Reklama

Niedziela Lubelska

Polichna. Obecność Parakleta

Małgorzata Kowalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie 15 maja sakrament bierzmowania przyjęły z rąk abp. Stanisława Budzika 24 osoby.

W atmosferze radości ksiądz arcybiskup przypomniał opis Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, wyróżniając trzy znaki Jego obecności: wicher, ogień i dar języków. Ukazał, że wicher wstrząsnął Wieczernikiem, odmienił bieg życia Apostołów, wywiał wszelki lęk. - Wiatr Ducha Świętego hoduje odwagę, podsyca do czynu, dźwiga z wszelkich kryzysów i słabości - powiedział. Ukazując symbolikę ognia, dodał: -„Duch Święty chce zespolić serca, oświecić rozum, wskazać drogę w ciemności. Jest sprawcą jedności w Kościele, stwarza w Nim wspólnotę, jedno ciało mistyczne podczas Eucharystii”. Wskazując na „symfonię katolickości”, podkreślił, że za sprawą Ducha Świętego występuje jedność mimo wszelakich różnorodności. Przypomniawszy, że Duch Święty działa poprzez Sakramenty Święte i charyzmaty (duchowe uzdolnienia człowieka), zaapelował o współpracę z Bożą łaską obecności Parakleta w naszym życiu. - Trzeba znaleźć modlitwę do Ducha Świętego. Idźcie i przynieście owoc dla dobra rodziny, parafii, Ojczyzny; dla budowania wspólnoty Kościoła. Otwórzmy się na dar Ducha Świętego, podejmijmy Jego wezwania do świadczenia o Chrystusie i czynnego apostolstwa. Wołajmy: Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i rozpal w nich ogień swojej miłości - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie abp Stanisław Budzik wyraził zachwyt nad pięknem odnowionej świątyni, złożył gratulacje i życzenia, by wierni zadbali również o blask swojej duszy i serca. W tej podniosłej uroczystości, pomagającej ujrzeć fenomen Kościoła w kontekście pneumatologii, udział wziął także dziekan kraśnicki ks. Janusz Stefanek oraz wicedziekan ks. Jerzy Zamorski.


2024-05-19 06:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście latoroślami

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Wtorek, 23 lipca. Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: sanktuarium maryjne w Berdyczowie uzyskało tytuł bazyliki mniejszej

2024-07-22 19:37

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym istnieje Ogólnoukraińskie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, stał się bazyliką mniejszą. Decyzję Franciszka w tej sprawie ogłoszono w czasie liturgii sprawowanej w tej świątyni 21 lipca pod przewodnictwm goszczącego na Ukrainie wysłannika papieskiego kard. Pietro Parolina.

Z wnioskiem o nadanie kościołowi tytułu bazyliki mniejszej wystąpił do Watykanu 27 lutego br. biskup kijowsko-żytomierski Witrali Krywicki. "W odpowiedzi na tę prośbę oraz na modlitwy i błagania duchowieństwa i wiernych Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, z radością przyznaje świątyni-sanktuarium w Berdyczowie, poświęconej Bogu ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, tytuł i godność Bazyliki Mniejszej (Basilica Minor) z wszystkimi należnymi prawami i liturgicznie nadanymi aktami i gwarancjami, pod warunkiem przestrzegania dekretu «De Titulo Basilicae Minoris», ogłoszonego 9 listopada 1989 roku" - stwierdza dokument urzędu kurialnego, noszący datę 25 czerwca 2024 roku i podpisany przez prefekta i sekretarza Dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: młodzi katolicy częściej praktykują swą wiarę

2024-07-23 13:57

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Niedawne badanie Instytutu Cardus wykazało, że młodzi kanadyjscy katolicy są dwukrotnie bardziej skłonni do uczestnictwa w nabożeństwach przynajmniej raz w miesiącu niż ich starsi koledzy.

Raport badawczy Cardus z 2022 roku zatytułowany „The Shifting Landscape of Faith in Canada” (Zmieniające się oblicze wiary w Kanadzie) ujawnił, że wskaźniki religijne wśród osób określających się jako katolicy spadły od 2017 roku. Obejmowały one wiarę w Boga, regularne czytanie Pisma Świętego, doświadczenie Boga w swoim życiu, regularną modlitwę i regularne uczęszczanie na nabożeństwa. Wyjątkiem jest jednak sytuacja wśród młodszych kanadyjskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję