Reklama

Kościół

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakony na rzecz pokoju i sprawiedliwości

Podziel się cytatem

Reklama

Ugandyjskie centrum powstało 2007 roku w odpowiedzi na inspiracje zawarte w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Africa” Jana Pawła II. Zostało nazwane imieniem świętego papieża, by zachować jego ewangeliczne wezwanie do pokoju i sprawiedliwości. „Uganda doświadczała wówczas bezprecedensowego łamania praw człowieka, rosnących nierówności ekonomicznych, skrajnego ubóstwa, przemocy w rodzinach i społeczeństwie” - wskazał w jednym z wywiadów ks. Olobo podkreślając, że właśnie ta dramatyczna sytuacja zainspirowała różne zgromadzenia zakonne do zbiorowej interwencji w życie społeczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dało to podwalimy pod obecne centrum, w którego działalność zaangażowani są m.in. kombonianie, jezuici, Misjonarze z Mill Hill, Misjonarze Krzyża Świętego (do tego zgromadzenia należy ks. Olobo) i Misjonarze Afryki. Centrum zajmuje się pomocą uchodźcom z krajów objętych wojną w tamtym regionie, a także osobom, które w różny sposób doświadczają agresji, ale też propagowaniem nauczania Jana Pawła II. „Obecna nagroda jest dla nas potwierdzeniem słuszności drogi, którą obraliśmy i wiernie idziemy” - podkreślił założyciel ośrodka. Przypomniał, że promowanie sprawiedliwości i pokoju było kluczowe w pontyfikacie świętego papieża.

Walka ze współczesnym niewolnictwem i pomoc uchodźcom

Podziel się cytatem

Reklama

Mottem towarzyszącym działalności centrum są słowa „Wiara czyniąca sprawiedliwość”. Wśród sztandarowych projektów znajduje się zwalczanie procederu handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Polega to nie tylko na budzeniu świadomości na temat tych zbrodni poprzez warsztaty, akcje społeczne i szeroką obecność w mediach, ale też na udzielaniu konkretnej pomocy ofiarom. Osobom wyrwanym z kajdan współczesnego niewolnictwa centrum zapewnia pomoc prawną medyczną, a także udziela im wsparcia finansowego pomagającego ocalonym stanąć na nogi i na nowo odnaleźć się w społeczeństwie. „Pozostajemy z nimi w kontakcie i monitorujemy ich sytuację po to, by pomoc była jak najbardziej skuteczna” - podkreślił Ugandyjczyk.

Reklama

Kolejnym ważnym projektem jest udzielanie pomocy w osiedlach dla uchodźców, głównie na granicy z Sudanem Południowym. Szacuje się, że na 1,5 mln uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Ugandzie prawie połowę stanowią Sudańczycy. Zamieszkują głównie region Zachodniego Nilu. Centrum Pokoju i Sprawiedliwości stara się im zapewnić dostęp do studni, żywność a także materiały potrzebne do wybudowania prowizorycznego schronienia. W szkołach i placówkach służby zdrowia zapewnia też panele słoneczne pozwalające na wytwarzanie energii elektrycznej, koniecznej do godnego funkcjonowania tych placówek. Ks. Olobo zauważa, że ważnym wyzwaniem jest też budowanie na tym terenie zgody społecznej. Doświadczeni tragedią wojny uchodźcy często doprowadzają do zaognienia sytuacji z przyjmującymi ich ludźmi.

Centrum z Kampali stara się nie tylko zacieśniać dobre relacje między przedstawicielami różnych religii, grup etnicznych i kultur, ale także tworzy okazje do zdobycia podstawowych umiejętności, dzięki którym uchodźcy mogą zarobić na swe utrzymanie. Prowadzone są m.in. kursy rolnicze, kroju i szycia, hodowli ryb, pieczenia a nawet wyrobu mydła czy pozyskiwania miodu od dzikich pszczół. Centrum angażuje się również w podnoszenie profesjonalizmu ugandyjskich policjantów, którzy słyną ze swej brutalności i ogromnego skorumpowania. Promuje praktyki demokratyczne i świadomy udział obywateli w podejmowaniu decyzji. Aktywnie angażuje się też w formację dziewcząt, które mają utrudniony dostęp do edukacji.

Nagroda motywacją do dalszej pracy

Dyrektor nagrodzonego centrum podkreśla, że prowadzona działalność nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem zarówno wśród ugandyjskich polityków, jak i przedstawicieli Kościoła i innych zwierzchników religijnych. „Postrzegają naszą działalność jako zbyt polityczną i zarazem bardzo niebezpieczną uważając, że tymi problemami powinny zajmować się instytucje państwowe” - podkreślił ks. Olobo. Dodał, że ponieważ te instytucje jednak nie działają i są często skorumpowane działania ich funkcję musi brać na siebie centrum w Kampali, przy wsparciu swoich lokalnych i międzynarodowych partnerów. Kapłan wskazuje, że Nagroda św. Jana Pawła II wszystkim dodała sił i motywacji do dalszej pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

Reklama

Wręczenie pierwszej Nagrody św. Jana Pawła II odbędzie się 22 maja w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Statuetkę - przedstawiającą wyciągnięte ku sobie dłonie - wręczy kard. Kurt Koch, który jest przewodniczącym międzynarodowej kapituły przyznającej nagrodę. Obecny będzie również watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Wcześniej dyrektor nagrodzonego centrum, wraz z przedstawicielami Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, spotka się na prywatnej audiencji z papieżem Franciszkiem. Laureat otrzyma również nagrodę finansową wysokości 30 tys. euro.

Nagroda św. Jana Pawła II został ustanowiona w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła Katolickiego oraz różne dziedziny ludzkiej aktywności, np. kulturalną, społeczną, polityczną czy gospodarczą. Przyznawana jest przez Watykańską Fundację Jana Pawła II z siedzibą w Rzymie, co najmniej co dwa lata. Nagroda ma charakter międzynarodowy i honoruje osoby oraz instytucje, które wyróżniają się w pracy naukowej, artystycznej, kulturalnej, edukacyjnej i społecznej, promując wartości i idee obecne w nauczaniu i propagowane przez Jana Pawła II. Autorką statuetki jest polska artystka i rzeźbiarka Karolina Koch.

W skład kapituły wybierającej laureata wchodzi 13 osób, w tym 6 Polaków (kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski, bp Sławomir Oder, o. Michał Paluch OP, ks. Paweł Ptasznik, Hanna Suchocka). Przewodniczącym kapituły jest kard. Kurt Koch. W gronie cudzoziemców są: siostra Helen Alford (dziekan na wydziale nauk społecznych Papieskiego Uniwersytetu Angelicum i prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych), prof. Carl Anderson (rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba), prof. Daniel Arasa (dziekan wydziału instytucjonalnej komunikacji społecznej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża), prof. Michaela C. Hastetter (prowadzi katedrę teologii pastoralnej i edukacji religijnej na Katolickim Uniwersytecie ITI w Trumau, wykłada na Uniwersytecie Alberta-Ludwika we Fryburgu), prof. Roberto Morozzo della Rocca (profesor nadzwyczajny historii współczesnej na Uniwersytecie Roma Tre) oraz prof. Paul Weston (wykładowca akademicki, od 1985 roku w Watykańskiej Szkole Bibliotekoznawstwa).

2024-05-20 17:20

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa się „rozkręcała”

2024-05-28 13:53

Niedziela Ogólnopolska 22/2024, str. 14-15

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Jan Paweł II

Zdzisław Sowiński

Przejazd Jana Pawła II ulicami Częstochowy

Przejazd Jana Pawła II ulicami Częstochowy

Pamiętam czas wielkiej niepewności, czy papież przyjedzie. Naród był przygotowany na przyjęcie Ojca Świętego, władze mniej, ale myśmy się tym nie przejmowali i czekaliśmy z nadzieją.

Częstochowa się „rozkręcała” z każdą godziną pobytu papieża. Był u nas 3 dni, przyjeżdżali ludzie z całej Polski, szczególnie liczne były pielgrzymki z Dolnego i Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego, dla których zorganizowano odrębne Msze św. papieskie. Bardzo się cieszyłem, że mogłem dyrygować olbrzymim chórem podczas głównych uroczystości 4 czerwca. Na Jasną Górę przyjechało 5 tys. śpiewaków z całej diecezji. Akompaniowała im 400-osobowa orkiestra. Nic dziwnego, że było nas doskonale słychać, choć dla uczestników uroczystości byliśmy niemal niewidoczni, ale ludzie byli szczęśliwi, bo znajdowali się blisko ołtarza. Po uroczystości Ojciec Święty podszedł do nas, pięknie podziękował i pobłogosławił, a dodatkowo zaprosił mnie oraz mój chór diecezjalny na spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

[ TEMATY ]

ingres

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

HOMILIA BISKUPA SOSNOWIECKIEGO ARTURA WAŻNEGO WYGŁOSZONA PODCZAS INGRESU DO KATEDRY SOSNOWIECKIEJ 22 CZERWCA 2024 ROKU

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję