Reklama

Kościół

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem, który ma prawo urodzić się i żyć

Dziecko pod sercem matki jest człowiekiem, który ma prawo urodzić się i żyć - powiedział w niedzielę podczas Mszy świętej poprzedzającej Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku biskup tej diecezji Szymon Stułkowski. Zapewnił o gotowości wsparcia tamtejszych instytucji kościelnych dla kobiet w ciąży.

2024-05-27 07:45

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nie chcemy tylko manifestować w obronie życia. Nie chcemy tylko żądać, nie chcemy tylko się modlić, ale konkretnie też chcemy wyciągnąć rękę do tych zwłaszcza matek z dzieckiem pod sercem, które nie mają się, gdzie podziać" - powiedział bp Szymon Stułkowski w trakcie niedzielnej mszy świętej, której przewodniczył w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Biskup płocki ogłosił, że oprócz Domu Samotnej Matki w Starej Białej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Starej Białej, także dwie parafie są gotowe na przyjęcie kobiet w ciąży, zapewniając im utrzymanie, pomoc materialną i psychologiczną. "Jesteśmy do tego zobowiązani, kiedy walczymy o życie" - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Stułkowski poprosił jednocześnie o wspieranie tej inicjatywy i zaapelował, aby nie być obojętnym "na ten zamach, który się szykuje na życie nienarodzonych". "To dziecko pod sercem matki jest człowiekiem, który ma prawo urodzić się i żyć. Zdaję sobie sprawę, że są sytuacje bardzo różne i trzeba dokonać nieraz wyboru. Ale maksymalnie trzeba podać rękę i pomóc, by uszanować życie dziecka, uszanować życie matki" - podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak mówił biskup płocki, zwracając się do wiernych, "mamy bronić życia w całym okresie istnienia". Dziękował przy tym Caritas Diecezji Płockiej za to, że towarzyszy ona potrzebującym w ich najbardziej trudnych momentach życia, niosąc np. pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wymagającym opieki w hospicjach, stacjonarnych i domowych.

Reklama

Bp Stułkowski wspomniał też o swym wcześniejszym apelu o podjęcie modlitwy w obronie życia poczętego. Podziękował wiernym za zaangażowanie się w to dzieło. "A kto się nie włączył, to niech się modli w obronie życia, za matki, które zmagają się z tą myślą czy urodzić dziecko czy nie, ale też za ojców" - dodał. I zwrócił przy tym uwagę: "Pomija się w debacie publicznej obecność ojca dziecka. Próbuje się nam narzucić, że to jest tylko sprawa kobiety. To jest nieuczciwe. I to jest nieprawdziwe".

Reklama

Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku przeszedł w niedzielę z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do ogrodów Wyższego Seminarium Duchownego już po raz 12. W tym roku odbył się on w ramach 3. Diecezjalnego Święta Rodzin pod hasłem: "Otoczmy troską życie".

W trakcie Marszu dla Życia i Rodziny uczestnikom rozdawano ulotki z informacjami dla kobiet w ciąży potrzebujących "bezpiecznego lokum, wsparcia psychicznego bądź materialnego". "Pomożemy Ci stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której nie będziesz martwić się o dom dla Was" - napisano m.in. na ulotce, zapewniając: "Nie będziesz sama. Jesteśmy dla Ciebie, dla Was". Akcję organizuje diecezja płocka oraz tamtejsza Caritas i Centrum Psychologiczno-Pastoralne "Metanoia", do którego mogą zgłaszać się kobiety w ciąży oczekujące wsparcia. (PAP)

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowo wyświęcony biskup: Urząd w Kościele to służba, a nie ścieżka kariery

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Episkopat

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

- Każdy urząd w Kościele, to po prostu służba. A jeśli ktoś uważa inaczej, to znaczy, że nie rozumie Ewangelii – mówi KAI ks. Szymon Stułkowski, wyświęcony dziś na biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Wśród priorytetów Kościoła w Polsce nowy biskup wymienia rodzinę, formację stałą dorosłych oraz oczyszczenie z grzechów pedofilskich.

Marcin Przeciszewski, KAI: Dziś Ksiądz został wyświęcony na biskupa. Jak ta droga się zaczęła? Kiedy Księdza spotkało powołanie?

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

2024-06-22 15:40

[ TEMATY ]

ingres

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

Publikujemy pełną treść listu:

CZYTAJ DALEJ

23 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-23 06:42

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/RONALD WITTEK

23 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Szwajcaria - Niemcy, godz. 21:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję