Reklama

Niedziela Lubelska

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aż 215 lektorów z 72 parafii zostało pobłogosławionych przez abp. Stanisława Budzika do posługi odczytywania wiernym Słowa Bożego podczas Liturgii. Uroczystość odbyła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. Zgromadziła kapłanów oraz rodziny chłopców i mężczyzn podejmujących zaszczytną służbę w Kościele. Ustanowienie lektorów poprzedziła całoroczna praca, podczas której kandydaci poznawali Pismo Święte i obowiązki lektora. Kurs został zorganizowany w 18 dekanatach przez dekanalnych duszpasterzy ministrantów, a całość koordynował ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Zwracając się do kandydatów na lektorów, abp Stanisław Budzik powiedział: - „W uroczystym obrzędzie otrzymacie Pismo Święte, księgę Słowa Bożego, które macie głosić ludowi podczas świętej Liturgii. Weźcie tę księgę nie tylko do ręki, ale przede wszystkim do serca; niech kształtuje wasze życie, wskazuje drogę oraz pomaga przynosić dobre i szlachetne owoce”. Metropolita życzył powołanym, aby Słowo Boże nauczyło ich budować na skale, którą jest Jezus Chrystus, i strzegło przed budowaniem na piasku złudnych obietnic, które kuszą ze wszystkich stron. - Niech Boży Duch, pod którego natchnieniem powstało Pismo Święte, napełni wasze serca pokojem i napełni radością służby, którą na siebie przyjmujecie - powiedział abp Stanisław Budzik. Podczas obrzędu ustanowienia lektorów przygotowani chłopcy i mężczyźni zostali pokropieni wodą święconą i otrzymali Pismo Święte.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie uroczystości lektor Kamil wyraził wdzięczność Bogu i ludziom za ich wybranie oraz przygotowanie do pięknej służby w Kościele. - Zapewniamy, że będziemy ze wszystkich sił dbać o piękno przekazu czytanego słowa i tym samym przybliżać naszych braci i siostry do pełniejszego i doskonalszego przeżywania świętych misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Niech Duch Święty nas wszystkich umacnia i czyni świadkami Ewangelii - powiedział lektor i zawierzył posługę Świętej Rodzinie. - Dziękuję wam, bracia lektorzy, za to że jesteście przy Ołtarzu, że od kilku lub nawet kilkunastu lat jesteście w Kościele, jesteście blisko tajemnicy obecności Jezusa Chrystusa w Słowie Bożym i w Eucharystii. Dziękuję za otwarte serca i za to, że przyznajecie się do tej zaszczytnej służby Jezusowi Chrystusowi - powiedział ks. Marcin Grzesiak. Jak zwrócił uwagę, współczesne czasy nie sprzyjają Kościołowi, często osoby zaangażowane w życie wspólnoty, zwłaszcza młode, narażone są na niezrozumienie, wyśmianie i nieprzyjemności. - Jesteście wybrani do służby przy Ołtarzu. Jesteście żołnierzami Jezusa Chrystusa, Jego rycerzami. Nie wstydzicie się Jezusa, nie wstydzicie się wiary. Pokazujcie świadectwem życia, że droga z Chrystusem to najwspanialsza droga kształtowania się młodego serca chłopca i mężczyzny - powiedział duszpasterz. Ksiądz Grzesiak podziękował wszystkim kapłanom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie kursu, a szczególne słowa skierował do rodziców. - Dziękuję za zaufanie, którym obdarzacie Kościół. Oddaliście swoich synów nie tylko na kurs lektora, ale do szkoły kształtowania ich serc na wzór Serca Jezusowego. Gratuluję wspaniałych synów, którzy idą drogą Chrystusa. To wielki skarb - powiedział kapłan.

Reklama

Eucharystia, sprawowana w dzień urodzin św. Jana Pawła II, w miejscu jego papieskiej wizyty w czerwcu 1987 r., pełna była odniesień do świadectwa życia i nauki Ojca Świętego. - Dziękujemy Bogu za niezwykły pontyfikat naszego rodaka. Szczęśliwy jest Lublin, który może się zaliczać do grona niewielu miast wpisanych w historię życia św. Jana Pawła II, największego z rodu Polaków. Szczęśliwa jest parafia Świętej Rodziny, uhonorowana przed laty niezwykłą wizytą - powiedział abp Stanisław Budzik. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, zaapelował: - „Otwórzmy Chrystusowi drzwi naszych serc, niech tam wejdzie i zamieszka Duch Święty; niech nas przemienia i uświęca”.

Reklama

Podczas uroczystości ks. Marcin Grzesiak zaprosił zgromadzonych do udziału w X. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów oraz Scholi Liturgicznych do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. - Chcemy jako służba liturgiczna razem świętować i dziękować przy Sercu Matki Bożej Kębelskiej za czas ofiarnej posługi w kościołach naszej diecezji - powiedział. W programie pielgrzymki, która zintegruje młodzież z całej Polski, jest Msza św. przy kaplicy w Kęble (godz. 11.00), procesyjne przejście do sanktuarium, popołudniowa rekreacja i nabożeństwo z zawierzeniem służby liturgicznej Matce Bożej. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 15 czerwca. Szczegółowe informacje na www.lso-diecezja-lublin.pl

Fotorelacja z uroczystości ustanowienia lektorów na https://www.facebook.com/profile.php?id=1000798801122122024-05-19 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Powołanie jest wezwaniem, aby mieć zawsze to samo spojrzenie Pana – spojrzenie uważne na każdego brata i siostrę. „To spojrzenie, którego mogłeś się dobrze nauczyć podczas lat posługi w Penitencjarni Apostolskiej i które teraz będziesz mógł wesprzeć łaską stanu właściwą dla sakramentu święceń udzielonego ci w pełni dzisiaj” - powiedział kard. Mauro Piacenza, w homilii, zwracając się do ks. Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który przyjął święcenia biskupie w Watykanie.

„Dla was jestem biskupem, a z wami chrześcijaninem”

CZYTAJ DALEJ

23 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-23 06:42

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/RONALD WITTEK

23 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Szwajcaria - Niemcy, godz. 21:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję