Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Warto dziś w osobistym rozważaniu zatrzymać się nad błogosławieństwem

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 10 czerwca

• 1 Krl 17, 1-6 • Ps 121 (120) • Mt 5, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami».

Jezus, wstępując na górę i wygłaszając mowę (tzw. kazanie na górze), symbolicznie nawiązuje do bardzo ważnego wydarzenia w historii Izraela. Było nim „podarowanie” przez Boga, Narodowi Wybranemu, za pośrednictwem Mojżesza, na górze Synaj, dziesięciu przykazań. Jezus – nowy Mojżesz – przekazuje na górze błogosławieństw nowemu narodowi wybranemu – Kościołowi – nowe zasady. Nie przekreślają one w żaden sposób przykazań dekalogu. Wręcz przeciwnie, one je uzupełniają. Przykazania dekalogu stawiają bowiem etyczno-moralną „dolną granicę”, której przekraczanie skutkuje utratą życia w jedności z Bogiem. Błogosławieństwa natomiast ukazują kierunek odwrotny, jakim jest stawanie się duchowo podobnym do samego Boga. Życie błogosławieństwami doskonale upodabnia do Chrystusa, prowadząc do doświadczenia zjednoczenia z Nim, spełnienia i trwałego szczęścia (błogosławieni – znaczy szczęśliwi). Ubodzy duchem są ci, których największym bogactwem jest Bóg i pielęgnowanie więzi z Nim. To ci, którzy w postawie pokory uznają swoją zależność od Boga i całkowicie się Jemu powierzają. Smutek związany z drugim błogosławieństwem nie dotyczy każdego negatywnego stanu emocjonalnego, ale właściwego żalu przeżywanego z powodu własnych grzechów i zła w świecie, które skutkują oddaleniem od Boga. Cisi – łagodni, to ci, którzy najpierw w relacji z Bogiem charakteryzują się cierpliwością i zaufaniem, nie starają się od Niego „wydzierać” tego, czego pragną. Podobnie w relacjach międzyludzkich – nie będąc słabymi i uległymi, starają się budować dobre relacje bez złości, brutalności i wrogości. Sprawiedliwość, o której mowa w czwartym i ósmym błogosławieństwie, nie jest tą rozumianą w sensie społecznym, ale religijnym, a więc dotyczy życia zgodnego z wolą Boga. Miłosierni są ci, którzy praktykują miłosierdzie. Naśladują w tym Boga, który przebacza winy i szczególną troską otacza potrzebujących – fizycznie, psychicznie i duchowo. Czystość serca nie dotyczy tylko właściwego przeżywania seksualności, ale oznacza również przejrzystość, autentyczność i szczerość w relacjach z Bogiem i bliźnimi. Wprowadzający pokój to nie pacyfiści lub kochający „święty spokój”, ale ludzie, którzy aktywnie troszczą się o sprawiedliwość w swoim środowisku rodzinnym i społecznym, a przez to przyczyniają się do budowania pokoju. Warto dziś w osobistym rozważaniu zatrzymać się nad błogosławieństwem, które najbardziej przemawia i pociąga. Wcielając je w życie mamy szansę doświadczać tego, co Jezus obiecuje.

Reklama

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-05-15 10:25

Ocena: +29 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdrowa pamięć

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Fot. Graziako

Kościół św. Piotra „In Gallicantu” w Jerozolimie (płaskorzeźba z XXl wieku)

Kościół św. Piotra „In Gallicantu” w Jerozolimie (płaskorzeźba z XXl wieku)

Jak ptak, co opuszcza swe gniazdo, tak człowiek migruje po firmamencie ziemskich dróg. Drogi naszych przodków rozsianych po świecie często wiodły swą pamięć do kolebki istnienia. Dla nas, Europejczyków, to Jerozolima, Rzym, Ateny.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Szkaplerzna

16 lipca przypada w liturgii Kościoła wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dzień ten nazywany jest często dniem Matki Bożej Szkaplerznej, gdyż bezpośrednio wiąże się z nabożeństwem szkaplerza.

Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XII w. Duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili życie modlitwy na Górze Karmel w Palestynie. Nazywali się Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy. Kościół uznał ich regułę życia i dał prawny początek Zakonowi Karmelitów, który promieniował przykładem świętości w nowym dla siebie środowisku, ale nie uniknął też określonych trudności. Wtedy odznaczający się świętością generał zakonu, angielski karmelita św. Szymon Stock, zmobilizował swoich braci i zawierzając się Maryi, prosił Ją o pomoc. Jak podają kroniki, gdy modlił się słowami antyfony Flos Carmeli ( Kwiecie Karmelu) w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ukazała mu się Maryja w otoczeniu aniołów i wskazując na szkaplerz, powiedziała: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania". Nabożeństwo szkaplerzne, praktykowane początkowo tylko we wspólnotach karmelitańskich, bardzo szybko rozpowszechniło się wśród ludzi świeckich i duchowieństwa.

Do nabożeństwa szkaplerznego przywiązane są przywileje uznane przez Kościół jako objawione przez Maryję:

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza sesja Europarlamentu w Strasburgu. Kto zostanie przewodniczącym PE?

2024-07-16 11:22

[ TEMATY ]

Unia Europejska

wybory

parlament europejski

Komisja Europejska

Roberta Metsola

Ursula von der Layen

Łukasz Brodzik

Wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej, X kadencji rozpoczęła się we wtorek rano w Strasburgu. W pierwszej kolejności europosłowie mają wybrać przewodniczącego PE na następne dwa i pół roku. Następnie odbędą się wybory na szefa Komisji Europejskiej. Czy Ursula von der Layen ma szansę na kolejną kadencję?

We wtorek na sali plenarnej w budynku PE zasiadło 720 europosłów. Ich liczba została zwiększona z 705 w poprzedniej kadencji, co wynika ze zmian demograficznych, jakie zaszły w UE od poprzednich wyborów europejskich w 2019 roku. Najstarszy członek nowego PE ma 77 lat, a najmłodszy 23 lata; średnia wieku eurodeputowanych to 50 lat. Kobiety stanowią 39 proc. składu PE (w poprzedniej kadencji - 40 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję