Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Ukrzyżuj, Jezu, moją słabość i udziel mi łaski

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 27-32.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 14 czerwca. Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

• 1 Krl 19, 9a.11-16 • Ps 27 (26) • Mt 5, 27-32

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa Twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej jest bowiem dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: „Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa».

Jezus głosi kazanie na górze. Gdy weźmiemy cały piąty rozdział Ewangelii św. Mateusza, zobaczymy, że najpierw są nakreślane ramy tematyczne, o co będzie chodzić w nauczaniu, a następnie część objaśniająca. Ten dzisiejszy fragment pochodzi z części objaśniającej jedną z najbardziej newralgicznych kwestii w historii ludzkości. Mowa jest o intymnej relacji damsko-męskiej, która jest przekroczeniem Bożego przykazania, czyli, krótko mówiąc, o cudzołóstwie. Ileż na tym tle było ludzkiej krzywdy, ile wojen, rozwodów, zniszczonych małżeństw. Dlatego Jezus wynosi to przykazanie na tak niebotyczny poziom, że człowiekowi wydaje się, że to trudne lub niemożliwe do zrealizowania. I zamiast walczyć i prosić Boga o siłę, o przetrwanie, człowiek wybiera tłumaczenie: „jestem słaby, grzeszny, w końcu wolno mi upaść, najwyżej się wyspowiadam”. Po takim wewnętrznym dialogu słychać bardzo głośno jak pęka ludzkie sumienie! Wewnętrzny trzask! Najbardziej bolesne i trudne w skutkach jest to, że człowiek zamiast walki, nawet po grzechu nie wybiera spowiedzi, pokuty, zadośćuczynienia – nie przyjmuje rozgrzeszenia, tylko z tym wewnętrznym dyskomfortem i poczuciem winy, zamiast zrezygnować z grzechu i podjąć wysiłek nawrócenia, to raczej woli zrezygnować z wiary i żyje tak, jakby to było normalne. A potem każda następna decyzja co do grzechu – nie tylko cudzołóstwa, ale każdego grzechu – przychodzi coraz łatwiej. W konsekwencji życie człowieka wygląda tak, że żyjąc w grzechu, żyje tak, jakby grzechu nie popełnił i w dalszej konsekwencji podejmuje on walkę z tymi, którzy o tym grzechu przypominają i mówią: „Jest miłosierdzie, jest przebaczenie, ale musisz się zmienić, musisz się nawrócić, odpokutować i przyjąć Boże miłosierdzie”. Naszym zadaniem jest żyć Ewangelią, a więc żyjmy nią. Przyjmijmy życie od Jezusa, które umarło w nas na skutek grzechu cudzołóstwa czy jakiegokolwiek innego grzechu. Ukrzyżuj, Jezu, moją słabość i udziel mi swojej łaski, niech ona sprawi, że będę działać z niespożytą gorliwością, siłę czerpiąc nie tyle z hartu ducha, własnej pokuty czy modlitwy, ale z tego, że Bóg mnie kocha! Tak, z miłości Bożej. By ją poznać trzeba wejść w intymną relację z Jezusem, a wtedy każde przykazanie jest łatwe do spełnienia.

Reklama

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-05-15 10:50

Ocena: +36 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla każdego z nas jest nadzieja na Boże miłosierdzie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 27-33.

Czwartek, 16 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Czy wybrałeś już Jezusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 34 – 11, 1.

Poniedziałek, 15 lipca. Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję