uwielbienia z Najświętszym Sakramentem pomyśleliśmy jako rozpoczęcie jubileuszu powstania Figury Chrystusa Króla. Później będą temu towarzyszyły kolejne wydarzenia, które są dostępne na naszej stronie parafialnej i na facebooku, które będą trwały aż do 22 listopada i zakończą się misjami parafialnymi. W ten sposób chcemy uczcić rocznicę istnienia Figury w naszym mieście i w naszej diecezji – mówi ks. Dariusz Wołczecki, opiekun zespołu Vox Cordis.


CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: rząd podniesie próg dla estońskiego CIT do 100 mln zł

2020-09-28 14:27

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

gov.pl

Rząd, mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią podniesie próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT do obrotów 100 mln zł - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział, od 1 stycznia 2021 r. rząd zamierza rozszerzyć możliwość rozliczania się według zasad estońskiego CIT z 50 mln zł do 100 mln zł obrotów. Zdaniem Morawieckiego, przyczyni się to do powstania „dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie sektorach”.

Premier wskazał też, że rząd zrealizował obietnicę „niższej zapłaty za ZUS” dla małej działalności gospodarczej, zwiększy możliwości firm płacących PIT możliwości ryczałtowego rozliczania podatków - z obrotów 250 tys. euro do 2 mln euro.

Wskazał też na zwiększenie możliwości rozliczenia się na 9 proc. CIT z powodu podniesiania z 1,2 do 2 mln euro progu obrotów.

Na całym świecie sytuacja jest zupełnie nowa, państwa poprzez zwiększanie długu ratują produkcję, miejsca pracy, rynki - mówił Morawiecki. „Nasz cel jest niezmienny. Miejsca pracy, jak najlepiej płatne miejsca pracy dla Polaków i wsparcie dla polskich przedsiębiorców, dla małych i średnich” - oświadczył.(PAP)

wkr/ je/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję