Reklama

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2000

Nie tylko od święta

"Nie tylko do święta" - to hasło tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Treść hasła została zaczerpnięta z piosenki zespołu Arka Noego Przebaczone winy, darowane długi. Pokazuje ono, że w akcji Caritas nie chodzi tylko o jednorazowy gest dobroci, taki " od święta", ale o kształtowanie wrażliwości na potrzeby ubogich, wśród których na szczególną uwagę zasługują biedne dzieci.

O takiej wrażliwości przypominał Polakom Ojciec Święty Jan Paweł II, gdy podczas Mszy św. sprawowanej na zakończenie narodowej pielgrzymki Polaków do Rzymu w Roku Jubileuszowym mówił o potrzebie nieustannej troski o ubogich: "Rok Jubileuszowy jest szczególną okazją ku temu, aby wszyscy członkowie wspólnoty Kościoła - duchowni i świeccy - podejmowali dzieła miłosierdzia wobec braci. Tworząc plany duszpasterskie w kraju, w diecezji i parafii, trzeba stale wracać do idei opcji preferencyjnej na rzecz ubogich i potrzebujących".

To zadanie jest ciągle aktualne. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, jak i cała Caritas w Polsce, stara się realizować wezwanie Ojca Świętego podejmując różnego rodzaju inicjatywy. Wśród nich są przedsięwzięcia długofalowe, takie jak na przykład ośrodki i placówki pomocowe, czy działanie Parafialnych Zespołów Caritas i Grona Wspierających Ubogich. Ważną rolę odgrywają jednak akcje prowadzone w szczególnych momentach roku liturgicznego: wielkanocna akcja Chleb Miłości oraz Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ich zadaniem jest gromadzenie funduszy na niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, ale nie mniej ważnym aspektem tych akcji jest uwrażliwianie na potrzeby innych. "Ważne jest, aby prowadzone przez Caritas akcje nie były tylko wigilijne czy wielkanocne, one mają przypominać nam o tych, którzy są obok i czekają na naszą pomoc. Musimy o nich pamiętać nie tylko od święta, nie licząc na nagrodę inną niż sam Pan Jezus" - mówi ks. Zygmunt Zimnawoda dyrektor diecezjalnej Caritas - "W trudzie codziennej pracy naszą ogromną radością jest ogólnopolska akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - bożonarodzeniowej świecy, której płomień z wigilijnego stołu rozjaśnia mroki i ogrzewa wiele dziecięcych serc. Jeszcze większą radością jest fakt, iż przez sześć minionych lat liczba nabywanych świec wzrastała w skali kraju do 4 milionów, w tym w naszej diecezji do 100 tysięcy. Rok 2000 niesie ze sobą kolejną radość, płynącą z faktu, iż zainicjowane przez Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom realizowane będzie również przez bratnie Kościoły".

Przeżywamy Adwent, który daje po raz kolejny okazję do włączenia się w tę formę pomocy. Wiele jest dziś akcji charytatywnych prowadzonych w Polsce, jednak każdego roku wielu Rodaków w kraju i za granicą w ten sposób włącza się w dzieło Caritas.

Caritas naszej diecezji cały dochód z akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznacza na letni wypoczynek dzieci z rodzin ubogich. Dzięki ofiarności tych, którzy w 1999 r. włączyli się w bożonarodzeniową akcję 900 dzieci wypoczywało podczas tegorocznych wakacji na koloniach organizowanych lub dofinansowanych przez Caritas Diecezji. Dofinansowanie przekazane było na wypoczynek organizowany przez strukturę parafialną Caritas.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom będą rozprowadzane, jak co roku, wyłącznie w parafiach i poprzez sieć Diecezjalnych Księgarni św. Antoniego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję