Reklama

Polska

Kościół w Polsce ma 355 nowych księży diecezjalnych

355 nowych księży diecezjalnych – 46 mniej niż w roku ubiegłym - wyświęcono w tym roku w Polsce – wynika z danych zebranych przez KAI. Podobnie jak w poprzednich latach, rekordzistką jeśli chodzi o liczbę nowych księży jest diecezja tarnowska, gdzie pracę duszpasterską podejmie aż 31 neoprezbiterów. Natomiast po raz pierwszy, w jednej z polskich diecezji, nie było kandydatów do święceń. Obecnie średnia ogólnopolska to 8 neoprezbiterów na diecezję.

[ TEMATY ]

ksiądz

kuria

B.M. Sztajner/Niedziela

Gdy w 2008 r. wstępowali do seminariów duchownych było ich w sumie 695, o czym informowała wtedy m.in. Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych i formacji do kapłaństwa pozostało ich 355.

Odeszła niemal połowa czyli 340 kleryków z ich rocznika. Zdaniem wychowawców seminaryjnych standardem jest to, że – jak mówią – „do święceń dochodzi około połowy tych, którzy rozpoczynają” a sześć lat seminarium to czas weryfikowania powołania zarówno przez samego kleryka, jak i przez jego przełożonych.

Reklama

W sumie w tym roku biskupi wyświęcili 355 nowych księży diecezjalnych. W skali Polski najwięcej nowych księży przybyło w diecezji tarnowskiej (31), archidiecezji krakowskiej (22), po 18 w archidiecezji katowickiej oraz i archidiecezji warszawskiej (18), z tym że 3 z nich - absolwentów seminarium "Redemptoris Mater" - po pierwszych latach pracy w archidiecezji warszawskiej zostanie skierowanych do posługi na Drodze Neokatechumenalnej.

Do czołówki pod względem liczby wyświęconych w tym roku księży należą także archidiecezje: przemyska (16) oraz poznańska i diecezje: radomska i świdnicka (każda z nich po 11).

Jako pierwsi w tym roku przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Ełku – bo już 16 maja. Najpopularniejszym terminem święceń była sobota 31 maja, wtedy aż w kilkunastu polskich diecezjach biskupi udzielali sakramentu kapłaństwa. Jako ostatni, bo dopiero 19 czerwca przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Sandomierza.

Reklama

Zwykle święceń kapłańskich udziela biskup diecezjalny i tak było prawie we wszystkich polskich diecezjach. Po raz pierwszy udzielili ich nowi ordynariusze: metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup rzeszowski Jan Wątroba i biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Święcenia kapłańskie to święto dla diecezji, dlatego uroczystą Mszę św., w czasie której udzielany jest ten sakrament, biskup sprawuje na ogół w katedrze lub innym znaczącym dla diecezji kościele.

W stosunku do zeszłego roku, kiedy to w Polsce wyświęcono 401 nowych księży, w tym roku odnotowano spadek o 46 księży. Niższa jest także średnia ogólnopolska, która zmniejszyła się z 9 do 8 nowych neoprezbiterów na diecezję. Są jednak diecezje, w których w tym roku wyświęcono więcej nowych księży niż przed rokiem np. w tarnowskiej (+9), katowickiej (+ 8), łódzkiej (+ 6) krakowskiej (+ 5), świdnickiej (+5), zielonogórsko-gorzowska (+5), białostockiej (+3), łomżyńskiej (+ 2), sosnowieckiej (+2), włocławskiej (+2).

2014-06-24 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych

Niedziela częstochowska 43/2017, str. 3

[ TEMATY ]

ksiądz

Paweł Kmiecik

Ks. Rafał Jarosiewicz przemawia do wiernych na spotkaniu ewangelizacyjnym

Ks. Rafał Jarosiewicz przemawia do wiernych na spotkaniu ewangelizacyjnym

Jestem zwykłym księdzem – tak mówi o sobie ks. Rafał Jarosiewicz, znany rekolekcjonista, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także prezes Fundacji „SMS z Nieba” i koordynator multimedialnych projektów ewangelizacyjnych. Był on gościem kolejnego spotkania z cyklu „Chcesz doświadczyć Pana Boga i umocnić swoją wiarę?” w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję