Reklama

Niedziela Lubelska

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2LBOT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT.

Zainicjowany w 2019 roku projekt Wakacje z WOT cieszy się zainteresowaniem osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z wojskiem. W okresie od czerwca do września we wszystkich jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej organizowane są szkolenia podstawowe (czyli tzw. "szesnastki") i wyrównawcze ("ósemki") dedykowane przede wszystkim uczniom, studentom, nauczycielom i wykładowcom, którzy w tym okresie mają przerwę w nauce. Z „wakacyjnych szkoleń" chętnie korzystają także inni ochotnicy, którzy czas letnich miesięcy chcą wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności, poprawę swojej kondycji fizycznej, poznanie nowych znajomych i zostanie żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy nigdy nie byli w wojsku, a chcą poznać podstawy wojskowego rzemiosła, będą mogli odbyć szkolenie podstawowe w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w dwóch termiach: 5-20 lipca i 13-28 września. Z kolei dla żołnierzy rezerwy przygotowano szkolenie wyrównawcze w terminach: 5-12 lipca i 13-20 września.

Jak przygotować się na Wakacje z WOT?

Wystarczy skontaktować się z rekruterem 2 LBOT z powiatu - kontakty dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl Wyszukiwarka na stronie pozwoli na znalezienie numerów telefonów do żołnierzy, którzy udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące rekrutacji i szkolenia w WOT.

Należy przygotować wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej i złożyć go w Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR), właściwym dla miejsca zamieszkania. Wcześniejsze złożenie dokumentów zwiększa szanse na dostanie się na wybrany termin. Następnie trzeba już tylko oczekiwać na kartę powołania.

Reklama

Na szkolenie warto zabrać ze sobą: przybory kosmetyczne, środki piorące, obuwie sportowe, niezbędne leki, dodatkową bieliznę, skarpety, przybory do czyszczenia obuwia, podręczny zestaw do szycia, latarkę, kubek, składany nóż, ładowarkę do telefonu, powerbank, marker, notes z długopisem, taśmę izolacyjną. Najważniejsze rzeczy, takie jak mundur polowy, obuwie taktyczne czy zasobnik piechoty uczestnicy szkolenia otrzymują na miejscu.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.


2024-05-19 07:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: zmiany księży w archidiecezji łódzkiej

2024-06-17 13:48

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Ważne są decyzje biskupie, ale ważniejsze jest to, co każdy z nas z nimi potem robi i w jaki sposób odczytuje wolę Bożą względem siebie, mając te decyzje w dłoniach – mówił kard. Ryś do księży.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD "Hosianum" w Olsztynie

2024-06-18 15:31

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Graziako

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński dokonał zmian personalnych w archidiecezji warmińskiej w 2024 roku. Zmiany będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD "Hosianum" w Olsztynie

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa w diecezji radomskiej

2024-06-19 14:01

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

ks. S. Piekielnik /www.diecezja.radom.pl

Bp Marek Solarczyk wręczył 18 czerwca w radomskim seminarium duchownym nominacje neoprezbiterom, posyłając ich na pierwsze parafie. Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie, wikariusze zmieniający parafie oraz księża ustanowieni na urzędy diecezjalne.

Odchodzący na emeryturę:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję