Reklama

Niedziela Wrocławska

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu się synodu diecezjalnego podane zostało, że czas trwania to ok. 2 lata. Co zatem wydarzy się w tym czasie?

Co jest ważne pracować będą zespołu: parafialne, dekanalne i komisje synodalne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po oficjalnym otwarciu synodu, będą potrzebne jego struktury. Tu będzie czas na powołanie komisji synodalnych, ale to także czas, aby zbudować zespoły synodalne w parafii i dekanacie. Podczas kwietniowego spotkania z członkami parafialnych zespołów presynodalnych Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu mówiła: - W czerwcu utworzy się zespół synodalny. Podejmiemy analizę nowych tekstów biblijnych. Na początek będzie to Ewangelia o cudzie w Kanie Galilejskiej. Hasłem synodu jest bowiem fragment z tego ewangelicznego wydarzenia: "Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn" .

Reklama

Kolejny krok to prace komisji synodalnych. Na bazie syntez, które przesłały do sekretariatu synodu parafie diecezji, będą opracowywane dokumenty robocze. Prace potrwają od września do listopada. W tym czasie w parafiach i dekanatach odbywać się będą raz w miesiącu spotkania na rozważanie słowa Bożego, adorację i wspólne rozmowy. Gdy poszczególne komisje utworzą dokumenty robocze, będą one dostępne dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej i wtedy członkowie zespołów parafialnych i dekanalnych będą mogli je przeanalizować i dać informację zwrotną do komisji, jak widzą przedstawione projekty. Ten etap potrwa do marca 2025 roku. Po zebraniu wszystkich opinii rozpoczną się prace nad dokumentami końcowymi. Przewidziany czas końcowy tego etapu to czerwiec 2025 roku. Kolejny krok to obrady plenarne, które rozpoczną się w czerwcu 2025 roku. To będą spotkania plenum synodalnego, zarówno osoby duchowne, konsekrowane i świeckie, które podejmą dyskusję nad tymi dokumentami. Będą też głosowania i istnieje także możliwość wniesienia poprawek.

Tak prezentuje się plan na najbliższe dwa lata.

2024-05-18 14:02

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Basilica Sonans” po raz szósty

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz szósty zaprasza na wyjątkowy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej „Basilica Sonans”. W wakacyjne niedziele będzie można wysłuchać dziewięciu koncertów.

Festiwal „Basilcia Sonans” to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w pięknie muzyki klasycznej, doświadczając duchowej i estetycznej uczty muzycznej. Słuchacze przekonają się, jak szerokimi możliwościami dysponują organy bazyliki licheńskiej. Wykonawcami w tym roku będą mistrzowie gry organowej z Polski, Austrii, Włoch, Litwy i Szwajcarii. Artyści zaprezentują zarówno liryczne, pełne delikatności i subtelności utwory, jak i monumentalne, patetyczne formy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

DZIEŃ I. NOWENNA

CZYTAJ DALEJ

Komisje synodalne powołane

2024-06-22 12:38

Tomasz Lewandowski

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Na podstawie refleksji nad syntezami parafialnymi abp Józef Kupny powołał 18 czerwca pięć komisji synodalnych i mianował ich przewodniczących. Są to:

1. Synodalna parafia misyjna – przewodniczący ks. Janusz Gorczyca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję