Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

W Ognisku Miłość w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, którzy w najbliższą sobotę w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej przyjmą święcenia diakonatu. Przyszli diakoni słuchają konferencji, uczestniczą w codziennej Mszy św., wspólnie odmawianej liturgię godzin oraz adorują Najświętszy Sakrament.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje przed święceniami prowadzi ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny WSD w Łodzi. Dziś przygotowujących się do święceń rekolektantów odwiedził kard. Grzegorz Ryś, który celebrował dla nich Eucharystię. W swojej homilii duchowny podkreślał, że w Kościele chodzi o przekazywanie łaski. - Jesteście potrzebni do przekazywania łaski. Nie może jej przekazywać ktoś, kto jest skupiony na sobie - mówił Kardynał.

Reklama

Metropolita Łódzki przestrzegał przyszłych diakonów, że ktoś, kto skupiony jest tylko na sobie, przekazuje ludziom to, co pochodzi od niego samego, a nie od Pana Boga. Jednocześnie dał radę, że to, co może ich ochronić przed taką postawą, to wskazówka Pana Jezusa, który mówi, że jeśli ktoś chce być pierwszym, niech stanie się ostatnim.

Po Mszy św. był czas na indywidualną rozmowę kandydatów do diakonatu i Księdzem Kardynałem. Pięciodniowe rekolekcje zakończą się w najbliższy piątek, a już w sobotę – 25 maja o godz. 9:30 w łódzkiej katedrze metropolita łódzki udzieli święceń sześciu kandydatom do diakonatu.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Największy kameduła

Niedziela Ogólnopolska 25/2023, str. 18

[ TEMATY ]

święci

commons.wikimedia.org

Święty Romuald z Camaldoli

Święty Romuald z Camaldoli

Założył kilkanaście eremów-pustelni. Jest patronem kamedułów.

Pochodził z Rawenny. Wstąpił do Zakonu Benedyktynów, ale tęsknił za samotnym życiem. Dlatego po 3 latach opuścił ów klasztor. Spragniony był doskonalszego skupienia, więc podjął życie pustelnicze. W tym celu udał się na pogranicze Francji i Hiszpanii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Cuxa. On sam i jego towarzysze, nawiązując do pierwotnej Reguły św. Benedykta, żyli w oddzielnych domkach, uprawiali ziemię i gromadzili się tylko na wspólny posiłek i pacierze. Święty Romuald zakładał pustelnie również we Włoszech. Najsłynniejszy był erem w Camaldoli, stąd nazwa Zakonu Kamedułów. Z czasem Romuald miał coraz więcej uczniów i naśladowców. Do jego uczniów należeli m.in.: św. Bruno z Kwerfurtu (Bonifacy) – kapelan cesarza Ottona III, św. Benedykt z Benewentu i św. Jan z Wenecji, których św. Bruno zabrał ze sobą do Polski, gdzie też obaj ponieśli śmierć męczeńską († 1003), oraz św. Piotr Damiani († 1072).

CZYTAJ DALEJ

44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę - nowe ustalenia

2024-06-19 11:13

ks. Łukasz Romańczuk

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Trwają ostatnie przygotowania do tych rekolekcji w drodze. W Brzeziej Łące spotkali się przewodnicy oraz służby pielgrzymkowe. Wypracowano konkretne decyzje i zmiany.

W niektórych grupach nastąpiły zmiany personalne. Nowego opiekuna mają pielgrzymi duchowi - gr. 16. Ojca Radosława Kramarskiego OFMconv zastąpił o. Tomasz Chmielewski OSPPE [plan duchowego pielgrzymowania poznamy niebawem]. Nowego przewodnika ma grupa 8 [Salwatoriańska]. Księdza Marka Sumarę SDS zastąpił ks. Konrad Nowak SDS. Z kolei w gr. 15 o. Oskara Maciaczyka OFM zastąpił o. Jarosław Zatoka OFM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję